[söyleşi]: “Burası sektöre katkı sağlayan çok büyük ticari bir platform…”

Burcu Başer ve Bilge Erdem

40.yılında Yapı Fuarı’nı, ITE Turkey Yönetim Kurulu Üyesi ve Yem Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer ile konuştuk.

 

Yapı Fuarı bu yıl 40. yaşını kutluyor. Siz fuarda ne zamandır görev alıyorsunuz ve fuarın gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

2011 yılından beri yapı fuarlarında görev alıyorum. 2011 yılında YEM Fuarcılık ile bağlı olduğumuz  ITE Group plc arasında işbirliği anlaşması yapılmıştı, o dönemden itibaren dahil oldum projeye. Öncelikle birkaç sene içinde ITE Group’un en büyük metrekareye sahip fuarını düzenlemeye başladık Turkey Group olarak. Fuar metrekare olarak çok büyüdü katılımcı sayısı olarak hedeflerini aştı. Ayrıca ITE Group’un bünyeye eklenmesiyle beraber yurt dışındaki etkinlik alanımız da çok genişledi, yurt dışından katılımcı ve ziyaretçi sayıları da büyük oranda arttı bu süreçte. Bir de geçtiğimiz sene başlattığımız bir etkinlikler dizisi var. Bu sene 40.yılımız olması sebebiyle 40 ana başlıkta; yapı üretimi, yapı malzemesi, sürdürülebilirlik, inşaat sektörünün ekonomisi gibi konularda bilgi akışı sağlamak üzere seminerler düzenleyeceğiz.

Yapı Fuarı’nın 40. yılında ziyaretçileri neler bekliyor?

Bu sene 750 tane firmanın ürün ve hizmetleri ziyaretçilerle buluşacak. Bunun dışında 7 yıldır başarı ile sürdürdüğümüz İş Geliştirme Platformu çerçevesinde düzenlediğimiz Konuk Ülke projemiz var. 40.yıl konuğumuz ise Türkiye inşaat sektörü hedef pazarları doğrulusunda Kuzey Afrika. Tunus, Cezayir, Fas başta olmak üzere Kuzey Afrika ülkelerini ağırlıyoruz, konuk ülkeden üst düzey yetkililer Türkiye’deki üreticilerle bir araya geliyorlar. Program kapsamında hem iş ve inşaat forumumuz var hem de yeni iş birliklerinin başlamasına imkan tanıyan bire bir görüşmeler var.

Bunun dışında 19 ülkeden 140 tane satın alma yetkilisi fuara katılım sağlayacak. İlk kez Kuzey Afrika’dan kendimiz bir delegasyon organize ettik ve Kuzey Afrika’dan satın almacılar fuara ziyarette bulunacak.

Yurt içi ve yurt dışındaki fuarları yakından takip eden biri olarak Yapı Fuarı’nın İstanbul ayağının önemini bize açıklayabilir misiniz?

Türkiye ve bölgesinde zaten sektördeki beş büyük fuardan biri konumunda. Bu bölge için çok önemli, çünkü Türkiye bölgesi yapı malzemesi üretim ve ihracat üssü. Bu anlamda bir dünya markası haline gelen bir fuarın olması bizim ihracatçılarımız için çok önemli. Burası sektöre katkı sağlayan çok büyük ticari bir platform, yeni pazarlara açılabilmek adına da fuar önem taşıyor.

Dünyadaki örnekleriyle karşılaştırınca; biz Türkiye’de Yapı Fuarı olarak ilkleri yaptık ve her sene çıtamızı yükselttik. Karşılaştırma yapmak gerekirse özellikle Almanya’da fuar alanlarında her türlü donanım, ulaşım vs. çok daha farklı. Ama biz bu bölgedeki mevcut şartlarda çok güzel bir iş başarmaktan çok mutluyuz.