FUHA İSTANBUL, sektör profesyonellerini buluşturmaya devam ediyor…

İklimlendirme konusunda Avrupa’nın ilk, dünyanın ise en büyük deneyim merkezi olarak faaliyet gösteren Daikin Solution Plaza fuha İstanbul, sektörünün gelişimine yön verecek etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Açıldığı günden bu yana binlerce ziyaretçiyi ağırlayan fuha İstanbul’un Şubat ayı konuk konuşmacısı Sabancı Center Mühendislik Hizmetleri Müdürü Eser Çizer oldu. Çizer, “Uzman Günleri”nde Türkiye’nin en yüksek ilk yapısı olan Sabancı Center’da, enerji verimliliği uygulamalarını anlattı.

Yenilikçi ürünleri ve uygulamalarıyla iklimlendirme sektörünün öncü şirketi olan Daikin’in, İstanbul’da açtığı, Avrupa’nın ilk, dünyanın ise en büyük ve kapsamlı iklimlendirme deneyimleme merkezi Daikin Solution Plaza fuha İstanbul, ziyaretçilerine bireysel çözümlerden ticari sistemlere kadar her türlü iklimlendirme teknolojisini deneyimleme imkanı sunuyor.

Uzman Günleri’ne Yoğun İlgi

Daikin, fuha İstanbul açıldığı günden bu yana düzenlediği Uzman Günleri etkinliği ile proje tasarımcıları, mekanik taahhüt firmaları, makine mühendisliği oda üyeleri, Daikin bayileri, Daikin çalışanları ve paydaşlarını bir araya getiriyor. Son olarak 25 Şubat 2017 Cumartesi günü düzenlenen Uzman Günleri etkinliğine de 100’ü aşkın katılımcıyla gerçekleşti. “Uzman Günleri” buluşmasının Şubat ayı konuk konuşmacısı Sabancı Center Mühendislik Hizmetleri Müdürü Eser Çizer oldu. Proje, tasarım, müşavir firma profesyonellerinin ve basın mensuplarının katılımı ile gerçekleşen Uzman Günleri’nde Çizer, Türkiye’nin en yüksek ilk yapısında akıllı bina konsepti, iklimlendirmede sürdürülebilir enerji ve su verimliliği, Sabancı Center konusunda bilgi verdi.

Enerji verimliliği kavramının henüz konuşulmadığı bir dönemde çalışmalara başladıklarını hatırlatan Çizer, Türkiye’nin ilk akıllı binası Sabancı Center’ın 23 yıllık geçmişi hakkında şu bilgileri verdi: “Ağustos 1988 yılında temeli atılan bina Eylül 1993’de hizmete girdi. 2016 yılı itibariyle binada çalışan sayısı 2 bin 500 kişiye ulaştı. 1999 yılından 2011 yılına kadar enerji verimliliği için binada çeşitli çalışmalar yaptık. Bu çalışmalar neticesinde yaklaşık 20 yıllık bir süreçte toplam enerji tüketiminde yüzde 23 düşüş sağladık. Ayrıca toplam 22 yıl içinde de binanın su tüketimi yüzde 49 oranında düşürdük. Özellikle iklimlendirme konusunda da klima santrallerine müdahale ederek soğutma için yüzde 100 dış havayla çalıştık. Sabancı Center’da ayrıca Türkiye’de ilk defa frekans konvertörlü sistemi kullandık. Tüm bu çalışmaları yaparken projeler için hiçbir danışmanlık hizmeti almadık. 20 yıllık süreçte binada yaptığımız çalışmaları şu şekilde özetleyebiliriz; Enerji verimliliği çalışmaları, Türkiye’de ilk FreeCooling uygulaması, ilk defa mevcut bir soğutma kulesine F/K uygulaması, ilk defa tam değişken debili ısıtma ve soğutma sistem mantığı kurulumu ve bir ticari binada işletmenin ihtiyacına göre kurulan ilk otomasyon sistem yazılımı.”

Açılış konuşmasını Daikin Solution Plaza fuha İstanbul Müdürü Uğur Sertan’ın gerçekleştirdiği toplantıda, ayrıca Daikin Merkezi Sistemler Departman Müdürü Kemal Aka bir sunum yaptı. Daikin’in mucidi olduğu VVR (Variable Volume Ratio – Değişken Hacim Oranı)ve tek vidalı full inverter soğutma grubu hakkında bilgi veren Aka, şunları söyledi: “VVR teknolojisi sayesinde hem kısmi hem de tam yüklerde maksimum verim sağlayabiliyoruz. Böylelikle dış ortam şartlarına göre soğutma grubu verimi, değişken soğutucu akışkan basınç değerleriyle optimum ve yüksek verimlilik değerlerine ulaşmış oluyor.”

2017’de 10 Bin Kişiyi Ağırlayacak

Açıldığı Eylül 2015’ten bu yana 4 bini aşkın ziyaretçiyi ağırlayan fuha İstanbul, Daikin Türkiye Akademi işbirliği ile çeşitli teknik konularda eğitim ve seminerler düzenleyerek öğrencilere derslerinde gördükleri teorik konuları pratikte pekiştirme fırsatı da sunuyor.

İklimlendirme sektörünün yeni merkezi olma yolunda ilerleyen fuha İstanbul, İSİB (İklimlendirme Sektörü İhracatçılar Birliği) toplantıları, Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği (MTMD) aylık yönetim kurulu toplantısı gibi önemli etkinliklere de ev sahipliği yaptı. İklimlendirme sektöründe Daikin teknolojilerini yakından görmek isteyen herkesi fuha İstanbul’da ağırlayan Daikin, bu yıl da düzenlediği çeşitli etkinliklerle daha geniş kitleye ulaşmayı amaçlıyor. 2017 yılında fuha İstanbul’da 10 bin kişiyi ağırlamayı planlayan Daikin, çeşitli etkinliklerine de hız kesmeden devam ediyor.


Daikin Türkiye:
Türkiye’de 1978 yılından beri distribütörler vasıtasıyla faaliyetlerini sürdüren Daikin, Temmuz 2011’de Airfel’i satın alarak Türkiye iklimlendirme sektörünün iddialı bir yatırımcısı olmuştur. Daikin Türkiye bugün ısıtma, soğutma ve havalandırma alanında Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip şirketidir. Daikin Türkiye çatısı altında bulunan Daikin ve Airfel markalarının iklimlendirme sektörüne yönelik kombi, klima üniteleri, panel radyatörler, fancoil, klima santralleri vb. farklı ihtiyaçlara uygun son teknoloji ile üretilmiş ürünleri bulunmaktadır. Merkez ofisi İstanbul’da bulunan Daikin Türkiye; 6 bölge müdürlüğü, 159 bayi, 8 Sakura bayi, 9 showroom, 500 satış noktası ve 500’ün üzerindeki yetkili servisiyle Türkiye’nin geniş bir coğrafyasına hizmet verebilmektedir. Türkiye’nin yanı sıra Doğu Avrupa, Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın da Ar-Ge, üretim ve lojistik üssü olarak konumlanan Daikin Türkiye, CIS ülkelerinin (Azerbaycan, Özbekistan, Gürcistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Ermenistan) ve Kuzey Irak ile KKTC pazarlarının sorumluluğunu da üstlenmiştir.

Daikin:
Osaka-Japonya’da 1924 yılında kurulan Daikin Industries Ltd., bugün 145 ülkede 18 milyar doları bulan cirosu, 60.000’den fazla çalışanı ve 82 tane üretim tesisi ile dünya ısıtma, soğutma, havalandırma ve flurokimyasal ürünlerinde sektör lideridir. Konut, ticari ve endüstriyel iklimlendirme uygulamaları için müşterilerinin değişen ihtiyaçlarını gözeten Daikin, tüm dünyada ürün geliştirme alanındaki öncü yaklaşımları ve entegre çözümlerinin rakipsiz kalitesi ve kullanışlılığıyla tanınmaktadır. Daikin Türkiye’nin de bünyesinde yer aldığı Daikin Europe NV, 1972 yılında Avrupa pazarına yenilikçi ürünlerini sunmak için Belçika Oostende’de kurulmuştur. Daikin IndustriesLtd.’in yüzde 100 iştiraki olan Daikin Europe NV, 5.500 çalışanı, Belçika, Türkiye, Çek Cumhuriyeti (2), Almanya, İtalya ve İngiltere’deki 7 üretim tesisiyle Avrupa’nın en büyük klima, ısı pompası ve soğutma cihazı üreticisidir. Bugüne kadar 500.000’in üzerinde kurulumu gerçekleştirilen Daikin Altherma, Avrupa’da en çok satan ısı pompası sistemleridir.

Detaylı bilgi için: www.daikin.com.tr