(Bilgi)’den ULUSLARARASI Mimarlık Atölyeleri…

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı, Temmuz ayında uluslararası iki yaz okulu atölyesi düzenliyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı’nın ev sahipliğinde düzenlenecek yaz okulu atölyeleri, 10 Temmuz – 4 Ağustos tarihleri arasında, santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleştirilecek. Her yıl, uluslararası mimarlık ortamıyla bütünleşmek ve farklı kültürlerden tasarımcıların ortak üretimine olanak sağlamak amacıyla düzenlenen atölyeler, bu yaz da uluslararası mimarlık pratiğinin dikkate değer isimleri tarafından yürütülecek.

Çağdaş Konut Kavramı ile Mekânsal Montaj Teknikleri Üzerine

Atölyelerden ilki olan “Oda”-21. Yüzyıl İçin Tek Odalı Yerleşim (A One Room Dwelling for the 21th Century), Amerika’nın en prestijli mimarlık okullarından Sci-Arc Yüksek Lisans Programı’nın eski direktörleri, Los Angeles’taki Studio Works Architects ile deneysel bir kentsel, kırsal araştırma ve tasarım laboratuvarı BASE Beijing’in ortak kurucu direktörleri Mary-Ann Ray ve Robert Mangurian tarafından gerçekleştirilecek. 10 – 21 Temmuztarihinde düzenlenen atölye, tek mekandan oluşan ev örneklerinin titizlikle incelenmesini takiben, yaşadığımız bin yılın başında ortaya çıkan yeni yaşam biçimleriyle örtüşen yeni modeller kurgulanması üzerine çalışmayı hedefliyor. 10 gün sürecek atölyede Schindler Evi’nden Çatalhöyük’teki neolitik konutlara, göçebe çadırları ve gecekondu yerleşimlerine kadar bir dizi tek mekandan oluşan yerleşim örneği ele alınacak. Bazı gecekondu konutları ziyaret edilip belgelenecek, edimsel bir ev hayatının mimarisini şekillendiren “odalar” incelenecek.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, ETH Zürih ve NCCR Dijital Fabrikasyon arasındaki işbirliğiyle gerçekleştirilecek, “Doğrusal Olmayan Düzlemsel Montajlar” (NOPA: Non-Orthogonal Planar Assemblies) başlıklı ikinci atölye ise 28 Temmuz – 4 Ağustos tarihinde yapılacak. Atölyede özellikle, ahşap kirişlerin dik açılı olmayan yan yana bağlantısının inşai tekniğine dayanan tasarımların geliştirilmesi için yöntemler, Rhino Python ve Grasshopper’da yazılan özel bir hesaplama düzeneği aracılığıyla araştırılacak.

Katılımcılar, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin üretim laboratuvarında (Fab-Lab), yeni tasarım ara yüzlerini, inşai yöntemleri, malzemeleri ve eşgüdümlü robotik imalat süreçlerini keşfetme ve deneyimleme şansına sahip olacak.

Türkiye’den ve yurtdışından tüm Mimarlık öğrencilerinin başvurabileceği atölyeler hakkında bilgi almak için http://yazokulu.bilgi.edu.tr/lisansustu/mimari-tasarim-yuksek-lisans-programi/ adresi ziyaret edilebilir.


İstanbul Bilgi Üniversitesi:
1996 yılında Türkiye’de üniversite yaşamına yeni bir soluk getirmek amacıyla yola çıkan ve kurulduğu günden bu yana öğrencilerine uluslararası gelişim fırsatları sunan İstanbul Bilgi Üniversitesi, Laureate International Universities ağının Türkiye’deki tek üyesidir. Yaklaşık 1000 kişilik bir öğretim kadrosuna sahip olan İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin 25.000’i aşkın öğrencisi ve 30.000’e yakın mezunu bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Hukuk, İşletme, İletişim, Mimarlık ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri fakültelerinin yanı sıra yüksekokulları, meslek yüksekokulları ve enstitüleri çatısı altında 200’e yakın ön lisans, lisans ve doktora programı sunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin İstanbul’un merkezinde, santralistanbul, Dolapdere, Kuştepe ve Koztayağı olmak üzere dört kampüsü bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) tarafından verilen “Mükemmellikte Yetkinlik 4 Yıldız Belgesi”ne sahiptir. Yükseköğretim Derecelendirme Kuruluşu QS’in, 2016 yılı “Gelişmekte Olan Avrupa Ülkeleri ve Orta Asya Üniversiteleri Sıralaması”nda, BİLGİ, en iyi 130 üniversite arasında yer almaktadır. Sıralamaya göre, BİLGİ Türkiye’deki en iyi 4 vakıf üniversitesi arasında bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi hakkında ayrıntılı bilgiye www.bilgi.edu.tr adresinden ulaşılabilir.