(Studio Vertebra)’dan BÜYÜK Başarı!

Studio Vertebra tasarımı Golden Tulip Hotel Sakarya, mimarlık dünyasının en önemli ödüllerinden biri olan Leaf Awards 2017’de, “Interior Design / Future” kategorisinde dünya çapında finale kalan iki projeden biri olarak yarışmaya hak kazandı. Dünyanın farklı ülkelerinden başvuran çok sayıda proje içerisinden toplam 17 kategoride 78 projenin finale kaldığı yarışmanın ödülleri, 21 Eylül 2017 gecesi Londra’da gerçekleşecek olan görkemli bir törenle sahiplerini bulacak.

Hem mimari, hem de iç mimari projesi Studio Vertebra imzasını taşıyan Golden Tulip Hotel Sakarya zamansız, temiz ve net bir tasarım çizgine sahip, dört yıldızlı bir şehir oteli olarak inşa ediliyor. İç mimari tasarım kararlarının mimari yaklaşımla paralel ele alınmasının avantajı olarak, iç hacim algısının maksimize edildiği projede tasarım kararlarının tümeli, iç ve dış tasarım arasında kesintisiz bir tecrübe oluşturmuş.

Studio Vertebra, otelin düşük yüksekliklere sahip katlarıyla mücadele etmek adına, yansımalı tavan kaplamalarına yer vermiş ve sarkıt aydınlatma elemanlarından sakınmış. Mimari çizginin net tanımlarına ek olarak otelin lobi, restoran, fuaye gibi ortak alanlarında ekstra bir dokunuşla heyecanı tetiklemek isteyen Studio Vertebra, bu yaklaşımı mekanda mevcut olan taşıyıcı elemanları değerlendirerek elde etmiş. Taşıyıcı elemanları, net arka fon ile zıtlaşan heykelsi formlar olarak tasarlamış. Böylece, söz konusu ‘organik kolonlar’ sıvı akışkanlığında dondurulmuş hissi veren, bakılan her açıda algısı çeşitlenen bir odak noktasına dönüşmüş.

Peyzaj alanında batan bir bahçe yarığı kurgulayarak, doğal hava ve ışığın fuaye, havuz, toplantı alanları, gym ve spa gibi alanlara ulaştırılmasını sağlayan Studio Vertebra, ışık algısını güçlendirmek için iç duvarlara doğal ışık kaynaklarının izlerini takip eden ve duvar yüzeylerini kaplayan özel sıcak cam ışık kutucukları yerleştirmiş. Böylece tasarımda ‘bodrum’ gibi algılanmayan bir bodrum kat elde edilmiş.

İnşaat çalışmaları devam eden Golden Tulip Sakarya projesinin 2018 yılı sonlarında tamamlanarak kullanıma açılması bekleniyor.


Studio Vertebra:
Studio Vertebra 2009 yılında dört ortağın birlikte kurduğu bir mimari tasarım ofisidir. Mimari, iç mimari ve eski eser proje hizmetleri alanlarında “çok disiplinli” çalışmalar yapmaktadır. Projelerinde; kentsel, mimari ve iç mimari faktörler bir arada gözetilerek “bütünsel” bir yaklaşım benimsemektedir. Tasarım süreci bireysel kanaatlerden uzaktır, ekipteki tüm tasarımcılar sürecin gelişmesine katkı sağlar. İşveren talepleri, tasarımda önemli bir faktör olarak değerlendirilir ve işveren de ekibin bir parçası olarak görülür. Söz konusu “çok girdili” yaklaşım, “tümel” proje anlayışının uzantısıdır. Çalışma ölçekleri, yüksek metrajlı kentsel düzenlemelerden başlayıp farklı tip ve ölçeklere sahip tüm mimari yapılardır. İç mimari projeler, mimari tipolojilerle eş sesli olmakla beraber, mekanın niteliklerine göre butik ve noktasal ölçeklerde de formüle edilmektedir. Studio Vertebra, kentsel planla doğru ilişki kurabilen iyi çözümlenmiş iç hacimler oluşturur. İnsan mekan oranını baz alarak sürdürülebilirliği de sağlayan ve küresel mimari değerleri barındıran projeler yapmayı esas kabul eder. Bütün çalışmalarını “tümel” yaklaşım merkezinde oluşturur.