DÜNYA FUARCILIK GÜNÜ’nde bu yılın teması: “Küresel düşün, yerel çalış”

Fuarcılık endüstrisinin küresel birliği UFI (The Global Association of the Exhibition Industry) 2016 yılı itibarıyla Haziran ayında bir günü “Dünya Fuarcılık Günü” olarak ilan etti. 2017 yılı sloganı “Küresel düşün, yerel çalış” olan “Dünya Fuarcılık Günü”, bu yıl ülkemizde de 7 Haziran gününde Türkiye Fuar Yapımcıları Derneği (TFYD) ve üyeleri ile birlikte kutlanıyor.

Yıllık cirosu 400 milyar TL olan fuarcılık sektöründe, her yıl dünyada 66.000 ticari fuar hazırlanıyor. 4.4 milyon firmanın katılımıyla, 260 milyon ziyaretçinin ağırlandığı bu fuarlarda; yüz yüze görüşme, teknolojik gelişme, ürün ve yenilikleri tanıma, rakipleri takip etme, bilgi ve görgülerini artırma olanağı sağlanıyor. Fuarcılık endüstrisinin ticaret, inovasyon ve yerel yatırımlara olumlu katkısına vurgu yapmak, fuarların ekonominin güçlü yapı taşları olduğunu anlatmak amacıyla 2016 yılı itibarıyla her Haziran ayında bir gün “Dünya Fuarcılık Günü” olarak kutlanıyor. Bu yıl, 7 Haziran’da kutlanan “Dünya Fuarcılık Günü” Türkiye’de de Türkiye Fuar Yapımcıları Derneği (TFYD) ve üyeleri ile birlikte kutlanıyor.

“Küresel düşün, yerel çalış”

Türkiye Fuar Yapımcıları Derneği (TFYD), üyesi olduğu UFI’nin bu girişimini destekleyerek yaygınlaştırmak amacıyla üyeleriyle işbirliği yapıyor. 2017 yılı sloganı “Küresel düşün, yerel çalış” olarak belirlenen Dünya Fuarcılık Günü, TFYD ve üyeleri tarafından fuar katılımcı ve ziyaretçilerine iletilen mesajlar, sosyal medya paylaşımları, sosyal sorumluluk projeleri içeren kampanyalarla yoğun bir şekilde duyurulmaya çalışılıyor.

Türkiye’de Fuarcılık Sektörü

Fuarcılık sektörünün oldukça gelişmiş olduğu Türkiye’de, 67.000 firmanın katılımıyla yılda ortalama 400’ü aşkın fuar hazırlanıyor. Dünyadan ve Avrupa’dan da önemli misafirlere ev sahipliği yapan bu fuarlarda yaklaşık 18 milyon ziyaretçi ağırlanıyor.