(SALT)’ın Araştırma ve Programları Ankara’ya Yayılıyor!

Tek ve Çok, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, Mart-Nisan 2017 Fotoğraf: Cemil Batur Gökçeer

SALT, Ankara’da Nisan 2013’te SALT Ulus’ta başlattığı araştırma ve programlarını başkentin farklı noktalarına yayacak. Kurumun katmanlı bir toplumsal tarihe sahip olan şehre dair araştırma projeleri ile bugünün aciliyetlerine görünürlük kazandıran sergi ve kamu programları şehrin mevcut kültür altyapısında sunulacak. Türkiye’de güncel kültür etkinliklerinin dağılımındaki dengesizlikten hareketle İstanbul odaklı gündemi genişletmek için Ankara’da sürdürülen çalışmalara yönelik bu yeni girişim, çeşitli inisiyatif, akademi ve sivil toplum kuruluşlarıyla nitelikli iş birliklerini de artıracak.

SALT Ulus’un günlük akışla kesişmeyen konumu nedeniyle SALT, geçen yıldan bu yana seçili sergi ve programlarını şehir merkezine taşıyor, ayrı yaş ve ilgi gruplarından takipçilerle buluşuyor. SALT programlarının SALT Ulus yapısından bağımsızlaşarak şehre yayılması, kurumun kritik sorular yönelterek yapıcı ve erişilebilir bir tartışma ortamı üretme önceliğinde temelleniyor. Ankara özelindeki tecrübenin, gelecek yıllarda başka yerlerde de mekândan bağımsız olarak, kısa veya uzun vadeli iş birlikleriyle özgün içerikler geliştirilmesine vesile olması amaçlanıyor.

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde (ÇSM) SALT Sineması ile başlayan 2017 sonbahar programı, Hangi denizin çapası? yürüyüşleri ve iklim değişikliği meselesini irdeleyen Bu son şansımız mı? film gösterimleriyle devam edecek. Ayrıntılı bilgiye, saltonline.org’da SALT Ankara etiketi altında ve SALT Online sosyal medya hesaplarında erişilebilir.

Anafartalar Caddesi yakınlarında bir sokak, Ankara, 1990 Fotoğraf: Jean-François Pérouse SALT Araştırma, IFEA Arşivi

SALT Ulus’un kullanımı Eylül ayı itibariyle tamamlanmış olup, SALT Araştırma ve Programlar kapsamındaki arşiv çalışmaları ve şehre dair araştırmalar ile program üretim ve iş birliği süreçleri SALT’ın Ankara’daki yeni ofisinde yürütülmektedir.


HANGİ DENİZİN ÇAPASI?

SALT’ın Hangi denizin çapası? programının sonbahar yürüyüşleri, Ankara’nın erken Cumhuriyet dönemi mimarisiyle gelişen kent dokusuna ve başkentin edebiyatla ilişkisine odaklanıyor.

Hangi denizin çapası?

23 Eylül-28 Ekim
Ankara


Cumhuriyet’in ilanıyla “orta ölçekli bir taşra kenti”nden “modern bir başkent”e dönüştürülen Ankara’nın pek çok edebî esere konu olan hikâyesi, ulusal bir mimari kimlik arayışını da barındırır. SALT’ın Hangi denizin çapası? sonbahar programında daimî müdahale altındaki kent dokusunun yanı sıra mimarlık ile edebiyat arasındaki ilişki değerlendirilecek. Erken Cumhuriyet döneminde toplumsal idealler paralelinde biçimlenen kent mimarisi ile anıt ve heykellerin ele alınacağı programda başkent odağında üretilen edebî metinler bir dizi yapı eşliğinde incelenecek.

Program dili Türkçe’dir. Kayıtlar tur tarihinden bir hafta öncesinde açılacaktır.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için: salt.ankara@saltonline.org


PROGRAM

  • 23 Eylül, 13.30 Ulus Ankara Edebiyatı Turu
  • 14 Ekim, 13.30 Ankara Garı-Sıhhiye Mimari Turu
  • 21 Ekim, 13.30 Ulus-Kızılay Kent Heykelleri Turu
  • 28 Ekim, 13.30 Kavaklıdere-Kızılay Ankara Edebiyatı Turu