(ARREDAMENTO MİMARLIK) Mart Sayısında: “Mimar ve Müşterisi, İşvereni, Velinimeti…”

Yayın hayatını Binat İletişim ve Danışmanlık çatısı altında sürdüren Arredamento Mimarlık Mart sayısı ile raflarda yerini aldı. 307. sayının dosya konusu: “Mimar ve Müşterisi, İşvereni, Velinimeti…”

Dosya başlığı mimarın müşterisini velinimet diye niteliyorsa da, mimarlar müşterilerini velinimet bilmekte zorlanırlar. Oysa çoğu önemli yapının ancak mutlu müşteri-mimar buluşmalarında varlık kazandığı söylenebilir. Örneğin, vizyoner müşteriler iddialı mimarlara bazen isabet ederler. Ancak o zaman, yani Nehru ile Le Corbusier buluşursa bir Chandigarh inşa etme şansı doğar. Mimar-işveren ilişkisi dosyada Belkıs Uluoğlu, Sezer Bahtiyar ve Güven Arif Sargın’ın metinleri ile tartışılıyor.

Tasarım eğitimcisi ve sanatçı Can Altay’ın, Londra Tasarım Müzesi’nin Şef Küratörü Justin McGuirk ile yaptığı söyleşi de Mart sayısında yer buluyor. Altay ve McGuirk müzenin yeni binasının açılışını yapan “Fear and Love” sergisinden hareketle tasarımın bugünü ve geleceğine dair konuştular. İspanyol mimar Josep Ferrando’nun Barselona’daki kendi stüdyosunda ürettiği işlere yakından bakan sayıda; iddialı projeleri ile küresel ölçekte ilgi toplamayı başarmış, günümüzde üretimini Pekin, Los Angeles ve New York ofislerinde sürdüren MAD Architects’in güncel yapılarına, Amsterdam merkezli NEXT architects’in köprü tasarımlarından yakın tarihli dört örnek eşlik ediyor. SALT Galata’da 12 Mart tarihine kadar ziyarete açık olacak Arredamento sergisi ise Erhan Berat Fındıklı ve Esra Aliçavuşoğlu’nun değerlendirmeleri ile inceleniyor. 307. sayıda ayrıca Pelin Tan, pedagojinin bir sosyal sistem olarak mimarlık eğitimi bağlamında nerede durduğunu Utrecht’te BAK güncel sanat merkezinde 3 Aralık 2016-5 Şubat 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Learning Laboratories” sergisi üzerinden tartışıyor.

Arredamento Mimarlık’ın 307. sayısına, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından ulaşılabilir.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz.