YANGINA KARŞI dayanımda (GF Hakan Plastik) SILENTA FR

Yapıların tasarım aşamasındaki, estetik, işlevsellik, konfor ve ekonomik olma gibi kriterlerin yanı sıra güvenlik de en hassas konulardan birini oluşturuyor. Yangın ise, can ve mal kaybının yaşanabildiği güvenlik maddelerinden. Yapıların yangına dayanım gücünü artırmak, kolay müdahale ederek kontrol altına alabilmek bilinçli malzeme seçimini gündeme getiriyor.

Yapı mevzuatı ve yangın yönetmeliğine uygun olarak GF Hakan Plastik tarafından geliştirilen SILENTA FR Yanmaya Dayanıklı Sessiz Boru Sistemleri, olası yangınlarda alev iletiminin en aza indirgenmesi için üstün özellikler taşıyor.

TS EN 13501, DIN 4102 yanıcılık ve DIN 4109, EN 14366 sessizlik standartlarına uygun olarak geliştirilen SILENTA FR, atık su ve asidik sıvı transferleri için kullanılabiliyor. Mineral katkılı özel bir formülasyonla üretilen boru sistemi, Almanya  Fraunhofer Enstitüsü tarafından yapılan ölçümlerde EN 14366’a göre 4lt/s akış hızında sadece 12 dB ses şiddeti seviyesine ulaşıyor.

İçerdiği mineral takviyeli yapı sayesinde yüksek katlı yapılarda yangınlara karşı üstün direnç gösterirken yangının katlar arasına geçişini önlüyor. Yüksek dayanım özelliği ile 95 °C sıcaklığa kadar kısa süreli dayanım (örn: çamaşır ve bulaşık makinaları atık su gideri) gösteriyor.

50 mm’ den 250 mm’ ye kadar çaplarda ve 150 mm’ den 3000 mm kadar boylarda üretilen boruların montaj kolaylığı sağlayan conta yuvası ve dudaklı contası, su sızdırmazlığını garanti ediyor. Contalar ısıl genleşme nedeniyle borunun hareket etmesini de kolaylaştırıyor.

Boruların pürüzsüz iç yüzeyi,  üstün bir akış performansı yaratıyor.  Aynı zamanda kimyasal dayanımı sayesinde boru içerisinde oluşacak korozyonu önlüyor. Birçok asit, alkali ve kimyasal konsantrelerin taşınmasına olanak tanıyor. Darbelere ve yanmaya dayanıklı dış yüzeyi ise özel mineral yapısı ile alevin iletilmesini engelliyor.

SILENTA FR Yanmaya Dayanıklı Sessiz Boru Sistemleri tüm bu özellikleri ile konut, hastane, okul, endüstriyel mutfaklar gibi farklı alanlarda drenaj sistemlerinde kullanılabiliyor. Ayrıca merkez vakumlu temizlik sistemleri, endüstriyel alanlarda atık gaz taşınması ve kısa süreli kimyasal madde taşınmasında da tercih edilebiliyor.


GF Hakan Plastik: 
Georg Fischer, 1802 yılında kurulmuş İsviçre merkezli bir firmadır. 3 ana iş kolunda faaliyet göstermektedir: Boru sistemleri (GF Piping Systems), Otomotiv (GF Automotiv) ve Makine çözümleri (GF Machining Solutions). 32 ülkede 45 üretim tesisine ve yaklaşık 14.400 çalışana sahiptir. GF Piping Systems, plastik ve metalden yapılmış boru sistemleri konusunda dünyadaki lider kuruluşlardan biridir. GFPS, su ve gazın sanayi, kamu hizmetleri ve yapı teknolojisi içinde güvenli bir şekilde taşınması için sistem çözümleri ve yüksek kaliteli bileşenler üretmektedir. 3 ana gruba sahip GFPS, üst yapı, alt yapı ve endüstriyel alana yönelik ürünler sunmaktadır.  1965 yılında kurulan Hakan Plastik, yenilikçi yapısı ile plastik boru sistemleri alanında lider markalardan biridir. Türkiye’de sessiz boruyu ilk üreten firmadır.  2013 yılında gerçekleşen satın alma ile GF Hakan Plastik markası ile plastik boru sektöründe hem iç pazarda hem de ihracat alanında çalışmalarına devam etmektedir.

Web:               www.hakan.com.tr
Facebook:      www.facebook.com/hakanplastik
Twitter:            www.twitter.com/gfhakanplastik
Instagram:      www.instagram.com/gfhakanplastik
Linkedin:         linkedin/hakanplastik