Türk Yapı Sektörü Raporu 2016 Açıklanıyor!

Yapı-Endüstri Merkezi, 22 yıldır aralıksız olarak yayımladığı “Türk Yapı Sektörü Raporu”nu uzman ekonomistlerin geleceğe yönelik değerlendirmesiyle birlikte açıklıyor.

28 Şubat 2017 Salı günü “Ekonomistler Türk Yapı Sektörünü Değerlendiriyor / Türk Yapı Sektörü 2016 Analizleri ve 2017 Öngörüleri” konulu düzenlenecek etkinlikte Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran, Fortune Türkiye Genel Yayın Direktörü Cüneyt Toros ve Ekonomist Mahfi Eğilmez, raporu 2017 yılına dair öngörüleriyle birlikte değerlendirecekler. Yatırımcıların, mimarların,  yapı malzemesi üreticisi ve tedarikçilerinin, sektör profesyonellerinin, sektör temsilcilerinin ve basının izleyeceği etkinlikte katılımcılar sektöre dair somut öneriler elde edecekler.

Ardex, Dizayn Grup, Ege Seramik, Fibrobeton, Işıklar Yapı Ürünleri, İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), Modelpan, Şişecam Düzcam, Tarkett, Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ve Vitra Artema desteğiyle hazırlanan raporda ekonomik gelişmeleri ulusal ve uluslararası ölçekte yapı sektörünün verileri en kapsamlı şekilde sunuluyor.

“Türk Yapı Sektörü Raporu” Türkiye ve Dünya ekonomisini, küresel ekonomik göstergeleri, inşaat sektörünü, gayrimenkul piyasaları, yurtiçi ve yurtdışı müteahhitlik hizmetlerini, yapı malzemesi sanayisini, üretim ve tüketim detaylarını, ihracat ve ithalat büyüklüklerine ilişkin verilerle değerlendirerek sektörü analiz ediyor.

Ekonomistlere Göre Yapı Sektörünü Neler Bekliyor?

Türk Yapı Sektörü Raporu’nun Ekonomist – Dr. Can Fuat Gürlesel işbirliği ile gerçekleştirilecek sunumunun ardından Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran, Fortune Türkiye Genel Yayın Direktörü Cüneyt Toros ve Ekonomist Mahfi Eğilmez, rapordan çıkan sonuçları 2016 yılı değerlendirmeleri ve 2017 yılı öngörüleriyle birlikte derinlemesine ele alacaklar.

Ekonomistlerin rapora ilişkin okumaları-değerlendirmeleri katılımcıların somut bilgiler edinmelerini sağlayacak. Ekonomistler katılımcılara, yeni pazarları işaret edecek, risk faktörlerine dikkat çekecek, fırsatları adresleyecek ve somut, net bilgiler edinmelerine yardımcı olacaklar. Türk yapı sektörünün reçetesi niteliğini taşıyan rapor,  sektörün karar alıcıları ve profesyonelleri için bir rehber niteliği taşıyacak.

1487148555_tysr_2016_banner

 

PROGRAM

10.00 – 10.30 Kayıt ve Kahve İkramı

10.30 – 11.00 Türk Yapı Sektörü Raporu Sunumu

Dr. Can Fuat Gürlesel – Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri

11.00 – 12.00

Oturum:         Ekonomistler Türk Yapı Sektörünü Değerlendiriyor

Cüneyt Başaran – Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni
Cüneyt Toros  – Fortune Türkiye Genel Yayın Direktörü
Mahfi Eğilmez – Ekonomist, Yazar

12.00 – 12.30 Soru-Cevap

Konuşmacılar

Cüneyt Başaran – Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni
Üniversite son sınıfta hazine bankacılığı ile iş hayatına adım atan Başaran, bir süre İstanbul’da çalıştıktan sonra Londra’ya gitti. 12 senelik yatırım bankacılığı tecrübesinden sonra İstanbul dönüşü, ekonomi medyası ile tanışarak yazıp çizmeye başladı. A Banks Hazine İstanbul, BNP Hazine İstanbul, Merdian Securities Londra, CommerzBank Londra, Standard Bank Londra’daki görevlerinin ardından Finans Yatırım Bankaları – Türkiye Masası Şefliği / Trader olarak iş yaşamına devam etti. Şu an BloombergHT TV Genel Yayın Yönetmenliği, BusinessHT.com ve BloombergHT.com siteleri Genel Yayın Yönetmenliği ve HaberTürk Gazetesi Ekonomi Yazarlığı görevlerine devam etmektedir.

Cüneyt Toros – Fortune Türkiye Genel Yayın Direktörü
Gazeteciliğe 1993 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde başladı. Daha sonra Yeni Yüzyıl, Sabah ve Milliyet Gazetelerinde ekonomi muhabirliği ve editörlüğü görevinde bulundu. 2007 yılında Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürlüğü görevine getirildi. Daha sonra Habertürk Gazetesi’nin kuruluşunda yer aldı ve gazetenin ekonomi müdürlüğü görevini üstlendi. 2010 yılında CNBC-e televizyonu Genel Yayın Yönetmen Yardımcılığını yapan Cüneyt Toros, televizyonun içerik sorumluluğunu üstlendi. cnbce.com’un kuruluşunda çalıştı. Toros, 2012 yılında News Corp bünyesindeki The Wall Street Journal Türkiye’nin (wsj.com.tr) Genel Yayın Yönetmenliği görevine getirildi. Yayının kuruluşunu gerçekleştirdi.  2014 yılında kısa süreliğine Microsoft bünyesinde msn.com.tr’nin genel yayın yönetmenliğini görevini üstlenen Toros, halen Fortune Türkiye Dergisi ve fortuneturkey.com’un yayın direktörlüğünü yapmaktadır.

Mahfi̇ Eği̇lmez – Ekonomist, Yazar
Uzun yıllar Hazine Müsteşarlığı görevinde bulunmuştur. Birçok banka ve mali sektör kuruluşunda yönetim kurulu üyesi, başkan olarak görev almıştır. Halen Kadir Has Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak ekonomi politikası dersleri vermektedir. NTV kanalında ekonomi programları yapmaktadır.

Hitit tarihi özel ilgi alanları arasında olup bu konuda kitapları ve makaleleri bulunmaktadır. Türkiye ve Dünya Ekonomisinin Güncel Analizi, Ekonomideki Riskler ve Fırsatlar, Bankacılık ve Finans Sistemleri, Ekonomi ve Büyüme, Anadolu Uygarlıkları (Hititler) konularında görüşlerini çeşitli platformlarda paylaşmaktadır.