[söyleşi]: “Pazarı dinleyerek ürün yapar ve/veya geliştiririz”

Zafer Şengeldi ve Ilgın Yeşim Eldeş

 Ünlü Boya Genel Müdür Yardımcısı Zafer Şengeldi ile Türkiye’de boya firmaları açısından Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’u konuştuk.

Firmanızın sektördeki konumu hakkında bilgi verir misiniz? Sektörde sizi farklı kılan özellikleriniz nedir?

Biz sektörde aşağı yukarı 40 yıldır, 68’den beri olan bir firmayız. Tüccarlık ile başlayıp işin sanayicilik boyutuna ulaşan bir yapımız var. Türkiye’de boya sektörünün can damarı olan İzmir’in bir firmasıyız. Çünkü boya sanayinin İzmir’in farklı bir yeri var, firmaların kuruluş yerleri hep İzmir. Öncelikle mobilya grubu, onun yanında sanayi ve inşaat grubu yöneten, bayilik yapısı içerisinde bütün illerde mevcut, bunun yanında da 30 ülkede ihracat yapan bir firmayız. Bizi farklı kılan en önemli şey; pazarın içinden gelen en büyük firma olduğumuz için pazarı dinleyerek ürün yapar ve/veya geliştiririz. Pazardaki ihtiyaçları doğru tespit edip, ürün geliştirme ve imalatını paralel bir şekilde yürütürüz.

Zafer Şengeldi

Yeni projeleriniz ve hedefleriniz neler? Yapı Fuarı’nda hangi ürün ve yeniliklerinizi sunuyorsunuz?

Bizim özellikle dış yapı su bazlı vernik grubumuz var: Hem insan hem de çevre dostu, evin dışından içine kadar her yerde kullanılan bir ürün grubu. Bu fuarda onu ön plana çıkartıyoruz. Bir de alev geciktirici vernik sistemlerimiz var. Otellerde, toplu konutlarda vs. kullanılıyor. Bütün bunlar bu sene sunduğumuz ürünler var ama buraya gelmişken de bütün ürünlerimizi sunuyoruz. Şuan bir kaç senedir moda olan kütükler üzerine epoksi uygulanan vernik sistemleri var. Onları ön plana çıkartıyoruz.

Yapı Fuarı’na kaç yıldır katılıyorsunuz? Sizce fuarlar yapı sektörü için ne önem taşıyor? Bugünlerde düzenlenen fuarların önceki yıllara kıyasla farkları neler?

5-6 keredir katılıyoruz. Yapı Fuarı’nın erozyona uğradığını görüyorum. Geçen seneki alt kattaki standlar da yok. Hiçbir zaman Yapı Fuarı bu kadar sakin olmazdı. Biz boyacıyız ama boyada dev markalar yok. Yapı Fuarı’nın 2 seneye dönmesinde fayda var. Her markanın her sene yeni ürün çıkarma şansı yok. Yenilikleri de görüyorsunuz. Biz hem kendi ürünlerimizi gösteriyoruz hem de bize bağlı olan endüstrilerin ürünlerini de takip edebiliyoruz. Boya ve inşaatın bizim için ısı yatılım kısmı, demir doğrama kısmı da önemli. Yapı Fuarı’nın katılımcı firma ve ziyaretçi sayısı olarak bir erozyana uğradığını düşünüyorum