(Doka Türkiye): “3 boyutlu yazıcılarla 20 saatte bir ev inşa edilecek!

3D yazıcı üretim firması Contour Crafting’in %30’unu satın aldığını duyuran Doka Kalıp, ilk seri üretimine hazırlandığı robotik 3 boyutlu yazıcılar sayesinde yapılar hızlı bir şekilde tamamlanabilecek. Sistemin her türlü konut ve altyapı projesi için uygun olmasının yanı sıra yaşanan afetler sonrasında da mağdurların konaklama ihtiyacı bu robotlar sayesinde hızlı bir şekilde giderilebilecek. Bu teknoloji ile 230 metrekarelik ortalama bir ev yalnızca 20 saatte inşa edilebilecek.

Teknolojinin ve dijitalleşmenin durdurulamaz hızı her sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de etkisini göstermeye başladı. Dijital platformda hazırlanmış bir tasarımı sanaldan gerçeğe; yani 3 boyutlu katı haldeki nesneye dönüştüren bu sistemle artık insan gücüne gerek kalmadan ev bile inşa edilebilecek. Böylece inşaatlar normal süresinden çok hızlı bir sürede tamamlanabilecek.

Doka’dan geleceğin teknolojisine yatırım

1858 yılında Avusturya’da ahşap atölyesi olarak faaliyete başlayan, geliştirdikleri otomatik tırmanır kalıp sistemleriyle sektöre damgasını vuran Doka, sektörde gelecek yıllar için devrim niteliği taşıyan bu sistem için de yatırımını yaptı. 3D yazıcı üretim firması Contour Crafting’in %30’unu satın alarak inşaat sektöründeki dijitalleşmenin önünü açtı.

İnşaat sektörü, artan nüfus hızına yetişmeye robotlarla hazırlanıyor

Doka Kalıp & İskele Genel Müdürü Ender Özatay yapılan bu yatırımla ilgili “Bilimsel araştırmalara göre dünya nüfusu 2100 yılında 11 milyara çıkması, kentleşmenin de her geçen gün hız kazanması bekleniyor. Günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık olarak yarısı şehirlerde yaşıyor; bu oranın 2050 yılına gelindiğinde ise %75’lere ulaşacağı öngörülüyor. Böyle bir büyüme de tabii ki inşaat sektörü için büyük zorluklar teşkil ediyor. İnsan nüfusundaki bu artışla beraber konaklama ve altyapıların hem hızlı hem de uygun fiyata üretilmesi gerekiyor. Gelecekte geleneksel yöntemlerin bu talepleri karşılamada yetersiz kalacağı düşünülüyor. Bu noktada inşaat sektörü, artan nüfus hızına 3D yazıcı robotlarla yetişmeye hazırlanıyor. Doka olarak biz de teknolojiyi yakından takip ediyor ve her zaman olduğu gibi sektörümüze getireceği avantajlara göre hareket ediyoruz” dedi.

Ender Özatay

Bir ev sadece 20 saatte insansız, kalıpsız ve iskelesiz olarak inşa edilecek

3D yazıcı üretim firması Contour Crafting’in %30’unu satın aldığı söyleyen Özatay “Doka, inşaat sektöründe yeni bir döneme imza atıyor. Doka ortaklığındaki Contour Crafting firmasının ilk seri üretimine hazırlandığı robotik 3 boyutlu yazıcılar sayesinde yapılar günler hatta saatler içinde tamamlanabilecek. Boyları 8 ile 20 metre arasında değişen bu robotların ağırlığı 400 kilodan az olacak. Sistemin her türlü konut ve altyapı projesi için uygun olmasının yanı sıra yaşanan afetler sonrasında da mağdurların konaklama ihtiyacı robotlar sayesinde hızlı bir şekilde giderilebilecek. Bu teknoloji ile 230 metrekarelik ortalama bir ev yalnızca 20 saatte inşa edilebilecek. Peki bu robotlar nasıl çalışıyor? Tasarlanan dijital ürün, öncelikle sanal ortamda 3D modelleme ile yüzlerce hatta binlerce yatay katmana ayrılıyor. Daha sonra bu ince katmanlar 3D yazıcıya aktarılıyor. Robot, katmanları belirleyip tek tek üzerinden geçerek ve beton harcı dökerek hazırlanan modeli 3 boyutlu ve katı bir halde çizmeye başlıyor. Diğer 3D yazıcılardan farklı olarak Contour Crafting robotlarının beton dökmek ve dijital tasarımı 3 boyutlu katı bir nesneye dönüştürmekten daha farklı işlevleri de var. Bu robotik yazıcılar, bina yükselirken gerekli olan inşaat demiri sabitlemesi, boru ve elektrik tesisatı gibi diğer süreçleri de insan gücünü inşaata dahil etmeden yapabiliyor” dedi.


Contour Crafting:
ABD’nin Californiya eyaletinde bulunan Contour Crafting, inşaat sektörünü dijitalleştirebilmek için çeşitli teknolojiler üreten bir firmadır. Kurucusu  Dr. Behrokh Khoshnevis tarafından geliştirilen 3D baskı yöntemi, konut ve altyapı projelerinin inşasını insan gücüne gerek kalmadan, çevre kirliliğine yol açmadan ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Aynı zamanda Contour Crafting, ürettiği 3D yazıcılarla Ay ve Mars gibi güneş sisteminin başka bölgelerinde de kurulacak kolonilerin konut ve altyapı ihtiyacını karşılayacak 3D yazıcılar için NASA ile ortak bir proje yürütmektedir.

Doka Türkiye:
1999 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Doka, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunmaktadır. Türkiye’de sektör lideri olan Doka, yurtdışında iş yapan Türk inşaat şirketlerinin yanı sıra Türkmenistan, Azerbaycan ve Irak’a uzanan geniş bölgeyi de İstanbul’dan yönetmektedir. Azerbaycan ve İran’da ofisleri bulunmaktadır. Osman Gazi Köprüsü, Nissibi Köprüsü, 3. Havalimanı, Ankara Kuzu Kumru, Ankara Kuzu Effect, Mardin Entegre Gübre Tesisi, Ağaoğlu Maslak 1453, Point Bornova, Ankara-Sivas Hızlı Tren hattı, Mistral Towers gibi Türkiye’nin önemli projelerinde Doka yer almaktadır.