[Proje] : Q Plus Bistro

Proje Adı: Q PLUS BİSTRO

İSTANBUL, 2017

İç Mimari: YAĞMUR PROJE MİMARLIK

Peyzaj: YAĞMUR PROJE MİMARLIK

İşveren: SAATPARK/ KÜBRA TURAN

Q plus İstanbul’un en hareketli aksı e5 üzerinde Ataköy Airpot avm de bulunuyor. Çevresi yoğun ticaret, toplu konut ve üniversite yapılarıyla çevrili bölge ulaşımın ana arteri oluşturan karayolu ve metronun kilit bir noktası. Hareketin 24 saat kesintisiz olarak devam ettiği bölgede yerleşik kullanıcılar ve ulaşım aksından yansıyan müşterilerle birlikte oldukça karmaşıklaşan kullanıcı profiline; hengâmenin ortasında sakin bir uğrak yeri olarak tasarladık. 214 m2 kapalı 230 m2 açılabilir alanda lounge Hem yeme içme hem de geleneksel nargile servisi sağlanan cafe de zengin mutfak seçenekleri sunuluyor.

Malzeme seçimlerinde dikkat edilen en önemli husus doğallık ve fonksiyona uygunluk olmuştur İç mekân zeminlerinde altıgen seramik malzeme, bahçe zeminlerinde sokak etkisi yaratmak için bazalt kullanılmıştır. Bahçe alanı duvar yüzeylerinde kullanılan sıva, zemindeki bazalt, metal eskitme sistemleri, yerinde boyanan lake yüzeyler ve cilalı kontra yüzeyler doğallıkla şıklığın birleştirilmesini sağlamıştır.

Q plus oturma planlanması konusunda da yenilikçi bir mekândır. Tek başınıza veya gurup halinde geldiğinizde farklı sayılara göre farklı oturma seçenekleri oluşturulmuştur. Mekân yeknesak bir oturma düzeni önermeyip sedir, masa, grup masa, grup sedir gibi farklı seçenekler sunmaktadır.

Aydınlatma tekniği olarak vazgeçilmez konfor şartları dışında tekdüzelikten kaçınmak adına çok farklı aydınlatma armatürleri kullanılmış bu sayede maksimum görsellik ve aydınlatma konforu elde edilmiştir.

Q plus cafe mimar ve kullanıcı ilişkisi açısından da oldukça başarılı bir tasarımdır. Fonksiyon dışında hayallerin gerçekleştirilmesi açısından tasarımda kullanıcıyı son derece tatmin etmiştir.

Sirkülasyon: Çanakkale Seramik[yer kaplaması]

Çatı: Palmiye [açılır çatı sistemi]

Mekanik: Ascon

Aydınlatma: Yağmur Atölye Özel Tasarımı

Islak Hacim: Duravit Çanakkale Seramik

Mobilya ve Aksesuar: Yağmur Atölye Özel Tasarımı