(British Council) ve (Digi.logue)’dan Şehrin En Yaratıcı İşbirliği: AltCity Istanbul

British Council tarafından Brezilya, Meksika ve Kolombiya’da gerçekleştirilen AltCity projesinin 4. ayağı, Digi.logue’un yaratıcı ve eğitici işbirliğiyle Ekim ayında İstanbul’da başlıyor.


Son başvuru tarihi: 10 Eylül 2017 Pazar
Başvuru için: https://www.britishcouncil.org.tr/programmes/arts/altcity


Birleşik Krallık’ın kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatlarından sorumlu, farklı ülkelerden insanların karşılıklı anlayışa dayalı ilişkiler geliştirmesi için çalışan uluslararası kuruluşu British Council, Zorlu Holding ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin günümüzün en önemli kavramlarından biri haline gelen dijital dönüşümü desteklemek üzere hayata geçirdiği platformu Digi.logue ile yaratıcı ve eğitici bir işbirliğine imza atmaya hazırlanıyor.

Daha önce Brezilya’nın Sao Paulo kentinde, Meksika’nın başkenti Mexico City ve Kolombiya’nın başkenti Bogota’da gerçekleştirilen; yerel sanatçıları British Council tarafından seçilen Birleşik Krallık merkezli yaratıcı bir ekiple bir araya getirerek bulundukları şehrin dokusunu yorumlayan, sanat ve dijitalle bütünleşmiş işlere imza atan AltCity’nin dördüncü ayağı İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Farklı disiplinlerden gelen ve Türkiye’de yaşayan tüm sanatçılara açık olan projenin başvuruları, başladı. British Council Türkiye ve Digi.logue’un dijital hesaplarından paylaşılacak kriterler doğrultusunda seçilecek 12 sanatçı, Birleşik Krallık’ın önde gelen yaratıcı ekiplerinin mentorluğunda gerçekleştirecekleri atölye çalışmasında dijital dünyanın imkanlarından faydalanarak sanat üretiminde yeni ufukları keşfe çıkacak.

Bu heyecan verici, yenilikçi çalışmaya katılmak için belirlenen sanatçılar, kendilerine çalışma boyunca mentorluk yapacak yaratıcı ekibin, daha önce hayata geçirilen AltCity projelerinden yola çıkarak hazırladığı workshop’lara katılarak hem görsel ve işitsel anlamda eğitici bir yolculuğa çıkacak, hem de daha önce sergilenen dijital eseri İstanbul üzerinden yeniden yorumlayacak.

Katılımcılara, sunacağı ileri teknoloji ile farklı bir dijital sanat deneyimi yaşatacak olan AltCity Istanbul, Zorlu PSM’nin içinde yer alan Sky Lounge’u da bir dijital sanat uygulama laboratuvarına dönüştürecek.

Gerçekleştirilecek workshop’larla çeşitli disiplinlerden gelen ve sanatın farklı alanlarıyla ilgilenen 12 kişinin, yaratıcı ekiple birlikte yeniden yorumlayacağı dijital sanat eseri, 14 Kasım 2017 tarihinden itibaren Zorlu PSM Digi.Logue Space’te sergilenecek.

Hem farklı kültürlerden sanatçıları bir araya getirmeyi hem de bu sinerjiyle beraber dijital sanatın günümüzde kapladığı yaratıcı alanı ve sunduğu yeni deneyimleri göstermeyi hedefleyen AltCity Istanbul kapsamında, birçok paralel etkinlik ve söyleşi de gerçekleştirilecek.


Digi.logue ve Digi.logue Space:
Zorlu Holding ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi, günümüzün en önemli kavramlarından biri haline gelen “dijital dönüşümü”, Digi.logue adını verdiği bir platformla destekliyor. Dijital dönüşümün kitleler üzerindeki öneminin farkında olan platformun web sitesi digilogue.com ve Zorlu PSM’de oluşturulan Digi.logue Space adındaki özel alan, çağımızın gerekliliği sayılan dijital dönüşümün, mimari, müzik, sanat, moda, sinema gibi farklı alanlarda kesişmesi sonucunda yaratıcı endüstride olan ve bu dünyayı anlamak, yeteneklerini geliştirmek isteyenleri buluşturma hedefi taşıyor.

British Council:
Birleşik Krallık’ın kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatlarından sorumlu uluslararası bir kuruluş olan British Council,1934 yılında kuruldu. Dünya genelinde 100’ü aşkın ülkeyle, kültür-sanat, İngilizce, eğitim ve sivil toplum alanlarında beraber calışıyor. Her yıl 20 milyondan fazla kişiyle yüz yüze iletişimde olan kurum, 500 milyonun üzerinde kişiye de internet üzerinden, radyo ve TV programlarımızla ve basılı yayınlarıyla ulaşıyor. Kraliyet Tüzüğü ile tüzel kişilik kazanmış bir hayır kurumu ve bir kamu kuruluşu olan British Council, Türkiye’de 1940 yılından bu yana faaliyetlerini aralıksız olarak sürdürüyor.