(Alimex), (İTÜ) işbirliğiyle afet ve krizlere karşı hazırlanıyor!

Alimex Alüminyum, İTÜ Afet Yönetim ve Koordinasyon Merkezi işbirliğiyle yürüttüğü ‘Yüksek Güvenirlikli Organizasyon Projesi’ ile olası afet ve krizlere karşı hazırlığını önceden yapıyor. Türkiye’de özel sektörde bir ilk olan bu çalışma ile beklenmedik durumlar için çeşitli senaryolar hazırlamaya başlayan Alimex, kriz anında hızla organize olarak hasarı en hafif şekilde atlatmayı hedefliyor.

Doğa dostu ürünleri ile tüketicilere sağlıklı bir hayat sunan Alimex Alüminyum, İTÜ Afet Yönetim ve Koordinasyon Merkezi işbirliğiyle, özel sektörde Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek bir çalışma başlattı. Alimex Alümünyum, Yüksek Güvenirlikli Organizasyon projesi ile afet, acil durum ve kriz anı için senaryo planlama bazlı bir yapının temelini attı.

Üretim tesislerinin bulunduğu Sakarya’nın Akyazı ilçesinin deprem bölgesi olduğuna dikkat çeken Alimex Alüminyum Genel Müdürü Galip Arbak, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Türkiye 1999’dan beri deprem konusunda çok şey tartışıyor. Biz de, başta deprem olmak üzere her türlü doğal ve toplumsal krize karşı hazırlıklı olmak için İTÜ Afet Yönetim ve Koordinasyon Merkezi’nin desteğiyle Yüksek Güvenirlikli Organizasyon projesini başlattık. Projemiz, kriz anında hızla organize olabilmeyi hedefliyor. Her şartta müşterilerimize, çalışanlarımıza ve en önemlisi ülkemize karşı yükümlülüklerimizi devam ettirmek, içinde bulunduğumuz sosyal çevreye yarar sağlamak istiyoruz. Bu çalışma sonunda; afet, acil durum gibi kriz anlarında işletmemizin ve çevremizin yaşamına devam edebilmesi için, görev ve sorumlulukları belirlenmiş, senaryolar planlayıp uygulayabilen, her türlü olumsuz duruma hazır bir yapıya ulaşmayı hedefliyoruz. Modelimizi tüm iş süreçlerimize yerleştireceğiz.”

Bölge halkı da bilinçlendirilecek

Alimex Alüminyum, projenin ileri aşamalarında, Akyazı bölgesindeki halkın ve diğer sanayi kuruluşlarının başta deprem olmak üzere doğal afetler hakkında bilinçlendirilmesi ve afet yönetiminde yerel makamların işini kolaylaştıracak iş bölümünün kurgulanmasında da öncü rol üstlenmeyi hedefliyor. Çalışmanın ileriki dönemlerde bir sosyal sorumluluk projesine dönüşmesi öngörülüyor.