(Enza Home) ve (İTÜ)’den TASARIM İŞBİRLİĞİ

Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında büyük önem taşıyan  üniversite – iş dünyası işbirliği çalışmalarına değerli bir destek de Yataş Grup’un mobilya markası Enza Home’dan geldi. Enza Home, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ile yürütülen projede öğrencilere tasarımlarını hayata geçirme fırsatı veriyor.

Her zevke ve ihtiyaca uygun, şık tasarımları yenilikçi vizyonu ile sunan ve dekorasyon severler ile buluşturan Enza Home, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ile gerçekleştirdiği işbirliği kapsamında genç yetenekler için tasarımlarını tanıtma ve sonrasında hayata geçirme fırsatı sunuyor.

Enza Home, tasarım ve üretim konularını içeren tamamlayıcı mobilya konusunda; kullanıcı beklentilerinin araştırılması ve saptanan kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik yeni ürün tasarımlarının oluşturulması için İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ile bir işbirliğine imza attı. Proje kapsamında 2015-2016 öğretim yılı ikinci sınıf bahar yarıyılı projesi olarak Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencileri EnzaHome’a özel tamamlayıcı mobilya tasarımları hazırlayarak hem işlevsel hem de yaratıcı çalışmalara imza attılar. Proje, Doç. Dr. Gülname Turan, Öğr. Gör. L. N. Ece Arıburun Kırca, Araş. Gör. Miray Boğa, Araş. Gör. Ahmet Hamurcu, Araş. Gör. Sena Semizoğlu ve Araş. Gör. İffet Pala tarafından yürütüldü. Serbest tasarımcı Seyman Çay da projede yer aldı.

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 2015 – 2016 Bahar Yarıyılı, 2. Stüdyo dersi kapsamında öğrencilerin hazırladığı bu tasarımlara ait sergi, 3. İstanbul Tasarım Bienali paralel etkinliği olarak bir açılış kokteyli ile dekorasyon meraklıları ile buluştu. 17 – 30 Ekim arasında İTÜ Taşkışla kampüsünde ziyaret edilebilecek sergi sonrasında en iyi tasarım seçilerek Enza Home portföyüne alınacak ve projesi seçilen öğrenciye burs verilecek.

Bu projenin geleceğin tasarımcılarını desteklemek için çok önemli bir fırsat olduğunu dile getiren Yataş Grup Genel Müdürü Nevzat Yıldız, “Enza Home olarak diğer markalardan bizi ayıran en önemli özelliğimiz ürünlerimizin özgün tasarımlara sahip olmasıdır. Bu bağlamda tasarıma önem veriyor ve mobilya sektörüne yeni yetenekler kazandırmanın değerli olduğunu düşünüyoruz. Bunu gerçekleştirmek içinde İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde eğitim alan gençlerin geleceğe daha sağlam adım atmalarını sağlayacak bir işbirliği gerçekleştirdik. Öğrencilerin tasarımlarının yer aldığı sergi sonrasında en iyi tasarımı seçerek Enza Home portföyüne alacak ve projesi seçilen öğrenciye burs vereceğiz. Enza Home olarak gençleri önümüzdeki dönemde de desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Proje yürütücülerinden İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Öğretim Üyesi ve Rektör Danışmanı Doç. Dr. Gülname Turan da “Farklı firmalarla yıllardır çalışıyoruz. Ancak Enza Home’un proje aracılığıyla öğrenci bursu sağlayacak olması ve seçilecek ürünü portföyüne ekleyecek olması hepimiz için ayrı motivasyon oldu” dedi.

(Soldan Sağa): İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekan Yrd. Doç. Dr. Deniz Leblebici Başar - İTÜ Rektör Danışmanı Doç. Dr. Gülname Turan – İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Murat Gül – İTÜ Rektör Yrd.Prof. Dr. Telem Gök Sadıkoğlu – Yataş Grup Genel Müdürü Nevzat Yıldız.
(Soldan Sağa): İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekan Yrd. Doç. Dr. Deniz Leblebici Başar – İTÜ Rektör Danışmanı Doç. Dr. Gülname Turan – İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Murat Gül – İTÜ Rektör Yrd.Prof. Dr. Telem Gök Sadıkoğlu – Yataş Grup Genel Müdürü Nevzat Yıldız.