(ARREDAMENTO MİMARLIK) Kasım Sayısı ile Raflarda!

Kasım sayısı ile raflarda yerini alan Arredamento Mimarlık’ın yeni dosya konusu: “Mimarlık ve Mimar Nasıl Pazarlanır? Pazarlasak mı, Yoksa Pazarlamasak mı?”

Mimarlık modern dünyada veya kapitalist sistemde pazarlanmaksızın varlık kazanamıyor. Mimarlık hizmeti de bir meta olduğu için, tüm metaların tabi olduğu koşullarda yapılan bir iş. Müşteri/işveren bulmaktan başlayarak, ortaya konan ürünün tanıtımına ve mimarın bir kamusal figür olarak adını duyurmasına, hatta sansasyonel bir kimlik edinmesine kadar sayısız güzergahta mimarlıkla pazarlama pratikleri ayrılmaz bir bütün oluşturuyorlar. Dosya kapsamında Türkiye’den geniş bir gruba konu hakkında sorular yöneltildi; görüş bildiren 18 mimarın yanıtlarına yer veriliyor.

Ekim sayısında ilk bölümü yayınlanan “Sovyet Devrimi’nin Ardından: Sanat, Tasarım ve Mimarlık” başlıklı dosya, 314. sayıda sinema ve müziği odağına alarak Işıl Baysan Serim ve Tolga Tüzün’ün metinleri ile devam ediyor.

Kasım sayısında ayrıca, üretimini Aarhus ve Abu Dhabi ofislerinde sürdüren mimarlık firması CEBRA’nın son dönem projelerinden bir seçkinin yanı sıra Avustralyalı mimarlar Kennedy Nolan Architects’in Melbourne’deki iki konut yapısı da inceleniyor. Londra merkezli Gianni Botsford Architects’in bir 18. yüzyıl yapısının tuğla bahçe duvarı “içine giydirilmiş” galeri tasarımına bakan sayıda, Şanghay merkezli Archi-Union Architects’in, Chi She sanat kolektifi için tasarladığı sergi mekanı da yer buluyor.

Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde yayınlanan Arredamento Mimarlık’ın 314. sayısına, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından ulaşılabilir.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz.