“Kırsalda Tasarım” Başlıyor!

Bilecik’in Gölpazarı ilçesine bağlı Kurşunlu köyünde girişimci kadınların başlattığı eko turizm, köyü sanatla buluşturan “Kırsalda Tasarım Etkinliği” ile gelişmeye devam ediyor.

Bilecik Gölpazarı ilçesine bağlı Kurşunlu köyünde köy kadınlarının girişimiyle başlayan “Eko Turizm” projesi, köyü sanatla buluşturacak olan “Kırsalda Tasarım Etkinliği”ne hazırlanıyor. Bilecik Valiliği koordinasyonunda, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi akademisyenlerinin ve öğrencilerinin katılımı, köy halkının desteğiyle Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından gerçekleştirilecek “Kırsalda Tasarım Etkinliği” kapsamında köyün duvarları köye özgü motiflerle renklendirilecek. 12-14 Mayıs arasında ön hazırlıkları yapılacak olan etkinlik, 15 Mayıs’ta başlayıp 17 Mayıs’ta gerçekleştirilecek köye özgü kına gecesi ile son bulacak.

Hemen hemen her evin bahçesinde köye özgü çiçeklerin yetiştirildiği Kurşunlu Köyü’ndeki evlerin birçoğu eko turizm kapsamında değerlendiriliyor. Doğası ve eko turizm faaliyetleri ile turistlerin ilgisini çeken köyde “Kırsalda Tasarım Etkinliği” kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetler ile evlerin duvarları, köy çeşmesi, köpek kulübeleri ve kuş yuvaları gibi birçok yer köye özgü çiçek motifleriyle boyanacak. Köydeki turizm çalışmalarını desteklemek amacıyla başlatılan projede, eko turizmin gelişmesi ve bölgenin daha ilgi çekici hale gelmesi hedefleniyor.

Turistler köy yaşamını deneyimlemek için geliyor.

Şehrin kalabalığından sıkılıp köye gelen aileler ve yabancı turistler sobalı kerpiç evlerde konaklıyor; ekmek pişirmek, yumurtaları kümesten almak, süt sağmak gibi köy yaşamına dair faaliyetlere dâhil oluyor.  “Eko Turizm” projesi kapsamında turistler kilim dokumak, doğada yürüyüş yapmak gibi çeşitli aktivitelerin yanı sıra,canlandırılan geleneksel kına gecesine katılıp ellerine kına yakıyor.

Sanatsal etkinliklerin köye katkı sağlayacağına inanıyorlar.

Köydeki girişimci kadınların başlattığı ve köy halkının çabalarıyla gelişen “Eko Turizm” projesi sayesinde turistlerin dikkatini çeken köyde, “Kırsalda Tasarım Etkinliği”ne ilgi yoğun. Kurşunlu Köyü sakinleri, köylerinin sanatla renklendirilecek olmasından çok mutlu olduklarını ve gerçekleşecek sanatsal etkinliklerin köydeki turizme katkı sağlayacağına inandıklarını belirtiyor.

Kurşunlu Köyü Eko Turizm faaliyetleri öncülerinden Bedriye Berber Engin, etkinlikte duvarlara uygulanacak motiflerin kendi bahçelerinde yetiştirdikleri köye özgü çiçeklerden olmasının önemli olduğunu söylüyor. Engin, “Köyümüze gelen yerli ve yabancı turistler zaten yetiştirdiğimiz çiçeklere hayran kalıyorlar, bunların duvarlarımıza da resmedilecek olmasının köyümüze ilgiyi arttıracağına inanıyoruz.” dedi.

“Köyünden çıkmadan dünyayı okuyan kadın” olarak bilinen Engin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nce 2013 yılında “Sıra dışı okur” unvanıyla ödüllendirilmişti.


 

Kırsalda Tasarım Projesi:
Ulusal ve uluslararası kalkınma planlarında, Kültür ve Turizm Bakanlığı 2023 Stratejisi’nde belirtilen tarihi, doğal ve kültürel potansiyelin harekete geçirilmesi, sürdürülebilir turizm altyapısının ortaya çıkarılması, mekân ve yaşam kalitesinin arttırılması, etkin tanıtım politikalarıyla bölgenin markalaştırılması, bölgeye gelen turist sayısını ve ortalama geliş süresini artırarak turizm sezonunun genişletilmesi ve bu suretle bölgenin turistik cazibe merkezi haline getirilmesi prensiplerine dayanılarak Bilecik için BEBKA tarafından ildeki diğer kurum ve kuruluşlar ile işbirliği içinde bir turizm çalışması yürütülmektedir.

BEBKA, bölgede devam ettirdiği çalışmalara bölgede hızla gelişen Kurşunlu Köyü “Eko Turizm” projesine katkı sağlayacak yeni bir proje ile devam etmektedir. Büyükşehirlerden ve yurt dışından insanların ağırlandığı Kurşunlu köyünün gelişiminin hedeflendiği “Kırsalda Tasarım” etkinliği ile köyün belirlenen bölgelerinde, köye özgü çiçek motiflerle tasarım çalışmaları yapılacaktır.

BEBKA:
BEBKA; Bursa, Eskişehir ve Bilecik illerinde kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasında koordinasyon ve işbirliğini geliştirerek kalkınmaya yön veren, yerel sorunlara yine yerel odaklı çözümler sunan, kaynakların yerinde ve etkin kullanımıyla sürdürülebilir kalkınmaya hizmet eden bir kurumdur.

Bölgedeki illerin Valileri, Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi Başkanları ve Sanayi &Ticaret Odası Başkanları’ndan oluşan yönetim kuruluyla en üst düzeyde temsili; bölgedeki üniversite, kamu kurumu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle geniş bir işbirliği, katılım ve danışma ağını; alanında yetkin ve deneyimli uzman personeliyle güçlü bir icra organını bünyesinde barındıran etkin bir yönetişim yapısına sahiptir.

Kalkınma Ajansı, Bölge Planı’nda ortaya konan strateji ve öncelikler çerçevesinde bölgedeki sektörel ve tematik sorunlara çözümler sunacak proje ve faaliyetleri desteklemektedir.  |  www.investinbilecik.gov.tr