4. FOTOİSTANBUL Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali, 30 Eylül’de başlıyor!

Gyula Sopronyi - Floating Aspect

Her yıl, Türkiye’den ve dünyadan 50’den fazla fotoğraf sanatçısını bir araya getiren Fotoistanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali, 30 Eylül’de kapılarını dördüncü kez açıyor. 22 Ekim’e kadar sürecek olan festival kapsamında sergilerin yanı sıra; panel, yuvarlak masa tartışmaları, ustalarla sohbet, portfolyo değerlendirmeleri ve kitap imza günü gibi birçok yan etkinlik de düzenlenecek.

Her yıl yüz binlerce insanın izlediği Türkiye’nin en kapsamlı fotoğraf buluşması Fotoistanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali, 30 Eylül tarihinde dördüncü kez sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Festival birden fazla mekanda, 22 Ekim tarihine kadar sürecek.

Maria Svarbova – Yüzme Havuzunda

Fotoğrafı duvarlardan, kurallardan, kategorilerden çıkarıp herkesin rastlantısal olarak da ilişkiye geçebileceği şekillerde sokağa taşıyan; klasikle moderni, ustayla genci bir araya getiren, fotoğrafın tüm disiplin ve tarzlarını konu alan festival, ilk 3 senesinde Türkiye ve dünyadan 238 konuğa ev sahipliği yaptı. Fotoğraf sanatının dünyaca ünlü isimlerinden William KleinJosef KoudelkaAnders PetersenStanley GreeneAtta KimAra GülerNick BrandtAntoine D’agataSandro MillerRuud Van Empel ve Andre Kertesz‘in çalışmaları da dahil olmak üzere toplam 160 sergiyi fotoğrafseverlerle buluşturdu, 273 yan etkinlik ve yüzlerce portfolyo değerlendirmesi gerçekleştirdi.

Fotoistanbul’un bu seneki mekanları Beşiktaş meydan ve sokaklarının yanı sıra; Ortaköy Yetimhanesi, çeşitli kültür merkezleri ile Art Galerim, Mixer, Fotoğraf Evi, İstanbul Fotoğraf Galerisi, O’Art, Gama ve Fototrek Fotoğraf Merkezi gibi galeriler olacak.

Ali Alısır – Sanal Mekanlar

Fotoistanbul 2017, son dönemin öne çıkan isimlerinden Omar Victor Diop, siyah-beyaz doğa fotoğraflarıyla ünlü Michael Kenna,  ‘dans eden fotoğrafçı’ lakabıyla tanınan Youngho Kang başta olmak üzere,  Alejandro ChaskielbergAlex TimmermansEddo HartmanSerge NajjarGyula Soproyni gibi dünyaca ünlü isimlerin aralarında bulunduğu birçok yabancı sanatçının eserlerini İstanbul’da ağırlayacak. Ahmet ElhanAli AlısırAlp SimeÇerkes KaradağSaygun Dura Türkiye’den eserleri festivalde sergilenecek fotoğraf sanatçılarından bazıları. Yakın zamanda kaybettiğimiz usta fotoğraf sanatçısı Sabit Kalfagil‘in eserleri de festival bünyesinde sergilenecek ve sanatçı ile ilgili bir de söyleşi düzenlenecek.

Ayrıca gelmiş geçmiş en önemli fotoğraf sanatçılarından Robert Capa adına verilen ve fotoğraf dünyasının en prestijli ödüllerinden biri sayılan ‘Robert Capa Uluslararası Büyük Ödülü’ sahibinin eserleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da Fotoistanbul’da sergilenecek.

Sanat yönetmenliğini Attila Durak‘ın, yöneticiliğini Rıza Erdeğirmenci‘nin yaptığı festivalin küratörleri Cosar KulaksızHüseyin YılmazKatharina MouratidiJae Hyun SeokChristophe Laloi ve István VirágvölgyiErsin İleri festivalin iletişim koordinatörlüğünü üstlenirken, Ebru Uluğkay ve Noyan Sungur da proje yöneticisi olarak görev alıyorlar.

Youngho Kang – 99 Varyasyon

Bu yılın onur konuğu Hollanda

Kısa süre içinde uluslararası farkındalık da yaratan Fotoistanbul’un bu yılki onur konuğu Hollanda olacak. Bu kapsamda 5 Hollandalı fotoğrafçı; Alex TimmermansAnnabel OosteweeghelMarieke VanderveldenEddo Hartmann ve Peter Edel festivalde sergileriyle yer alacaklar.

#Fotoistanbul2017 Instagram yarışması

Festivalin bu yılki Instagram yarışması Lomography Türkiye ve mobil fotoğraf topluluğu Hart Collective işbirliği ile düzenlenecek. Tüm dünyadan yapılacak binlerce başvuru arasından Hart Collective jürisinin yapacağı seçim sonrası finale kalan, ardından Facebook’taki halk oylamasıyla seçilecek ilk 4 kisi, Lomography Türkiye tarafından verilecek çeşitli hediyelerle ödüllendirilecek. Ayrıca bu yarışmada ilk 50’ye giren fotoğrafçıların eserleri, festivalde sergilenecek.

Festivale katılmak isteyenler www.fotoistanbul.org adresinden detaylı bilgi alabilirler.