(AKDO)’nun Düzenlediği BİYOFİLİK Mermer Bahçe ve Pavilyonu Sergisi Açıldı!

AKDO’nun düzenlediği Biyofilik Mermer Bahçe Tasarım Yarışması’nda kazanan PIN Architects’in tasarımı Notch / Yarık Mermer Bahçe ve Pavilyonu’nun Silkar Plaza’da sergilendiği açılışta yapı sektörü bir araya geldi.

AKDO’nun 40 yaş ve altındaki, Türkiye’de çalışan genç mimarlar için düzenlediği davetli yarışma organizasyonu sonucunda, mermeri mimari ve tasarım projelerine entegre eden Silkar Madencilik’in inovatif mermer ürünü AKDOLAM kullanılarak geliştirilen Biyofilik Tasarım odaklı “Mermer Bahçe” tasarımlarının sergisi 3 Ağustos tarihinde Silkar Plaza’da bir açılışla izleyicisiyle buluştu. Davette yapı sektörü profesyonelleri ve mimarlar bir araya geldi.

Nevzat Sayın, Han Tümertekin ve Brigitte Weber’in jüri üyeliğini yaptığı, Kerem Piker Mimarlık, Super Eight Studio, PIN Architects, Melike Altınışık Architects ve DM Architects’in finale kaldığı yarışmada, PIN Architects 1.liği ve üretim ödülünü kazanmıştı.

Tasarımların hepsi Biyofilik Tasarımı AKDOLAM ürünleriyle izleyicilere deneyimletti

Üretilen ve sergi alanında montajı sağlanan PIN Architects tasarımı Notch / Yarık, AKDOLAM malzemenin doğal taş özelliğini, kompozit yapısını ve performans özelliklerini tasarım sürecine entegre eden, kütlesel, mimari ve taşıyıcı sistem olarak bir meydan okumaya dönüştüren ve aynı zamanda kullanıcı deneyimine odaklanan bir tasarım olarak sergide yerini alıyor. Notch, AKDOLAM malzemeyi hem panel olarak, hem de yüksek dayanımından dolayı bir cephe malzemesi gibi kapsıyor.

Diğer dört mimarlık ofisinin tasarımlarının maketlerle sergilendiği sergide Melike Altınışık Architects bitki, mermer ve su üçlüsü arasında ortaya çıkan ve doğal ortamı yansıtan bir tasarımı ön plana çıkartırken, Super Eight Studio tasarımı, aşırı yapılı çevrelerin içine çok vahşi bir doğal çevreyi sokup, bu ikisinin biraraya geldiği zaman yarattığı kontrastı insanlara deneyimletiyor. Kerem Piker Mimarlık’ın tasarımına, doğal ışığın, taşın kalınlığının azaltılarak taşı yeniden yorumlamaya imkân tanıyan bir şekilde kullanılması ilham veriyor. DM Architects tasarımında, mermer madeni görüntüsünün çağrıştırdığı küp figürleri, kübik bahçeye dönüşüyor.

AKDO Mermer Bahçe Sergisi Yılın Başına Kadar Gezilebilecek

Doğal yüzey ve dokuları yeni tasarım tipolojileriyle insani çevrelere getiren strateji ve inovasyona odaklanan Biyofilik Tasarım ve mermer üzerine panel ve etkinliklerle zenginleşecek sergi, yılın sonuna kadar gezilebilecek.

Erdoğan Akbulak

Silkar Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Akbulak sergiyle ilgili şunları söyledi: “Bu yarışma ve lansmanla, yapı sektörünü ve gerek katılımcı, gerekse de ziyaretçi mimarları inovatif bir ürünle buluşturmuş olduk. Yıllardan beri, İstanbul Tasarım Bienali, , Venedik Bienali gibi önemli sanat ve tasarım etkinliklerinde sponsorluklarımız, desteklerimiz ve özel üretimlerimiz oldu. Bu yarışmada konu olan AKDOLAM hafif taş panellerimizi üretirken dijital teknolojiyi, tasarımı, el emeğini ve endüstriyel boyutu biraraya getirerek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiş olduk. Bu ürünü Amerika’daki kardeş kuruluşumuz vasıtasıyla geçen sene kurmuş olduğumuz Manhattan’daki 1000 metrekarelik showroomumuzda da aynı şekilde gösteriyoruz. Lansmanımıza mimari çevrelerin ilgisi bizleri çok mutlu etti; yılın sonuna kadar sergimizi ziyaret etmeleri için davetimizi tekrarlıyoruz.”