[söyleşi]: “Firmanın fuardan beklentisi kendi ölçeğiyle doğru orantılı”

Nihat Erkılıç, Alp Burkut ve Bilge Erdem

EA Mimarlık kurucularından Alp Burkut ve JK Türkiye ortaklarından Nihat Erkılıç ile Panetti – JK işbirliğini ve fuar için önerilerini konuştuk.

 

Firmanızın sektördeki konumu hakkında bilgi verir misiniz? Sektörde sizi farklı kılan özellikleriniz nedir?

Alp Burkut: Biz EA Mimarlık olarak 2002 yılında ticaret hayatına başladık. İki ortak mimarız, Elvan Hanımla ben. Amacımız iyi ve İzmir’den mimarlık yapmaktı. Bu şekilde çalışmaya başladık. Kendi tecrübelerimden de faydalanarak yapı malzemesi konusunda 2006 yılında bünyemize Panetti yalıtım malzemesini aldık. Panetti son 10 yıl içinde ses ve ısı yalıtım malzemesi olarak çok iyi yol aldı, güzel referanslara sahip oldu. Ülkemizin önde gelen inşaat firmalarının tercih ettiği bir malzeme haline geldi. Bu bizi her geçen gün daha iyi motive etmeye başladı.

2015 yılında değerli Nihat Erkılıç ile çalışmaya başladık ve ortağı olduğu, Hollanda menşeili, yerden ısıtma sistemleri satan bir firma olan Türkiye JK firmasının bayiliğini aldık. Bu bize farklı bir bakış açısı sağladı ve hizmet sektörüyle yapı malzemesinin nasıl birleşebileceği konusunda iyi bir örnek oldu. Her geçen gün de bir şeyler öğrenmeye devam ediyoruz. Açıkçası JK çok sürdürülebilir, çevreci, enerjiyi çok iyi kullanan, akıllıca bir yerden ısıtma sistemi. Panetti ile birlikte firmamıza yeni bir heyecan, soluk ve bakış açısı getirdi. Bu noktada Nihat Bey’den çok şey öğreniyoruz. Birlikte sektörde yavaş yavaş en üst sıralara doğru gideceğimize eminim.

Nihat Erkılıç: JK olarak yaklaşık 4 senedir İstanbul’da faaliyet gösteriyoruz ve 2 senedir Alp Bey ile Ege Bölgesinde faaliyet gösteriyoruz. Bir bayi olarak değil, bir bütün olarak çalışıyoruz. EA Mimarlık’ın Türkiye’deki konumu ve mimarlardan müteahhitlere uzanan geniş çevresi  sayesinde Türkiye’de tanıtımlarımızı gerçekleştiriyoruz.

Yeni projeleriniz ve hedefleriniz neler? Yapı Fuarı’nda hangi ürün ve yeniliklerinizi sunuyorsunuz?

AB: Bu fuara katılırken ürün tanıtmaktan ziyade Panetti olarak yaptığımız referansları sektörün tüm oyuncularına hatırlatmak. Bu beş günü halka ve sektörün tüm paydaşlarına ulaşmak için bir fırsat olarak düşünüyorum. Aynı şekilde iki senedir beraber çalıştığımız JK ısıtma sistemleriyle Panetti’nin uyum içinde olduğunu aynı standda göstermek istedik.

Yapı Fuarı’na kaç yıldır katılıyorsunuz?

AB: Ben EA Mimarlık olarak 2009 ve 2010 Yapı Fuarlarına hem İstanbul hem İzmir’de katıldım. Daha sonra bir ara verdik. 2016 yılında İstanbul ayağına katıldım. Bu sene 4. senemiz oluyor.

Sizce fuarlar yapı sektörü için ne önem taşıyor? Bugünlerde düzenlenen fuarların önceki yıllara kıyasla farkları neler?

AB: Açıkçası firmamızın ölçeği dolayısıyla fuarın farklılıklarını tam sorgulayabilecek bir potansiyel görmüyorum kendimizde. Çünkü firmanın fuardan beklentisi kendi ölçeğiyle doğru orantılı bence. Firmanın oturmuş bayi ağı ve müşteri portföyü varsa fuardan beklentisi, herkesi aynı anda toplayabileceği bir organizasyondur. Eğer firma yeni bir ürün tanıtıyorsa bu sefer yeni ürününe merak duyan insanların gelmesidir. Bizde ikisinden de biraz olduğu için memnunuz.

Bir gözlemim var yalnız, bunu söylemek zorundayım: Fuara eskiden 12-14. salonlar dahil değildi, bence daha iyiydi. Fuarın çok büyük olması iyi bir şey değil. Ne yapılabilir? Fuara bir sene bir grup katılırken diğer sene farklı bir grup katılabilir. Bana göre fuarın %50 küçülmesi lazım. Mevcudiyetini ve yerini koruması lazım ama bu ölçekte büyük olması nedeniyle başka salonlarda hareket olmadığını gördüm. Bizim için başlangıç günü zayıftı, iki ve üçünçü günler iyiydi, devamında da iyi olacağını düşünüyoruz. Ama yeni salonlarda standım olsun istemem. Diğer yandan bazı büyük firmalar da katılmamış: İzocam, Mardav gibi yalıtım sektörünün önemli firmalarında eksikler var. İnsanların nefes alması için bence iki senede bir katılmak iyi bir şey. Dolayısıyla küçültüp daha verimli hale getirmek gerek.

Tabii ben İzmirliyim, bana göre Yapı Fuarı’nın merkezi İzmir olmalı. Bizim Ege Bölgesinde uluslararası dış hatlar terminalimiz, yeni bir iç hatlar terminalimiz ve yeni fuar alanımız var; ulaşım problemi yok. İzmirliler olarak bunun için çalışacağız. Örneğin Almanya’da fuar merkezi Berlin değil Hannover, Yapı Fuarı Münih’te yapılıyor; her şey Berlin veya Frankfurt’ta olmuyor.

NE: Fuar her zaman iyi. Sonuçta bu piyasada faaliyet gösteren bir firma olduğumuz için fuara katılmak zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü hiç beklemediğin bir yerde yeni insanlarla ve firmalarla tanışıyorsun.  Bunun da er veya geç bir dönüşü oluyor.

Biz de 3-4 senedir fuara katılıyoruz İstanbul’da. Bu sene gerçekten geçen seneye göre bir gerileme var. Katıldığımız zaman da herkesin sattığı bir ürünü getirince bir özellik kalmıyor. Yenilikçi özel ürünler veya etkinlikler üretmek lazım.