IV. Antalya Uluslararası Mimarlık Bienali’nde “alve0sis: Animat”

İstanbul’da yer alan zanaat odaklı tasarım stüdyosu Urban Atölye tarafından geliştirilen alve0sis: Animat,  Antalya Karaalioğlu Parkı’nda IV. Antalya Uluslararası Mimarlık Bienali’nin bir parçası olarak 22 Eylül-13 Ekim 2017 tarihleri arasında sergileniyor.

alve0sis: Animat, çok yönlü boru yapısı ve dokuma canlı madde-miselyum içeren bir kumaş oluşturan ağ üzerindeki bir zaman dilimi animasyonudur.

Hesaplamalı Süreç

Alve0sis’in canlı doğasıyla uyumlu olarak, hesaplama yoluyla üretilme süreci, parçacık bilgilerinden hücresel verilere ve sonunda miselyumu barındıran kemik yapısına kadar giden dinamik bir prosedürü içermektedir. Alve0sis evrimsel bir animasyon sürecinden çıkan ve  hayvanı andıran bir yapıdır. Bu animasyon için ilk girdi, gölge ve hava akımı gibi mekansal ve içsel kuvvetlerin yanı sıra oluşturduğu mekansallık ve porozite ile de cevap veren parçacık veri ağından gelmektedir. Bunlar, aynı DNA’dan ortaya çıkan bir dizi forma ve daha farklı adaptasyonlara dönüşürler.

Yeni yapısal teknik

Alve0sis çok yönlü tübüler beton yapı yenilikçi bir teknikle üretiliyor.  Sayısal modelden otomatik olarak elde edilen kumaş kalıp patronları metal bir çerçeveye asılarak geriliyor ve beton püskürtülerek katı biçimini kazanıyor. Alve0sis: Animat yerleştirmesi için yapıda kullanılan dolgu miseller formun yüzeyindeki deliklerden gözlemlenebiliyor.