(Doka) ile Sağlık Kampüsleri!

Ankara, Elazığ, Adana, Erzurum, Gaziantep ve İstanbul’da eğitim ve bilimsel araştırmaların yanı sıra sağlık hizmetlerinin de verileceği Sağlık Kampüsleri inşa ediliyor. Geniş alanda birçok binadan oluşan, hastane ve entegre tesis projelerinin kısa sürede hizmete geçebilmeleri için hızlı ve güvenli inşaat sürecinde yatırımcı firmalar Doka’ya güvendi.

Doka, en büyük endüstriyel yatırımların çözüm ortağı olmaya devam ediyor. Ülkenin batısından doğusuna yatırımına başlanan entegre sağlık kampüsleri ve hastane projelerinin inşaat çalışmaları Doka tecrübesi ile hızla ilerliyor.

Birçok binadan oluşan ve geniş alana kurulan hastane ve entegre tesis projelerinin bir an önce hizmete geçebilmeleri için gereken hız ve güvenli inşaat süreci için yatırımcı firmalar Doka’ya güveniyor. Türkerler-Astaldi proje ortaklığının gerçekleştirdiği Avrupa’nın en büyük hastane yatırımlarından biri olan 3.566 yatak kapasiteli Ankara Etlik Sağlık Kampüsü’nün yanı sıra, Elazığ, Adana, Erzurum ve Gaziantep’te inşaatlarına başlanan hastane ve sağlık kampüsleri ile İstanbul’da inşaatı süren Çekmeköy Devlet Hastanesi Doka sistemleri ile inşa ediliyor.

antep2

Farklı yükseklikler için ideal çözüm

İnşaatına 2013 yılında başlanan Ankara Etlik Sağlık Kampüsü’nün 2017; inşaatlarına 2015’in son çeyreğinde başlanan Elazığ ve Adana Entegre Sağlık Kampüsleri’nin ise 2018’te faaliyete geçmesi hedefleniyor. Yatak kapasitesi olarak Türkiye’nin en büyük sağlık kampüsleri arasında yer alacak olan tesislerde Doka d2 masa tipi iskele sistemi tercih edildi. d2 ağır yük iskele sistemi yüksek taşıma kapasitesi ve modüler yapısı ile hastane gibi geniş alanlara kurulacak olan ve farklı yüksekliklerden oluşan yapılar için en ideal çözümü sunuyor.

Doka iskele sistemini oluşturan ana elemanlar krikolu ayak, krikolu başlık, ana çerçeve ve çift çapraz elemanlardır. İskele; sisteminde yer alan 3 tip 1,52 m genişliğindeki ana çerçeve ile her yüksekliğe hitap etmektedir. 0,90 m, 1,20 m ve 1,80 m gibi farklı ana çerçeve yükseklik seçeneği sunan modüler sistemde krikolu ayak ve krikolu başlık sayesinde yükseklik ayarları istenilen şekilde yapılabilir. Böylelikle her katı farklı yükseklikte olan hastane kampüsleri için de d2 iskele sistemi en ideal ve kolay çözümü sağlamış oldu.

Ayrıca masa tipi d2 iskelenin sağladığı daha geniş masalar ve ahşap kiriş çözümü sayesinde daha az işçilikle daha seri bir inşaat süreci sağlanırken, yüksek dayanım ve taşıma kapasitesi sayesinde proje güvenli şekilde ilerlemiş oldu. İşveren tarafından talep edilen ürünün statik analizleri ve raporu sonucunda ürünün istenilen taşıma kapasitesi ve özelliklere tam uyum sağlandığı da uzmanlarca onaylandı. Galvanizli yapısı ve 5 milimlik et kalınlığına sahip iskeleler, burkulma veya herhangi bir bozulmaya olanak sağlamadığı için işçiler için de en güvenli ortamı oluşturdu.

Gaziantep Entegre Sağlık Kampüsü

Gaziantep Entegre Sağlık Kampüsü’nde Tırmanır Kalıp

İşçiler için maksimum güvenlikte çalışma ortamı yaratan diğer bir ürün ise Gaziantep Sağlık Kampüsü’nün büyük asansör şaftlarında kullanılan 150F tırmanır kalıp sistemi oldu. Ürün geniş ve her yönden kapalı çalışma platformu ile firmanın beklentisini eksiksiz karşıladı. 150F tırmanır sistemi üzerine kalıp entegre edilerek, tırmanma platformunun tek hamlede kalıpla birlikte kaldırılmasına olanak sağlandı. Bu da asansör boşluğu gibi dar noktalarda güvenli bir şekilde çalışılmasına imkan sağlamış oldu.

150 F tırmanır kalıp sisteminin yanı sıra, projenin tüm kalıp ihtiyacı Doka tarafından karşılandı. Firmaya Framax Xlife ve Frami Xlife kolon kalıbı, Top 50 perde ve kolon kalıbı ve d2 ağır yük taşıyıcı iskele sistemi temin edildi.

?????????????
Erzurum Bölge Hastanesi

Erzurum Bölge Hastanesi’nde Doka ile maliyet avantajı

Doka ürünlerinin tercih edildiği bir başka hastane projesi de Erzurum Bölge Hastanesi ve Eğitim Araştırma Merkezi oldu. Projeye 50 tırlık kalıp malzemesi temin edilerek, firmanın tüm kalıp ihtiyacı en güvenli ve hızlı sistemlerle karşılandı.

Projede depreme karşı önlemler alınarak, binaların altına mesnetler yerleştirildi. İnşaat sırasında, Doka d2 ağır yük taşıyıcı iskelesi ise 90 cm’lik bu ağır döşemeler için en ideal çözümü sundu.  Yüksek taşıma kapasite, galvanizli yapısı ve 5 milimlik et kalınlığı sayesinde herhangi bir  burkulma veya bozulmaya olanak sağlamadığı için proje için en güvenli çalışma ortamı sağlanmış oldu. Ayrıca proje için temin edilen diğer ürünler olan Frami Xlife ve Framax Xlife çerçeveli kalıp sistemleri için firmaya kiralama opsiyonu da sunulara projede ciddi bir maliyet optimizasyonu sağlanmış oldu.

????????????????????????????????????

Doka Framax Xlife ile değişik geometriler için hızlı ve kolay beton dökümü

 İstanbul’da Nuhoğlu İnşaat’ın yapımını üstlendiği Çekmeköy Devlet Hastanesi’nde ise hem yükseklik hem de kalınlık itibariyle değişken ölçülerde olan perde duvarlar için Doka Framax Xlife çift yüzeyli perde kalıbı kullanıldı. Doka Framax Xlife, bu projede de kalınlıkları 1 m ile 2 m arasında değişkenlik gösteren perdeler için sahip olduğu farklı ölçülerle ideal çözümü sağladı. Ayrıca ürün, sahip olduğu özel Xlife plywoodu sayesinde yeni bir plywood değişimi gerektirmeden 300 döküm yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

antep3-revize


Doka Türkiye;
1999 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Doka, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunmaktadır. Türkiye’de sektör lideri olan Doka, yurtdışında iş yapan Türk inşaat şirketlerinin yanı sıra Türkmenistan, Azerbaycan ve Irak’a uzanan geniş bölgeyi de Istanbul’dan yönetmektedir. Azerbaycan ve İran’da ofisleri bulunmaktadır. Osman Gazi Köprüsü, Nissibi Köprüsü, 3. Havalimanı, Ankara Kuzu Kumru, Ankara Kuzu Effect, Mardin Entegre Gübre Tesisi, Ağaoğlu Maslak 1453, Point Bornova, Ankara-Sivas Hızlı Tren hattı, Mistral Towers gibi Türkiye’nin önemli projelerinde Doka yer almaktadır.