DOĞAN KUBAN, “Dream/Hayal Et” Temalı (TEDxIstanbul)’da…

Mimar Doğan Kuban, yeni teması “Dream//Hayal Et” ile 01 Nisan’ da TED Talks tutkunlarını bir araya getirmeyi amaçlayan TEDxIstanbul’a konuşmacı olarak katılıyor.

Bugünümüz nasıl olursa olsun istediğimiz gelecek hayallerimizden yapılma diyen TEDxIstanbul bu sene 8. yılını kutluyor ve tüm konuklarını hayal kurmaya, hayallerinin peşinden koşmaya çağırıyor. TEDxIstanbul’ un “Dream/Hayal Et” teması etrafında paylaşamaya değer fikirlerini sunacak olan hayalciler arasında Gazeteci ve Televizyoncu Aslı Şafak, Mimar Doğan Kuban, Şarkı Yazarı Harun Tekin, Fotoğrafçı Mehmet Turgut, CNN Türk Anchor Nevşin Mengü ve mutfağın neşesi Refika Birgül bulunuyor.

2 ayrı oturumda farklı alanlardan konuşmacıların çıkacağı etkinliğe katılan binlerce kişi ise bu atmosferi yerinde yaşayıp, milyonlarca izlenen konuşmaları canlı olarak izleme şansı yakalayacak. Ayrıca kahve aralarında katılımcılarla network kurma ve konuşmacılarla birebir sohbet etme imkanı da bulacaklar.

Tarih : 1 Nisan 2017
Saat : 13:30 – 19:00
Yer : Zorlu Performans Sanatları Merkezi Ana Tiyatro

Bilet Satış : www.biletix.com


Etkinlik Konuşmacıları:

  1. Aslı Şafak, Gazeteci ve Televizyoncu
  2. Doğan Kuban, Bir Rönesans Adamı
  3. Gamze Tutan, Gönüllü Eğitmen
  4. Harun Tekin, Şarkı Yazarı
  5. Mehmet Turgut, Fotoğrafçı
  6. Nevşin Mengü, CNN Türk Anchor
  7. Refika Birgül, Mutfağın Neşesi
  8. Tayfun Akın, Akademisyen

Doğan Kuban, Bir Rönesans Adamı

1926 yılında Paris’te doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden 1949 yılında mezun oldu. 1962-63’te Fullbright bursuyla Amerika’da Michigan Üniversitesi İslam Sanatı bölümünde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Kuban, 1967’den sonra Michigan ve Minnesota üniversitelerinde Islam Sanatı ve Mimarisi, 1980-81’de M.I.T.’de misafir Ağa Han profesörü olarak İslam Mimarisi Tarihi dersleri verdi. 1978-83 yılları arasında Ağa Han Mimarlık Ödülü yürütme komitesinde çalıştı. 1968-83 yılları arasında Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu üyesi (1981-83’te başkan yardımcısı) oldu.
1993’te emekli olan Kuban, Kültür Bakanlığı, Mimarlar odası ve Tübitak Hizmet ödülleri aldı. 1994 yılında American Instituteof Architects’e yabancı şeref üyesi seçildi. Kuban, “Sinan’ın Sanatı ve Selimiye” (1997) adlı kitabı ile Aydın Doğan ödülü aldı. Kuban, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’ya danışmanlık yapmıştır. TÜBA şeref üyesidir.