(Graniser Seramik) “Empoli Serisi” ile NOSTALJİK ve BOHEM dokunuş!

Hayatımıza girişi 19. yüzyıla dayanan ve uygulandığı alanlarda nostaljik bir atmosfer oluşturan desenli karolar, Graniser Seramik’in Empoli Serisi ile yeniden gün yüzüne çıkıyor. Geliştirdiği kaliteli, tasarım odaklı, çevreci ve fonksiyonel ürünleriyle seramik sektöründe 20. yılını kutlayan Graniser Seramik, Empoli Serisi ile güçlü bir tasarım ortaya koyarken, uygulandığı alanlarda özgün bir tarz yaratıyor.

Dekorasyonda ve mimaride tarihi dokuların öne çıkmasıyla birlikte iç mekan tasarımlarının odak noktası olan seramiklerde de nostaljiye dönüş başlıyor. Türkiye’nin lider seramik karo üreticileri arasında bulunan Graniser Seramik, özgün tasarım çizgisine sahip ürün yelpazesini nostaljik ve el emeğinin bir yansıması olarak tasarlanan ‘Empoli Serisi’ ile genişletiyor. Geleneksel ve nostaljik desenlerin modernize edilmesiyle hayat bulan Empoli Serisi, desenlerindeki fırça efekti ile fark yaratıyor.

Şehrin tarzını dekorasyona yansıtan özel tasarımlar

İlk olarak 19. yüzyılda Levanten yapılarda kullanılan desenli karolar, 19. yüzyılın son çeyreğinde ‘karosiman sanatı’ adıyla Rum zanaatkarlar tarafından İstanbul ve İzmir’de üretilmeye başlanmış. O zamanlarda bitmiş karoları preslemek için makine kullanılsa dahi kol gücü gerektirdiğinden dolayı oldukça zahmetli bir üretim sürecinden geçen desenli karolar, yıllar geçtikçe daha da değerlenmiş ve şehirlerle özdeşleşen desenler ortaya çıkarmışlardır. Başlangıçta basit geometrik şekillerle üretilen karolar, zamanla daha özgün, şehrin tarzını yansıtan stil ve renklere doğru evrilmişlerdir. Geçmişi yıllara dayanan bu değerli sanatı tasarım gücü ve üretim altyapısı ile yeniden şekillendirerek gün yüzüne çıkaran Graniser Seramik, Empoli serisi ile yaşam alanlarında ‘nostalji ve bohem’ tarzlarının birlikteliğini yansıtıyor.


Graniser Seramik:
Türkiye’nin lider seramik karo üreticileri arasında yer alan Graniser Seramik, kuruluş yılı olan 1997’den bu yana üretim faaliyetlerini gerçekleştirdiği Manisa Akhisar’daki fabrikasında çeşitli ebat ve tasarımlarda yaklaşık 5.000 çeşit tek ve çift pişirim duvar karoları ile sırlı granit ve bordür üretmektedir.  Bugün geldiği noktada Graniser Seramik, 22 milyon m2 üretim kapasitesine sahip tesisi, 1100 kişiyi aşan istihdamı, 100’ü aşkın satış noktası, güçlü ihracat yapılanması ile sektörünün devleri arasında yer almaktadır. Üretiminin yaklaşık yüzde 60’ını ihracata yönlendiren firma, Amerika, İsrail, Kanada, Yunanistan gibi 60’ı aşkın ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. Graniser Seramik 2012 yılından bu yana tamamı yabancı yatırımcıya ait tek seramik şirketidir.