[Proje] : Grenelle Apartment

 

Proje Adı: GRENELLE APARTMENT

PARİS 2015

Mimari: CKMY ARCHITECTS /CAN KENDİR,  MERT YILMAZ, BERK ÖKTEM

İç Mimari: CKMY ARCHITECTS/ İPEK AKGÖZ

İşveren: ÖZEL MÜŞTERİ

Minimalist tasarımın, Parizyen zerafet ile buluştuğu projenin tasarım ve uygulaması CKMY Architects tarafından yapılmıştır. 90 m2 alana sahip olan daire, Paris’in 6. bölgesinde yer almaktadır. Saint-Germain des Pres bölgesinde bulunan daire, bulunduğu semtin ikonlaşmış lüks ve trend odaklı imajını yansıtmaktadır.

Modern ve klasik elemanların bilinçli şekilde etkileşim içinde olması, Fransız stilini iç mekanda sürdürmeye yardımcı olmuştur. Ahşap doğramalı pencerelerin bulunduğu iç cephe, beyaz mat lake paneller ile kaplanmıştır. Genelde ahşaptan yapılan bu kaplamalar, duvara uygulanmadan önce, ilk olarak ortaçağda çatıların içeriden giydirilmesiyle başlamış, daha sonra duvarlara inmiş ve evlerin izolasyonunda etkili olduğu görülmüştür. 18. yüzyılda Fransız mimarisinde duvarları süslemek ve mekanları daha zengin göstermek için kullanılmıştır. Böylece, sosyal hiyerarşide üst tabakanın da vazgeçilmez dekoru haline gelmiştir.

Projede, bu klasik süslemelerden esinlenerek özel olarak tasarlanan lambriler, günümüzün sade çizgileriyle birleşmiş, dairenin Parizyen havasından ödün vermeyerek modernleşmesini sağlamıştır. Bugüne kadar düz bir ahşap üzerine çıtalar, göbekler ve süslemeler eklenerek, çıkıntılarla oluşturulan bu panolar, bu yeni tasarımda aksine girintilerle yaratılmıştır. 45 derecelik kesimler uygulanarak, panoların hiç kalınlığı yokmuş ve adeta kağıttan yapılmış hissi yaratılmış ve bu uygulama da mekana hem bir modernlik katmış, hem de ferahlık getirmiştir.

Eski bir binanın içinde bulunan dairenin tipik yapısı, modern yaşam tarzına uygun şekilde tekrardan yorumlanarak ele alınmıştır. Mevcutta bulunan oda kapıları mekanları birbirinden keskin bir şekilde ayırırken, geliştirilen yeni konseptte koridorda bulunan kapılar kaldırılmıştır. Böylece mekanlar arası geçiş daha akışkan hale gelmiş ve evin bütünleşmesi sağlanmıştır. Geniş bir yaşam alanı olarak kullanılabilen ortak alanlar, salon girişinde bulunan sürgü kapı ile ihtiyaç duyulduğu zaman birbirinden ayrılabilmektedir. Dairenin tam ortasında bulunan giriş kapısı merkez alınarak oluşturulmuş siyah ek hacimde, misafir banyosu, gizli yatak ve vestiyer bulunmaktadır.

Evin genel konsepti, klasik ve modern öğelerin beraber yorumlanmasıyla oluşmuştur. Kullanılan malzemelerin yarattığı çok boyutluluk evin tasarımında önemli bir yer almaktadır.

Aydınlatma: Serge Mouille /Two-arm Wall Sconce [salon], Moooi-Heracleum / [yemek alanı], Ingo Maurer-Lucellino [misafir banyo], Flos-Skygarden [ebeveyn yatak odası], Marset-Led Tube Wall Lamp [ebeveyn yatak odası], Molto Luce-Spotlar

Bitirme İşleri:

  • Bütün Ahşap İşleri: Mobal

Islak Hacim: Ruben Toledo/ Bardelli Ceramica/ Black Cuban [misafir banyo]

Mobilya ve Aksesuar: Baxter Italy-Chester Moon Sofa [salon], Eames Lounge Chair [salon], Fornasetti Side Table [salon],, Fritz Hansen-Little Friend [salon], Özel Üretim Şömine-CKMY Architects [yemek alanı], Eames Chair [yemek alanı], Saarinen-Oval Dining Table[yemek alanı], Ludwig Mies Van Der Rohe-Barcelona Stool [yemek alanı]