KÖPRÜ ve VİYADÜK Projelerinde (DOKA) Tecrübesi…

DOKA’nın sunduğu özel çözümlerle, dünyanın en uzun ikinci köprüsü Osmangazi’nin, Türkiye’nin üçüncü büyük köprüsü Nissibi’nin ve Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi’nin 70 metre ile ikinci en yüksek viyadüğünün inşaatları en hızlı ve en güvenli şekilde gerçekleştirildi.

DOKA, köprüler ve viyadükler gibi zor geometrik yapıların inşaatlardaki uzmanlığını 24-26 Mayıs’ta Ankara Congresium’da gerçekleşen olan II. Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı’nda katılımcılarla paylaştı.

Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay “Köprü projeleri, özel tasarımları ve ağır yükleri nedeniyle sağlam ve özel çözümler gerektiren projeler. Köprülerdeki taşıyıcı sistemlerden gelen yüklerin güvenli bir şekilde aktarımı için kullanılan iskelelerin uyarlanabilir ve taşıma kapasitesi yüksek, taşıyacağı yüke uygun sistemler olması çok önemli. Ortaya çıkan yüklerin optimum düzeyde karşılanması ve projenin güvenli şekilde ilerlemesi için kapsamlı planlama hizmetleri ve projeye özel taşıyıcı sistem statiğine tam olarak uyarlanabilen kalıp çözümleri sunulmalı. Burada önemli olan noktalardan birisi seçilen iskele sisteminin modüler, kolay kurulabilen, tabliyeden gelen beton ve hareketli yükleri karşılayabilecek kapasiteye sahip olması ve buna uygun dizayn edilmesidir.”

“DOKA iskele sistemlerinin yük taşıma kapasiteleri belli bir güvenlik katsayısıyla hesaplanmıştır ve tasarım esnasında standartların belirlediği yük oranlarının üzerine çıkılmaz ayrıca tabliyede uygulama esnasında gelebilecek yanal yükler içinde çapraz bağlantıları olan sistemler kullanılmakta, iskelelerin devrilme, yük taşıma kapasitesi, burkulma hesapları DOKA statik hesap programları kullanılarak tahkik edilmektedir. Uygulama esnasında ise DOKA teknik ofislerinde çizilen uygulama çizimlerine göre kurulum, DOKA süpervizörü nezaretinde eksiksiz yerine getirilmektedir. Bahsedilen bu iş akışı her proje için ayrı ayrı yapılmakta ve kontrolü sağlanmaktadır” dedi.

Ender Özatay

Zor geometride güvenli ve hızlı çözümler: Osmangazi Köprüsü

Özatay Osmangazi Köprüsü ile ilgili de detaylar verdi “Orta açıklığı yaklaşık bin 550 metre ve asma gövde uzunluğu 2 bin 682 metre olan proje kapsamında DOKA, ilk olarak zor bir geometride inşa edilen Kuzey Ankraj bloğu için Top 50 geniş yüzeyli perde kalıbı ve 150 F tırmanma kalıbı kullanımı gerçekleştirdi. 30 metre yüksekliğindeki ankraj bloğu için döküm adımları DOKA teknik ofisi tarafından ve DOKA süpervizörü eşliğinde tamamlandı. Kuzey bloğunda başlayan imalata aynı kalıplarla Güney blokta da devam edildi. Ankraj blokları döküm adımları 3,70 metre oldu.”

“DOKA olarak sunduğumuz vinçle tırmandırılan veya otomatik tırmandırılan kalıp sistemlerimiz sayesinde her türlü geometriye, yüksekliğe ve boyutlara göre hazırlanabilen geniş bir tasarım yelpazesine sahip pilon ve ayaklar üstün performans ve ustalıkla uygulanır. Otomatik tırmanır kalıp sistemlerimizle daha güvenli, daha hızlı ve daha ekonomik çözümler sunabiliyoruz.”

Türkiye’nin üçüncü büyük köprüsü; Nissibi

Özatay, Nissibi Köprüsü’nde farklılığı şöyle anlattı: “Atatürk Baraj gölü üzerinde inşaa edilen Nissibi Köprüsü Türkiye’nin inşaat sektörü için örnek bir köprü niteliğindedir. Yapının zor bir geometriye sahip olması ve yüksekliği nedeniyle otomatik tırmanır kalıp sistemimiz SKE50 plus en ideal çözümü sunmuştur. Hava koşullarından etkilenmeyen ve saatte 72 km hızla esen rüzgarda dahi kesintisiz çalışabilen sistem sayesinde proje hızla ve güvenle sürdürülebilmiştir. Pilonun her iki ayağı için SKE otomatik tırmanır sisteminin yanı sıra, her ayak için tam ölçüye göre hazırlanmış 127,23 m²’lik Top 50 sistemi kullanılmıştır. SKE platformları ile birden fazla paralel tırmanma ünitesini aynı anda taşımak mümkün olup, çalışma alanı hidrolik olarak hareket ettirilmektedir. 

Projenin zorluklarına göre özel çözümler; Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı

Özatay, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı hakkında ise şunları söyledi: “Tamamlandığında Ankara-Sivas arasını ise 2 saat 51 dakikaya düşürmesi planlanan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren projesinde bulunan viyadüklerden, 70 metre yüksekliği ile ikinci en yüksek viyadük olma özelliğine sahip Kayaş-Kırıkkale arasındaki zorlu viyadük inşasında DOKA tecrübesini ve kalıplarını tercih edilmiştir. 6 kare kesit ayak ve 15 adet değişken kesitli ayak olmak üzere toplamda 21 adet elevasyondan oluşan projede DOKA, projenin zorluklarına özel çözümler sunmuştur.

Değişken kesit ayak olarak tabir edilen elevasyonlar sekizgen geometride ve yukarıya doğru daralıyor. Bu ayaklarda her beton döküm adımında farklı bir geometri oluşuyor. Bu nedenle verilen kalıp sisteminin bu geometriye adapte olabilmesi gerekiyor. Burada hızlı kalıp revizyonu ve kolay birleşim imkanı sunan DOKA Top 50 Geniş Yüzeyli Perde Kalıbı kullanılmıştır. DOKA Top 50 geniş yüzeyli kalıp sistemi elamanlarının şeklinin, ebadının ve ankraj düzeninin her türlü ihtiyaca göre uyarlanabilmesi, sekizgen geometride bulunan ayakların beton dökümlerinin kolaylıkla gerçekleştirilmesini sağlamıştır.

Kare kesit olan, yüksek ve değişken ölçülerdeki ayaklarda ise aynı şekilde kalıp tırmanmasının güvenli, hızlı ve en az işçilik ile gerçekleşmesi için de vinçle taşınabilen DOKA 150 F tırmanma konsolları tercih edilmiştir. Bu sistem ile geniş hareket alanına sahip ve yük taşıma kapasitesi yüksek çalışma platformları oluşturuluyor. Kalıp ağırlığı dışında, hareketli yükleri de taşıyabilen sistem, yüksek taşıma kapasitesi sayesinde imalatta kullanılabilecek demir vibratör vb. yükleri de taşıma emniyetini sağlamış oluyor.”

Önce Güvenlik

Özatay “Her projede önem verdiğimiz bir diğer konu da iş güvenliği. DOKA’nın firmalara sunduğu tüm sistemler maksimum iş güvenliği sağlamakta ve böylelikle iş verimliliğini artırmaktadır. Bizim kartvizitlerimizin arkasında bile ‘Önce Güvenlik’ yazar ve bu 50 yıla yakın süredir böyle. Ürün ve hizmetlerimizle inşaat sektöründe maksimum güvenlikte bir çalışma ortamı yaratmak ana hedeflerimizden biri.”

“İnşaat sektörü içerisinde yüksekte çalışmanın getirdiği tehlikeler, kalitesiz ve herhangi bir kalite normuna uymayan sistemsiz kalıp malzeme tercihleri, mühendislik hizmeti eksik ya da hiç olmayan uygulamalar, istenmeyen iş kazalarına sebep olmaktadır. Bu durum kalıp iskele sektörünün ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermektedir. Özellikle kalıp, iskele yük güvenliği ve yüksekte çalışma kalıp malzemelerinin standartlarda üretilmesini ve uygulama denetimlerinin iyi yapılmasını gerektirmektedir. Bahsedilen uygulama denetimi malzemenin üretiminden kullanılmasına kadar devam eden bir süreçtir” ifadesini kullandı.


Doka Türkiye:
1999 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Doka, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunmaktadır. Türkiye’de sektör lideri olan Doka, yurtdışında iş yapan Türk inşaat şirketlerinin yanı sıra Türkmenistan, Azerbaycan ve Irak’a uzanan geniş bölgeyi de İstanbul’dan yönetmektedir Osman Gazi Köprüsü, Nissibi Köprüsü, Ağaoğlu Maslak 1453, Point Bornova, Ankara-Sivas Hızlı Tren hattı, İstMarina Türkiye’nin önemli projelerinde Doka yer almaktadır.