BADEMLİK TASARIM FESTİVALİ’17 Eskişehir’de “5N1MÜDAHALE” temasını ele aldı…

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nin gönüllü öğrencileri tarafından 5’incisi düzenlenen Bademlik Tasarım Festivali’nin bu yıl ki teması “5N1Müdahale”ydi.

Altın sponsorluğunu Kılıçoğlu Kiremit’in, gümüş sponsorluğunu Bien Seramik’in, bronz sponsorluğunu Mimarlar Derneği 1927’nin ve iletişim sponsorluğunu Binat İletişim ve Danışmanlık’ın üstlendiği etkinlik, 28-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleşti. Toplamda on atölyenin yer aldığı festivalde her atölye müdahale kavramını yeniden ele aldı.

Şebnem Çakaloğulları ve Furkan Koçoğulları’nın yürütücülüğünü yaptığı “Sözde Gizli Mekanlar” atölyesinde her bireyin farklı kent deneyimleri üzerinden yapılan maketler, kent planına yerleştirildi ve projektör ile ışık yansımaları yardımıyla kurulan sahnede atölye ürünleri sunuma hazır hale geldi. Sinan Logie’nin yürüttüğü “Kayıt Altı Kayıt Dışı” atölyesinde katılımcılar Eskişehir’de anıtsal yapıları, binaları ve cepheleri inceledi ve bunları soyutlayarak yaptıkları maketleri gridal bir düzen içinde Eskişehir Atlası şeklinde sunuldu.

Murat Sönmez ve Senem Müştak’ın yürütücülüğünü yaptığı “Yıkım” atölyesinde Eskişehir’e nasıl müdahale edebileceklerine ilişkin analizler sonucunda kentteki eşik noktaları, çelişkiler ve eksilterek tasarım üzerine yoğunlaştılar. Obaruhu ekibinden Can Cumalı ve Burcu Ceylan’ın yürüttüğü “Çoğaltan Bağlar” atölyesinde ise Odunpazarı’nda yapılan “kör gezi” ile kazanılan deneyimler ve hisler kilden işlere dönüştürüldükten sonra işler arasında bir bağ oluşturuldu.

Melih Emre Acar, Hakan Keleş, Arzu İl, Gökçe Önal ve Eşref Taner İlerde’nin yürütücülüğünü yaptığı “Kentsel Müdahaleye Karşı Müdahale” atölyesinde kentsel dönüşüm bağlamında müdahale kavramı tartışıldı ve seçilen alana ip, boya, kumaş gibi malzemelerle yapılan müdahaleler katılımcı çalışmalarıyla kolaj, görsel ve stopmotion şekillerinde sunuldu. Emrah Altınok’un yürüttüğü “Mümkünimkansız” atölyesinde totalitarizm ve post-truth kavramları üzerine tartışmalar yapıldıktan sonra geri dönüşüm malzemeleriyle totalitarizm anıtı inşa edildi; kutu “camera obscura”lar yapıldı ve karanlık bir odada yapılan “room camera obscura” ile bahçenin görüntüsü duvara yansıtıldı.

Ilgın Yeşim Eldeş ve Kübra Bilge Erdem’in yürütücülüğünü yaptığı “Arşiv ve Yayıncılık” atölyesi, festival süreci boyunca diğer atölyelerin çalışmalarını sistematik olarak sosyal medya üzerinden derlerken bir yandan da blog oluşturarak informal eğitim etkinliklerinin belgelenmesi konusunda organizasyon ekibiyle birlikte çalıştı. Parvin Ghorbanzadeh Dizaji’nin yürüttüğü “Doğaya müdahale” atölyesinde öğrenciler; doğanın tahribi ve buna verilen tepkilerin tartışılması ve Land-art çalışmalarının incelenmesinden sonra seramik ve ağaç dallarını kullanarak kendi Land-art ürünlerini ortaya çıkardılar.

Enise Derinboğaz’ın yürütücülüğünü yaptığı “Metruk ve Gölge” atölyesi, kampüste metruk alanların keşfedilmesi amacıyla yapılan gezinin ardından, ışık ve gölge etkilerinin hafızamızda canlandırdığı anıların soyutlanarak ışık ve gölge üzerinden anlatılmasını amaçlayan bir çalışma gerçekleştirdi. Aslıhan Demirtaş ve Ali Cindoruk’un yürütücülüğünü yaptığı “Khora II : Neden Olmasın?” isimli atölyede daha önceden kullanılmayan, keşfedilmemiş bir açık alana salıncakların kurulması, mekan ve farklı araçlarla yapılan müzikle mekanın herkes tarafından deneyimlenmesi sağlandı.

Sercan Alben ve Serhan Alben’in yürüttüğü “Metin Mekan ilişkisi” atölyesinde “tiyatro nedir, mekan ve metin birbirine nasıl müdahale eder” soruları üzerinden gerçekleştirilen tartışmaların ardından yazılan ve atölye yürütücüleri tarafından oynanan oyun, tüm festival katılımcıları tarafından ilgiyle izlendi.

Bütün bu atölyelerin yanında avlu ve bahçede sürekli devam eden müzik ve kampüs içinde farklı yerlerde katılımcıların da eklemlendiği “jam session” tarzı performanslar festivale renk kattı. Festivalin son günü gerçekleştirilen sunumların ardından BTF’17 ekibi atölye yürütücülerine katılımlarından dolayı hazırladıkları hediyelerle teşekkür etti ve festival, sürecin kutlandığı “after party” ile sonlandı.

Festival hazırlık süresince organizasyon ekibine ve festivale Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi ve Tepebaşı Belediyesi de desteklerini sundu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğrencileri tarafından düzenlenen Bademlik Tasarım Festivali, önümüzdeki senelerde de farklı disiplin dallarından tasarıma ilgi duyan herkesi festival coşkusuyla buluşturmaya devam edecek.