Türkiye’de Mimarların İLK BAĞIMSIZ Meslek Örgütü (Mimarlar Derneği 1927), 90 yaşında!

Mimarlar Derneği 1927, kuruluşunun 90. yıldönümünü kutlamak amacıyla 18 Şubat Cumartesi günü Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nin ev sahipliği; Ersa Mobilya, PETRA The Flooring Co., PonceBloc ve Technogym’in sponsorluğunda bir resepsiyon düzenledi. Resepsiyonda Derneğin tarihine ve 90. yıl etkinliklerine dair bilgiler davetlilerle paylaşıldı.

18 Şubat 1927’de, bundan tam 90 yıl önce bir grup mimar, binlerce yıllık mimarlık ve kent kültürüne sahip Anadolu ve Rumeli topraklarında kurulan yeni bir ülkede, modern Türkiye Cumhuriyetinde, mimarlık mesleğinin ve ülkenin inşası için çalışmak üzere bir araya geldi.

Bu doğrultuda mimarların meslek örgütü olan Mimarlar Odası’nın ve Türkiye’nin mimar ve mühendislerini çatısı altında toplayan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin kuruluşu dahil mesleğin inşasının her aşamasına öncülük eden Mimarlar Derneği 1927, mimarlık mesleğinin ve kültürünün gelişimi için verdiği katkının 90. yılını 18 Şubat 2017’de kutladı.

Mimarlar, 90. Yıl Kutlamasında Buluştu

Mimarlar Derneği 1927, kuruluşunun 90. yılını Ankara’da bulunan Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nin ev sahipliğinde; Ersa Mobilya, PETRA The Flooring Co., PonceBloc ve Technogym’in sponsorluğunu üstlendiği bir resepsiyonla kutladı. Resepsiyon öncesinde 18 Şubat sabahı bir araya gelen Dernek üyeleri, basın mensupları ve sponsorlar; geleneksel Anıtkabir ziyareti ve çelenk törenini gerçekleştirdiler.

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nde düzenlenen davette sunuculuk görevini üstlenen Mimarlar Derneği 1927 Yönetim Kurulu Başkanı Lale Özgenel, mimarlık kültürüne ve tarihine katkıda bulunmayı ve sahip çıkmayı önemseyen sponsor firmaların temsilcilerine ve organizasyon için Derneğe destek olan Binat İletişim ve Danışmanlık’tan Banu Binat’a teşekkürlerini sunarak birer plaket ve çiçek takdim etti. Plaketi Ersa Mobilya adına Kurumsal İletişim Yöneticisi Aynur Yılmaz, PETRA The Flooring Co. adına Kurucu Ortak Özden Başıbüyük, PonceBloc adına Yönetim Kurulu Üyesi Gökben Güven Özçiçek ve Technogym adına Yönetim Kurulu Başkanı Vittorio Zagaia kabul etti.

Davetli mimarlar ve basın mensupları, Derneğin tarihine ve yıldönümü vesilesiyle düzenlenecek özel etkinliklerine değinen Lale Özgenel’in konuşmasının ardından, Derneğin 90. yılı için hazırlanan tanıtım filminin öngösterimini izleme şansını yakaladılar. Tanıtım filmi gösterimi sonrasındaysa keyifli sohbet ortamı, müzik dinletisi ve Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nin davet salonunda yer alan sergi eşliğinde devam etti. Akşam, sponsorların mimarlara özel hazırladıkları hediyelerin dağıtılmasıyla son buldu.Mimarlar Derneği 1927 90. Yıl Etkinlikleri

Mimarlar Derneği 1927, her şeyin zamana yenildiği, değersizleştirildiği, insani değerler dahil her şeyin hızla tüketildiği bu çağda mimarlık mesleğini ve ilkelerini 90 yıl önceki heyecanla savunmaya devam ediyor. Mimarlık mesleğinin ve meslek kültürünün inşasının, mimarların içinden çıktıkları topluma verdikleri sözün inşası olduğunu bilerek çalışmalarını bugün de sürdürüyor. Ülkemizin ve bölgemizin içinden geçtiği bu zor zamanlarda, insanı en önemli değer olarak görmeye ve mesleki katkılarını bu değerin korunması ve yüceltilmesini ön planda tutarak çalışmaya devam ediyor.

Mimarlar Derneği 1927, 90. yılında, mimarlık ve ilgili kültür, sanat ve meslek alanlarını bir araya getiren yıllık etkinliklerinin yanı sıra, 90. kuruluş yılına özel etkinlikler de düzenliyor. Bu kapsamda ilk özel etkinlik olarak Litvanya Büyükelçiliği ile ortak düzenlenen Modern Mimarlık Mirası Sergileri (Savaşlararası Dönemde Kaunas Mimarlığı, Litvanya ve Kayıp ve Risk Altında: Başkent Ankara’nın Modern Mirası, 1927-1939) 17-27 Şubat tarihleri arasında Ankara, Galeri Çankaya’da izlenebilecek.

90.yıl programı kapsamında ayrıca “mimarlığı yeniden düşünmek” teması çerçevesinde, çağımızda insanlığın yaşadığı sorunlara, insan onuruna dayanan, insanın değerini korur çözümler üretmekte ve hayata geçirmekte mimarın bugün üzerine düşenin ne olduğunu tartışmaya yönelik buluşmalar ve etkinlikler de hedefleniyor. Bu vesileyle Mimarlar Derneği 1927 tüm meslektaşlarını, toplumun tüm aydınlarını ve mimarlık üzerine sözü olanları birlikte düşünmeye ve üretmeye çağırıyor.


Ersa Mobilya:
Bugünkü üretim merkezini, Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde 2009’da kuran Ersa, Design Turkey kapsamında “Üstün Tasarım” ve “İyi Tasarım” kategorilerinde yarışarak, ilk ödüllerini almaya hak kazandı. Ersa’nın fabrikası ve üretim gücünü temel alan Box-in-a-Box-Ideakonseptiyle tasarlanan mağazasını 2011’de İstanbul’da açtı. Yakaladığı tasarım çizgisiyle, dünyanın prestijli tasarım ödüllerinden Red Dot’a layık görülen Ersa, ödüllere doymayarak 2015 sonu itibarıyla 38 ödüle ulaştı.
2011-13 yılları arasındaki performansıyla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri listesinde 44. sırada yer aldı. Cappellini ve Quadrifoglio markalarının Türkiye temsilciliğini yürüten Ersa, 2014’te dünyanın en büyük ofis mobilyası markalarından Haworth ile tek yetkili satıcılık anlaşması yaptı. Ersa’nın fikir ve tasarıma verdiği önemi yansıtan Core Ideas konseptiyle tasarlanan yeni mağazasını 2015 yılında Altunizade’de açtı. 2016’da yenilikçi çalışma mekanları için ofis mobilyası tasarlayan Frem Group ile ortaklık yaparak İngiltere pazarına açıldı. 
Enerjisini çalışan ve müşterilerinin memnuniyetinden alan Ersa, tüm ürün ve hizmetlerini, kurum kültürünün temelini oluşturan kalite ve güven unsurları doğrultusunda sürekli öz denetimden geçiriyor. Ersa, mobilyanın bulunduğu her alanda var olma hedefiyle faaliyetlerini sürdürüyor.

Daha fazla bilgi için www.ersamobilya.com

PETRA The Flooring Co.:
PETRA The Flooring Co, tüm teknik özellikler ve çevreye saygı konusunda dünyanın en kaliteli zemin malzemelerini sayısız ihtiyaca uygun renk ve desenle müşterilerine 20 seneyi aşkın süredir sunuyor. Zemin kaplama malzemeleri sektörünün lider kuruluşlarından biri olan PETRA The Flooring Co. kurulduğu 1993 yılından bu yana hızla artan pazar payına ilaveten üstün kalite ve hizmet anlayışı ile kendine sektörde sağlam bir yer edindi.
PETRA The Flooring Co., temel firma prensiplerinden biri olarak her zaman bünyesinde çevreye ve insana faydalı ürünler barındırmayı benimsiyor. İyi tasarımları sürdürülebilir yaklaşımlarla desteklemeyi amaç edinen PETRA, ürün gamında bulunan tüm zemin malzemeleri ile müşteriye sağladığı ekonomik değerlerin ve uzun kullanım ömrünün yanı sıra LEED, BREEAM vb. yeşil bina sertifikalarında en yüksek puanların alınabilmesini sağlar.
Kendi ürün grubunda alınabilecek tüm çevre ve kalite sertifikalarına sahip olan PETRA The Flooring Co., ürünleri ve çevrecilik ilkesini benimseyen yönetimiyle dünyanın en sağduyulu üreticilerini PETRA bünyesinde bir araya getirmiştir. Buna göre PETRA, dünyanın önde gelen üreticilerinden İngiliz menşeili Milliken karo ve rulo halıları, İngiliz menşeili Designflooring lüks vinil zeminleri, Arjantin menşeili Indelval kauçuk zemin ürünleri ve Amerikan menşeili IdeaPaint yazılabilir duvar boyasının Türkiye’deki genel yetkilisidir.

Daha fazla bilgi için www.petratr.com

PonceBloc:
PonceBloc, acentecilik, armatörlük, entegre lojistik hizmetleri ve liman işletmeciliği gibi ana iş kollarının yanı sıra farklı sektörlerde de faaliyet gösteren Arkas’ ın inşaat malzeme sektöründeki iştirakidir. 64 şirketi bünyesinde barındıran  Arkas’ ın faaliyet gösterdiği sektörlerdeki yenilikçi ve öncü kimliğinde uygun olarak PonceBloc, Türkiye’ nin yeni nesil, çevre dostu hafif yapı elemanı olmaya aday. PonceBloc duvar malzemesi olarak kullanılmasının yanı sıra asmolen şekliyle de döşemeler için hem hafif hem de yanmaz bir alternatif.
Ponzadan üretilen PonceBloc, hafif, çevreci, yüzde yüz geri dönüştürülebilir, doğal bir ürün. Üstün ısı ve ses yalıtım performansına sahip PonceBloc, kolay uygulama imkanı ve uzun yapı ömrü ile de dikkat çekiyor.

Detaylı bilgi için; www.poncebloc.com.tr

Technogym
The Wellness Company
Technogym,  Fitness ve Wellness sektörü için dünyanın lider ürün, hizmet ve çözüm üreticisidir. 2200’den fazla çalışanı ile Avrupa, Amerika, Asya, Ortadoğu, Avustralya ve Güney Amerika’da 14 şube ve 100’ün üstünde distribütörü ile Technogym, üretiminin %90’ını 100’den fazla ülkeye ihraç ediyor. Dünya çapında 65,000 ‘in üzerinde Wellness merkezi ve 100,000 ’den fazla ev Technogym ekipmanlarını tercih etmiştir. Technogym’in Türkiye Distribütörü AVV A.Ş için de yaşamın her noktasında “sağlık” kavramı şirketin mottosunu oluşturuyor. 2006 yılından bu yana Technogym’in Türkiye, Türkmenistan ve KKTC distribütörlüğünü yapan AVV A.Ş., Technogym distribütörleri arasında son 5 yıldır dünyada ilk 5’te yer alırken, 2016 yılında da ilk 3’e girmiştir. AVV A.Ş., müşterilerine satış öncesi ve sonrası  tüm noktalarda tam hizmet veriyor. Özellikle farklı tasarımlarıyla her mekana uyum sağlayabilen Technogym ürünleri, her geçen gün geliştirdiği teknoloji ve inovasyon anlayışıyla Wellness kavramını geleceğe taşıyor. Technogym’in sunduğu çözüm, ev veya otellerde faydalanmak isteyen bireysel müşterilerden güzellik tesislerine ve spalara, rehabilitasyon merkezlerine, fitness kulüplerine, kurumsal spor salonlarına ve üniversite, okul veya askeri kuruluşların spor tesislerine kadar her sektörden çok çeşitli kuruluşa hitap ediyor.

Detaylı bilgi için www.technogym.com