“Kütüphane Buluşmaları” Bu Hafta TEKNOLOJİ ve MOBİLYA Tarihine Odaklanıyor!

Studio-X Istanbul liderliğinde İstanbul Tasarım Bienali işbirliği ve Ersa’nın desteğiyle gerçekleştirilen “Meraklısına Tasarım Tarihimiz: Kütüphane Buluşmaları” serisinin bu sezon sonuncu etkinliği 13 Mayıs Cumartesi günü Studio-X Istanbul’un kütüphanesi X-Reads’de gerçekleşecek.

Metin Atabey Ata

Pelin Derviş tarafından koordine edilen buluşmanın ilk bölümü 10:30 – 13:00 aralığında “Tahayyülden İnşaya, Bir Araç ve Sonuç Olarak Teknoloji” konusuna odaklanacak. Toplantının ikinci bölümü ise saat 14.00’da başlayacak ve “Mobilyada Bir Kurumlaşma Öyküsü: Ersa” başlığı altında tasarım alanında faaliyet gösteren kurumların üretimlerinin tekil tasarımlar olarak literatüre geçmesi kadar, üretim tarihçelerine dair bilgilerinin de literatür çalışmalarına katkıda bulunmasının önemine odaklanacak. Bu bağlamda Türkiye’deki tasarım ortamına üç kuşak boyunca mobilya üretimiyle katkıda bulunan Ersa Mobilya’nın kurumlaşma öyküsü zamanı tersten okuyarak günümüzden kurulduğu 1958 yılına doğru giderek incelenecek.

Ercan Ata, Erdem Ata, Erol Ata, Metin Atabey Ata

Buluşma SANALarc Kurucu Ortakları Alexis Şanal & Murat Şanal, Ersa Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Ata ve Kurumsal İletişim & Pazarlama Direktörü Aynur Yılmaz’ın yer aldığı, 2016 yılında Ersa Mobilya’nın Altunizade yerleşkesi için geliştirilen “Ideas House” kurgusundan hareketle markanın bugünkü kurumsal kimliğini mekansal ölçekte ele alan bir mimari okuma denemesinin yansıtıldığı video sunumuyla başlayacak. Hemen akabinde Yalçın Ata 2010 yılında Ersa’nın İstanbul Terrace Fulya’daki teşhir alanı için öncelikli olarak mekansal bir kurgu işleviyle geliştirilen “Box in a Box Idea” girişiminin –mimarlık, tasarım ve sanata uzanan– düşünsel öyküsünü anlatacak. Aynı dönemde bu yeni mekanda sergilenmek üzere geliştirilen ve sonrasında ulusal ve uluslararası alanlarda çok sayıda prestijli ödülü markaya kazandıracak olan Ece Yalım Design Studio kurucuları Ece Yalım ve Oğuz Yalım marka ile süregelen bu iş birliğine değinecek. Oturumun son bölümde ise Ersa Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Erol Ata, Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Ata, Yüksek Mühendis Ercan Sayarı ve Teknik Öğretmen & Eğitimci Fikret Umudum, 1950’li yıllardan günümüze mobilya sektöründe yaşanan dönüm noktalarını; o dönemde temelleri atılan markaların oluşum ve gelişimlerine edilen tanıklıklar kanalıyla ele alacak ve bu yolla, bugünün yapıtaşlarını oluşturan gelişmelerden bir kesit çıkarılmaya çalışılacak.


ERSA:
Metin Atabey Ata tarafından kurulan ve bugün ailenin 3. kuşak üyelerinin de yönetiminde görev aldığı Ersa, mobilyanın var olduğu her alanda, mümkün olan en fazla kişiye temas ederek, Türkiye ve dünya tüketicisinin mobilya, tasarım, üretim ve mimari ihtiyaçlarına yönelik yaratıcı ve kaliteli çözümler geliştirir. Enerjisini çalışan ve müşterilerinin memnuniyetinden alan Ersa, tüm ürün ve hizmetlerini kurum kültürünün temelini oluşturan kalite ve güven unsurları doğrultusunda daima ileriye taşımayı hedefler. Ersa aynı zamanda Cappellini ve Quadrifoglio markalarının Türkiye temsilciliğini yürütürken, 2014’ten bu yana dünyanın önde gelen ofis mobilyası markalarından Haworth’ın Türkiye’deki tek yetkili satıcılığını yapmaktadır. 2016 itibarıyla İngiliz Frem Group ile ortaklık yapmaktadır.

Daha fazla bilgi için:
Facebook ersafurniture
Twitter
ersamobilya
Instagram ersamobilya
LinkedIn ersa-furniture