(ARREDAMENTO MİMARLIK) Temmuz-Ağustos Sayısı Çıktı!

Yaz sayısı ile raflarda yerini alan Arredamento Mimarlık’ın yeni dosya konusu: “Türkiye’de Güncel İkinci Konut”.

Tüm yatırım enstrümanları arasında Türklerin en fazla güvendiği aracın konut olduğu bilinen bir gerçek. Bu yaklaşım kapitalist gelişme ve yaratıcılık açısından epey umut kırıcı bir tavra işaret etmekte. Peki sözkonusu tıkanmayı bir an için unutmayı deneyerek ikinci konut alanında bazı mimari olumluluklar bulunabilir mi? Dosyada kayda değer mimari başarı gösterdiği düşünülen sekiz örnek inceleniyor.

İdil Yücel İnal ve Alican İnal’ın, Londra’nın dış mahallesi sayılabilecek Clerkenwell örneğinde değişim ve sürekliliğin karmaşık koreografisini irdeledikleri 311. sayıda Murat Çetin ve Senem Doyduk‘un makalesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Girne kentindeki Akheiropoietos Manastırı’nın dönüştürülmesine yönelik çalışmalar üzerinden, tarihi dokularda yeni yapılaşma konusunu problemleştiriyor.

Norveç’ten Helen&Hard, Avusturya’dan Dietmar Feichtinger Architectes ile İspanya’dan Carlos Arroyo Arquitectos’un yapılarından seçkilere yer veren sayıda, Rus mimar ve tasarımcı Peter Kostelov’un dönüştürdüğü apartman daireleri de inceleniyor. Ümran Topçu’nun metniyle, Katalan mimar Gaudi ve onun en önemli eserlerinden biri olan Colonia Güell’i gündeme taşıyan Temmuz-Ağustos sayısı, Almanya’nın en büyük metropoliten alanı Ruhr bölgesindeki endüstri anıtı Zollverein’a ayrılan sayfalarında ise eski maden ocağının hikayesini Gülsün Tanyeli’nin fotoğrafları eşliğinde sunuyor.

Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde yayınlanan Arredamento Mimarlık’ın 311. sayısına, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından ulaşılabilir.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz.