İTALYA Büyükelçisi Mattiolo’dan (Şişecam)’a Ziyaret!

İtalya Büyükelçisi Luigi Mattiolo, Şişecam Topluluğu bünyesinde faaliyet gösteren ve Avrupa’nın en büyük düzcam üreticisi olan Şişecam Düzcam’ın Ankara-Polatlı’daki fabrikasını ziyaret etti. Ziyarette Büyükelçi Mattiolo ve ekibi Şişecam Topluluğu’nun İtalya’daki yatırımları başta olmak üzere küresel faaliyetleri hakkında bilgilendirildi.

Cam ve kimyasallar alanlarında dünyanın önde gelen üreticileri arasında yer alan Şişecam Topluluğu bünyesinde faaliyet gösteren Şişecam Düzcam, Ankara-Polatlı OSB’de yer alan üretim tesisinde İtalya Büyükelçisi Luigi Mattiolo’yu ağırladı. Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman’ın evsahipliğinde gerçekleşen ziyarette, Topluluğun İtalya’daki yatırımları başta olmak üzere küresel faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapılırken, 290.000 ton/yıl üretim kapasitesiyle Türkiye ve yakın coğrafyanın en büyük düzcam fırınına sahip olan Polatlı Tesisi de gezildi. 2014 yılında faaliyete geçen tesis, geçen yıl devreye alınan yeni hat sayesinde yıllık 3 milyon metrekare lamine cam üretim kapasitesine de sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, ziyarete ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Topluluğun bugün Avrupa’nın en büyük düzcam üreticisi olduğuna dikkat çekerek, “Topluluğumuz bugün düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında, 13 ülkedeki 44 tesisiyle üretim faaliyetlerine devam etmektedir. Kimyasallar, cam ev eşyası ve düzcam alanlarındaki yatırımlarımızla faaliyet gösterdiğimiz İtalya, 61 milyonu aşkın nüfusu, 1,9 trilyon dolarlık ekonomisi ve köklü sanayi geçmişiyle Topluluğumuz açısından özel bir ülke konumundadır” dedi.

Şişecam Topluluğu’nun İtalya’daki üretim faaliyetlerine 2005 yılında başladığına işaret eden Kırman, “İtalya’daki ilk yatırımızı 2005 yılında krom kimyasalları alanında faaliyet gösteren Cromital S.p.A. ile gerçekleştirdik. Bu şirketimiz başta İtalya’daki deri ve metal kaplama sektörleri olmak üzere Avrupa’daki birçok sektöre girdi sağlamaktadır. Topluluğumuzun bazik krom sülfat üretiminde dünyada lider, kromik asit üretiminde ise Avrupa’da lider konumunda olmasında İtalya’daki yatırımın önemli bir rolü bulunmaktadır” diye konuştu.

İtalya’da faaliyet gösterdiğimiz alanlarda liderliğimizle öne çıkıyoruz”

Şişecam Topluluğu’nun İtalya’da düzcam pazarında yüzde 30 paya sahip olduğunu ifade eden Kırman, “İtalya’yı sadece önemli pazar olarak değil, aynı zamanda Batı Avrupa pazarına açılan önemli bir kapı olarak görüyoruz. Bu doğrultuda inorganik büyüme planlarımız kapsamındaki en son yatırımımızı da İtalya’da gerçekleştirdik. Geçen yılın sonunda düzcam üreticisi Sangalli Vetro Porto Nogaro’yu bünyemize kattık. Yıllık 220 bin ton düzcam ve 5 milyon metrekare lamine cam üretim kapasitesine sahip olan bu tesisle birlikte Avrupa’nın en büyük düzcam üreticisi konumuna geldik” diye konuştu.

Şişecam Topluluğu’nun bugün 154 ülkeye gerçekleştirdiği ihracat ile en fazla ülkede satış yapan Türk şirketi olduğunu dile getiren Kırman, şöyle devam etti: “Türkiye’den İtalya’ya gerçekleştirdiğimiz cam ve kimyasal ürün ihracatı ise yıllık 85 milyon dolar seviyesindedir. Topluluk olarak, gerçekleştirdiğimiz yatırımlarda İtalyan makine ve ekipman üreticileri ise önemli tedarikçilerimiz arasında yer almaktadır. Dolayısıyla, İtalya gerek gerçekleştirdiğimiz yatırımlar gerekse ticari faaliyetlerimiz açısından önem taşıyan bir ülkedir.”

İtalya’da kimyasallar ve düzcam sektörlerinin yanı sıra cam ev eşyası pazarında da etkin olduklarını vurgulayan Kırman, “Perakende zincirimiz Paşabahçe Mağazaları’nın yurt dışındaki ilk mağazasını 2015 yılında Milano’da açtık. Ayrıca cam ev eşyasında geniş ürün yelpazemiz ve gelişmiş dağıtım ağımızla gerek perakende gerek ise ikram sektörlerinde Paşabahçe ve Nude markalarımızla önemli bir konuma sahibiz. Dolayısıyla İtalya’da faaliyet gösterdiğimiz alanlarda liderliğimizle öne çıkıyoruz” dedi.


Şişecam Topluluğu:
Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasında yer alan Şişecam Topluluğudüzcam, cam ev eşyası, cam ambalajvecam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında küresel bir oyuncudur. “Düzcam”, “Cam Ev Eşyası”, “Cam Ambalaj” ve “Kimyasallar” olmak üzere dört ana iş grubunda faaliyet gösteren Topluluk, Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Macaristan, Bosna Hersek, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Ukrayna, Mısır ve Hindistan’da üretim yapmaktadır.

Bugün dünyanın cam ev eşyasında üçüncü, cam ambalaj ve düzcamda beşinci büyük üreticisi konumundaki Şişecam Topluluğu, dünyanın en büyük 10 soda üreticisinden biri olmasının yanı sıra krom kimyasallarında dünya lideridir. Şişecam, 81 yılı aşkın deneyimi, 22 bine yakın,13 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeyi aşan satışlarıyla uluslararası ölçekte bir Topluluk olarak ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma hedefiyle yoluna devam etmektedir. | www.sisecam.com.tr