(İstanbul Proje Yönetim Derneği) ve (AgileTurkey)’den ORTAK Proje!

İstanbul Proje Yönetim Derneği ve AgileTurkey, inşaat sektöründe tasarımdan uygulamaya verimliliği artırmak üzere bir proje başlatıyor. Derneğin sayfasında bir blog yazısının yayınlanmasıyla başlayan proje kapsamında ardından 17 Ekim Salı günü bir etkinlik düzenlenecek.  Sonrasında da projenin çeşitli seminer ve çalışmalarla devam etmesi öngörülüyor.

Blog yazısında proje şöyle açıklanıyor:

“TÜİK verileri incelendiğinde; 2007-2008 krizine kadar diğer sektörlere yakın “emek / verimlilik” oranına sahip olan İnşaat Sektörü verimliliğinin, krizde her sektör gibi düşüş eğilimine girdiği gözleniyor.  Kriz sonrası diğer sektörler; gelişen teknoloji, modern yönetim metodları ve inovasyonla tekrar yükseliş eğilimine geçmeyi başarırken, inşaat sektöründe bu dramatik düşüşün; bütün teknolojik gelişmelere, bilgi düzeyinin artmasına rağmen kalıcı bir hal aldığı görülüyor.

Ortalama büyüklükteki bir inşaat projesi fikir aşamasından kullanıma açılma aşamasına kadar en az 3 sene olarak planlanırken rekabet, teknoloji, makro-ekonomik koşullar, toplumsal trendler ve diğer çevresel koşulların bu 3 sene boyunca sabit kalmasını bekleyemeyiz.  Bu da hali ile uygulama süreci boyunca süren proje ve plan revizyonlarını, sözleşme müzakerelerini ve karşılıklı suçlamalarla motivasyon düşüşünü beraberinde getiriyor.

Dış koşullardaki bu değişkenlik ivmelenerek devam edecek.  O nedenle; “DEĞİŞKEN DÜNYADA PROJE YÖNETİMİ” yapmanın bir yolunu bulmamız gerekiyor.

Piyasaya çıkacak ürün kapsamındaki belirsizliklere rağmen zamanla yarışan yazılım sektörüne baktığımızda klasik proje yönetim anlayışı olan “planla-uygula-plandan farkları kontrol et – raporla” yaklaşımını terk edip “ÇEVİK YAKLAŞIM”la büyük ilerleme kaydettiği görüyoruz.  Onlardan öğrenebileceğimiz çok şey var.

Konuya giriş niteliği taşıyan bu makale ve akabinde yayınlanacak olan yazı dizisinin amacı: İstanbul Proje Yönetim Derneği ve AgileTurkey  olarak Türkiye’nin önde gelen sektör firmalarının katılımı ile bilgi ve deneyim geliştirmek üzere başlatılan projede edinilen deneyimleri paylaşarak sektöre yeni bir bakış açısı kazandırmaktır.”

Detaylı bilgi için: www.ipyd.org 
www.agileturkey.org