(BETONART) Mimarlık YAZ OKULU Betonun Potansiyellerini Hatırlattı!

BETONART Mimarlık Yaz Okulu, 2002 yılından beri Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği tarafından mimarlık eğitimine katkı amacıyla düzenleniyor. Bu sene Yaz Okulu’nun 16’ncısı, Türkiye çapında 26 farklı üniversiteden 28 mimar adayının katılımı, Bursa Çimento ve Bursa Beton’un katkıları ile Bursa Çimento Fabrikası ev sahipliğinde gerçekleşti.

BETONART Mimarlık Yaz Okulu; Bursa Çimento Genel Müdürü Osman Nemli, TÇMB adına Sabit Uslu, BETONART dergisinden Banu Binat, Yaz Okulu Koordinatörü Ferhan Yalçın ile bu yılki yaz okulunun küratörü PAB Mimarlık kurucuları Pınar Gökbayrak, Ali Eray ve Burçin Yıldırım’ın konuşmalarıyla açıldı. Moderatörler Demet Mutman, Avşar Gürpınar, Cansu Cürgen, Furkan Balcı, Cemal Çobanoğlu ve Onaranlar Kulübü’nden Ufuk Emin Akengin ve Aytekin Gezici’nin atölye çalışmalarını anlatan sunumlarının ardından öğrenciler gruplara ayrılarak çalışmaya başladı.

Öğrencilerin dokuz günlük yoğun çalışma temposuna pek çok sunum ve gezi eşlik etti. Üçüncü günde Yaz Okulu’nu ziyaret eden mimar Nilüfer Kozikoğlu beton objelerden 3 boyutlu beton yazıcıya kadar betona dair örnekler gösterdi, kendi atölyesindeki deneyimlerini paylaştı. Dördüncü gün ise öğle yemeği için Kestel Köyü ziyaret edildi. Beşinci günün akşamında davetli konuşmacı Ömer Selçuk Baz, Çanakkale Troya Müzesi ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından gruplar, Ömer Selçuk Baz, Dürrin Süer, Metin Kılıç, Pınar Gökbayrak ve Özgül Öztürk’ten oluşan jüriye projelerini sundu.

Bursa’nın çağdaş ve tarihi mimarlık örneklerini gezmek için ayrılan altıncı günde Bursa T.C. Merkez Bankası Hizmet ve Lojman Binası mimarı Ömer Selçuk Baz’ın, Mustafa Vehbi Koç Spor Salonu TOFAŞ İnsan Kaynakları Departmanı’ndan Adnan Aşık’ın, Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mimarları Metin Kılıç ve Dürrin Süer’in rehberliğinde gezildi. Ardından, Bursa’nın önemli tarihi değerlerini öğrenmek amacıyla Merinos Tekstil Sanayi Müzesi, Koza Han ve Bursa Ulu Camii ziyaret edildi.

Dokuz günlük BETONART Mimarlık Yaz Okulu süreci boyunca öğrenci grupları, “Bir Şans Daha Ver” temasına moderatörlerinin liderliğinde farklı açılardan yaklaşarak betonun potansiyelleri ve imkanlarına dair deneyler gerçekleştirdiler. Cansu Cürgen ve Avşar Gürpınar ile grupları “Accık Oturum”, oturma eylemine dair yürüttükleri tartışmalar sonucunda kurguladıkları farklı oturma senaryolarını ve bölücü eleman tasarımlarını betonu kullanarak uyguladılar.

Cemal Çobanoğlu ve Gürkan Okta ile grupları “11. Madde”, “iyi tasarım” kavramını araştıran tartışmalarının ardından betonu atık mobilyalarla bir araya getiren deneylerin yanı sıra bir kabuk olarak kullandıkları atık dolap strüktürlerinin içine beton ile; çalışma, yatma ve yemek yeme birimlerinden oluşan bir “yaşam alanı” kurguladılar.

Hüseyin Furkan Balcı ile grubu “Spekülasyon”, betonun pnömatik ya da asma-germe sistemlerle nasıl çalışabileceği üzerine denemeler gerçekleştirerek konvansiyonel kalıpların dışında betonunun kendi kendine, üzerindeki kuvvetlerin etkisiyle biçim aldığı örnekler yarattılar.

Demet Mutman ile grubu Yamacılar, farklı dokuma ürünlerle betonu bir araya getirerek betonla biçim alan kumaş strüktürler oluşturdular. Ayrıca fabrika çalışanları tarafından işlevlendirilmesi için getirilen ağaç gövdesi kesitlerini sehpalara döştüren grup, Arzu’nun Bebekleri’ni kullanarak toplumsal sorunlara dikkat çekmeyi amaçlayan bir yerleştirme üretimi de yaptı.

Onaranlar Kulübü’nden Aytekin Gezici ve Ufuk Emin Akengin ile grupları “BETONARANLAR” ise peyzaj alanları üzerine düşünerek atık mobilya parçaları ve betondan peyzaj elemanları oluşturdular ve çalışmalarını 3 boyutlu yazıcılardan elde ettikleri malzemelerle zenginleştirdiler.

Dokuzuncu günde grupların çalışmaları Bursa Çimento Fabrikası’ndan sergi mekânı olan Bursa Çimento Genel Merkez Binası’na taşındı ve sergi yerleştirmeleri tamamlandı. 17.30’da gerçekleştirilen sertifika töreninde Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Muhsin Özlükurt, TÇMB CEO’su İsmail Bulut, Bursa Çimento Genel Müdürü Osman Nemli ve PAB Mimarlık kurucularından Pınar Gökbayrak ve Burçin Yıldırım konuştu. Töreninin ardından kokteyl eşliğinde çalışmalar gezildi ve düzenlenen kutlamayla Yaz Okulu sona erdi.

16.BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nda Dedeman Turizm ve Otelcilik Grubu Gayrettepe Dedeman OteliArzu’nun BebekleriErsa Mobilya ve İnegöl Mobiliyum AVM’nindestekleriyle toplanan, işlevini yitirmiş malzemeler ve beton bir araya getirildi. 3Dörtgen’inde 3 boyutlu yazıcıları ile destek verdiği BETONART Yaz Okulu’nda ortaya çıkan işler Eylül ayının sonuna kadar Bursa Çimento Genel Merkez Binası’nda ziyaret edilebiliyor ve tüm süreç Yaz Okulu’nun blog sayfası ve sosyal medya hesaplarından izlenebiliyor.

Blog: betonartmimarlikyazokulu2017.wordpress.com
Facebook: facebook.com/betonartyazokulu
Twitter: twitter.com/betonart2017
Instagram: www.instagram.com/betonart_dergi

Fotoğraflar: Line Tv


BETONART:
BETONART odağına beton malzemesini alan ve 3 ayda bir yayınlanan mimarlık ve tasarım dergisidir. Betonun nitelikli ve yenilikçi kullanım örneklerine yer verirken mimari kültür, tasarım, teknoloji ve sanat ile okurlarını buluşturur. BETONART, Türkiye’nin en “nitelikli” mimarlık yayını olma özelliğini 2004’den beri koruyor. Ocak 2012’den itibaren Binat İletişim ve Danışmanlık tarafından yayınlanmaya başlanan dergi, bu tarihten itibaren dijital iletişime de olanak vererek bir yenilenme ve değişim sürecine girdi. 32.sayıdan itibaren bir konuk editör ve onun işlediği bir tema ile yayınlanıyor. BETONART’ın okur kitlesi yapı sektörünün ve tasarım dünyasının tüm paydaşlarından oluşuyor. Betonla yapılan nitelikli tasarımların ön planda tutulduğu dergimizde, okurları iyi uygulama örnekleriyle buluştururken mimarlık kuramı, teknoloji, sanat ve tasarım gibi bu sektörün profesyonellerinin ilgi alanını 360 derece kapsayan bir içerik sunuyoruz.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB):
Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB),Türk çimento sektörünün ortak sesi olmak ve daha kaliteli ürün, daha verimli hizmet anlayışı ile sektörel sorunlara toplumsal, çevresel, yasal ve etik değerlere bağlı çalışma anlayışı ile çözüm bulmak amacıyla 1957 yılında Dernek statüsünde kurulmuş sivil toplum kuruluşudur. Türkiye’deki 51’i entegre, 17’si öğütme tesisi olmak üzere, toplam 68 kuruluşu temsil etmektedir.

Bursa Çimento:
Bursa Çimento Fabrikası A.Ş. 14 Temmuz 1966 yılında halka açık anonim şirket olarak kurulmuştur. Günümüzde halen bu özelliğini sürdürmekte olup BİST’te (Borsa İstanbul) işlem görmektedir. İlk üretim hattı 1969 yılında, 230.000 ton/yıl klinker ve 250.000 ton/yıl çimento üretim kapasiteli olarak devreye girdi. Zaman içerisinde yapılan yatırımlarla klinker üretim kapasitesi 1.400.000 tona, çimento öğütme kapasitesi ise 2.850.000 tona çıkarılmıştır. Kütahya bölgesinde çimento talebini karşılamak üzere Kasım 2005’de 80 ton/saat kapasiteli “Kütahya Karıştırma ve Paketleme Tesisi” devreye alınmış olup tesiste, Bursa’da üretilen ve buraya getirilip stoklanan çimento, Seyitömer-Tunçbilek-Orhaneli Termik santrallerinden getirilmiş uçucu kül ile karıştırılarak, katkılı çimento üretimi gerçekleştirilmektedir. 2011 Ekim ayında devreye alınan ATY (Atıktan Türetilmiş Yakıt) Tesisi sayesinde, yüksek kalorifik değere sahip endüstriyel atıklar, bu tesiste işlenerek (parçalama – ayırma), döner fırınların ihtiyacı olan yüksek ısının elde edilebilmesine katkıda bulunmak amacı ile döner fırınlara alternatif yakıt olarak beslenerek çevrenin korunmasına yardımcı olmaktadır. Atık Isı Enerji Üretim Tesisi, Ağustos 2013’te devreye alınmıştır. Bu tesis sayesinde fabrikanın ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisinin yaklaşık % 25’i karşılanmaktadır.

Bursa Beton:
Bursa ile çevre il ve ilçelerde hazır beton üretimi yapan BURSA BETON SANAYİ ve TİCARET A.Ş. bir BURSA ÇİMENTO FABRİKASI A.Ş. kuruluşudur. Şirketimiz 1986 yılında 1 adet Tesis, 2 adet Beton Pompası ve 10 adet transmikser ile Kestel/ Dededoruk mevkiinde Bursa Çimento Fabrikası A.Ş.bünyesinde hazır beton üretimine başlamıştır. 1989’dan itibaren ÇİMENTO BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. ismiyle faaliyetine devam eden Şirketimizin unvanı Aralık 1997’de BURSA BETON SANAYİ ve TİCARET A.Ş. olarak değiştirilmiştir. Bugün 15.000 metreküpe ulaşan üretim kapasitesiyle Bursa, Yalova, Balıkesir ve Kütahya illerinde kurulu 16 tesisindeki 19 beton santrali, 49 mobil, 3 sabit olmak üzere 52 beton pompası ve 193 adet transmikser ile gerektiğinde 24 saat hizmet vermektedir. Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) tarafından 2 yılda bir düzenlenmekte olan Uluslararası çevre temsil yarışmasında 1998’de Portekiz’de Yalova Tesisimiz 2000 yılında ise Almanya’da Görükle Tesisimiz ödül almışlardır.2002 yılında BUSİAD Çevre Ödülü de Şirketimize verilmiştir. TSE ve ASTM standartlarına uygun her türlü kontrolü yapabilecek Merkez Laboratuvarımız, 2004 yılında TS EN ISO/IEC 17025 Laboratuvar Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanmıştır. Bursa Beton, hazır beton sektöründe Laboratuvar Yeterlilik Belgesini alan ilk şirketlerdendir. 2009 yılında Türk Standartları Enstitüsü tarafından yapılan tetkik ile TS EN ISO 9001:2008 belgesi almaya hak kazanmıştır. Tüm tesislerimiz, betonun standarda uygun olarak üretildiğinin kanıtı olan TS EN 206 Türk Standartlarına Uygunluk Belgesine ve Yapı Malzemelerinin Tabi Olacağı kriterler hakkında Yönetmeliğin bütün hükümlerini karşıladığını ifade eden “G Uygunluk” belgesine ve Türkiye Hazır Beton Birliği denetimleri sonucu alınan Kalite Güvence Sistem (KGS) belgesine sahiptir.