Rafineriler (URTİM) ile yükseliyor…

Kalıp ve iskele üretiminde Türkiye’nin öncü firmalarından URTİM Kalıp ve İskele Sistemleri, inşaatların yanı sıra rafineri, endüstriyel tesis ve santral projelerinin de yükselmesini sağlıyor.

Uluslararası birçok dev projeye imza atan URTİM, inşaat projeleriyle birlikte, dünyanın birçok ülkesinde endüstriyel tesisler, rafineriler ve santraller gibi niş pazarlara da hizmet veriyor. Bugüne kadar 52 ülkede birçok önemli projeyi hayata geçirdiklerini belirten URTİM Kalıp ve İskele Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Sergin Urfalılar, “Türkiye’de TANAP Projesi, İzmit Tüpraş Rafinerisi, Çanakkale Çan ve Cenal Projeleri ve İzmir Star Rafinerisi’nin onaylı tedarikçisi olmanın yanı sıra, yurtdışında da pek çok endüstriyel tesis projesinde endüstriyel iskele sistemlerinin tedarikçisi olduk. Bunlardan birkaçı arasında Azerbaycan Socar Polymer HDPE Projesi, Rusya’daki Sibur Zapsib Projesi ve yine Rusya’da Yamal LNG Projeleri, İsrail’deki Ashalim Projesi, Türkmenistan Aşgabat Gasto Gasoline ve Irak Besmaya Enerji Santrali yer alıyor. 25 Ekim 2011 tarihinde temelleri atılan ve 2018 yılında tamamlanması planlanan Socar ile çalıştığımız İzmir Star Rafinerisi, 5,6 milyar dolarlık yatırım büyüklüğü ile Türkiye’nin tek noktaya yapılan en büyük yatırımı” diye konuştu.

Rafineri projelerinin diğer projelerden farklı süreçlerinin olduğuna dikkat çeken Sergin Urfalılar,“Rafineriler, farklı ve ciddi denetimlerin yapıldığı projeler. Dolayısıyla çok ciddi denetimlerden geçerek, bu firmaların partneri olduk. Üretim tesislerimiz, hammadde ve kaynak kalitemiz, robotik otomasyon hatlarımız, kalite denetim sistemimiz ve galvaniz prosesimiz denetlendi. Sertifikasyonu eksik olan firmaların, kesinlikle bu tip projelerde tedarikçi olabilmesi mümkün değil. Sadece bizim değil, aynı zamanda tüm tedarikçilerimizin sertifikasyonları da eksiksiz olmak zorunda. Biz ve tedarikçilerimiz zaten uluslararası standardizasyonda, otomasyonla üretim yaptığımız için açıkçası bu aşama bizi fazla zorlamadı” dedi. Ekvator, Nijerya, Kazakistan, Malezya, Türkmenistan’da gerçekleşmek üzere olan endüstriyel tesis projeleri olduğunu açıklayan Sergin Urfalılar, “Bayi ağımızın gücü ve genişlemesiyle birlikte, lokal firmalara artık çok daha hızlı ulaşabiliyoruz. Rafineri projeleri çok kapsamlı ve hacimli projeler olduğu için de yerinde, etkin ve lokal bir hizmet vermek çok önemli, bu noktada bayi ağımız önemli bir rol oynuyor. Yüzde 70 ihracat yapan bir firma olarak 10 yıllık kısa vadeli stratejik hedeflerimiz arasında, belirlediğimiz ülkelerde üretim tesisleri kurma planlarımız var ve bu yönde çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Amerika projelerinde daha aktif bir şekilde yer almayı planladıklarını vurgulayan Sergin Urfalılar, “Amerika’da yeni hükümetin göreve başlamasıyla, çok ciddi büyük çaplı projelere de imza atılıyor. Bunlardan birini de rafineri yatırımları olarak sayabiliriz. Rafineri sektörüne, dünyanın halka açık en büyük petrol şirketi olan Exxon Mobil ile yapılan anlaşma çerçevesinde 20 milyar dolarlık bir yatırım yapılacak. Ülkenin güneydoğusundaki Meksika Körfezi sahil bölgesine 2022 yılına kadar yapılması planlanan bu yatırımla, 11 adet kimya ve petrol rafinerisi tesisleri genişletilecek. Bizler de rafineri sektöründe etkin bir tedarikçi olarak, bu yatırımı ciddi bir potansiyel olarak görüyoruz. Şu an için Teksas eyaletinde bir bayimiz ile aktif bir şekilde tanıtım faaliyetlerimizi yürütüyoruz ve Houston’da rafineri sistemlerimiz gibi diğer sistemlerimizde sergileniyor. Bu yıl içerisinde Amerika’da katıldığımız fuarda da ziyaretçilerin yoğun ilgisi ve işbirliği talepleri bizi memnun etti” diye konuştu.