Tasarımın Yıldızları (Tg Expo) Tarafından Düzenlenen DESIGNISTANBULda!

Tasarım dünyasının Türkiye’deki en büyük etkinliği Designistanbul, 13 Nisan 2017 tarihinde kapılarını açacak. Beşinci kez tasarım endüstrisinin ikonlaşan isimleri ile Türkiye’nin tasarımda en prestijli markalarını buluşturan Designistanbul’da, tasarım dünyasındaki en son yenilikler tanıtılacak ve katılımcılar yeni iş birliktelikleri kurabilecek. TG Expo tarafından düzenlenecek tasarım dünyasının en kapsamlı B2B platformu da 3 gün boyunca Hilton İstanbul Convention & Exhibiton Center’da online randevu sistemi ile akreditasyon sağlanarak gerçekleşecek.

Tg Expo tarafından düzenlenen Designistanbul, 5. Yaratıcı Endüstriler ve Tasarım Tedarikçileri Fuarı ve Konferansları, tasarım dünyasını bir kez daha bir araya getirmeye hazırlanıyor. 13-15 Nisan 2017 tarihinde Hilton İstanbul Convention & Exhibiton Center’da gerçekleştirilecek olan Designistanbul’da tasarım endüstrisinin ikonlaşan isimleri ile Türkiye’nin tasarımda en prestijli markaları buluşacak.

Tasarımı fonksiyonel, üretilebilir, kullanılabilir ve hayatın her alanına nüfuz edebilir şekilde kullanan Türkiye’nin önde gelen tasarım markaları da Designistanbul’da B2B Networking etkinliğinde de bir araya gelecek. Tasarımına güvenen markaların fuarı Designistanbul, iletişim ağı platformu ile de katılımcılar ve alıcılar için verimli bir görüşme alanı yaratacak.  B2B Platform için www.designistanbul.net adresinden ve Biletix sayfalarından akreditasyon sağlanabilecek.

Tasarım dünyasının Türkiye’deki en büyük etkinliği Designistanbul, tasarımcı düşünce kavramının farkındalığını arttıracak konferanslar ayağında ise, tasarım dünyasının son gelişmelerini yine uluslararası guruların ağzından dinleyebileceğiniz yoğun bir program ile sizlerle buluşacak.

TASARIMIN DAHİLERİ İSTANBUL’DA BULUŞACAK

Stefan Sagmeister
Stefan Sagmeister

Designistanbul etkinlikleri kapsamında Türkiye’ye gelecek olan Stefan Sagmeister, kendi mutluluğunu ve mutluluğa bakışını çalışmalarıyla sorgulayan çok yönlü bir sanatçı. Grafik tasarımcısı kimliğinin yanında, insanların uzak durduğu konulardaki çarpıcı tespitleri ve imajlarıyla marjinal bir yaklaşım sergileyen Sagmeister, 4 yıl önce  “tasarımı ve mutluluğu” sorguladığı konferansıyla büyük ilgi çekmişti. Yeniden “mutluluk mesajı” vermek için İstanbul’a gelecek olan Stefan Sagmeister, birçok başarılı tasarımının yanında Lou Reed, The Rolling Stones, David Byrne, Aerosmith, OK Go, Pat Metheny gibi isimler için de albüm kapaklarını da tasarlayarak büyük hayranlık uyandırmayı başardı.

Designistanbul’un bir başka ikonlaşmış konuğu ise Ito Morabito. Tasarımlarında, teknolojik ve mimari öğeleri bir araya getiren Morabito, bu tekniğine “simple” (basit) ve “complex” (karmaşık) kelimelerinden türettiği bir kelime olan Simplexity adını vermiş.

Bora Aksu
Bora Aksu

Moda dünyasının medarı iftiharı Bora Aksu da Designistanbul’da yer alacak isimlerden. Kendisi ile CNN Türk’ün klasikleşmiş haftalık kültür sanat programı Afiş’i hazırlayıp sunan Aslı Öymensohbet edecek. İlk moda tasarım ödülünü İzmir Pret Fuarı’nda alan Bora Aksu, Central Saint Martins’den 2002 yılında yüksek dereceyle mezun oldu. İlk defilesini aynı yıl Londra Moda Haftası kapsamında düzenledi. Aksu, İngiltere Moda Konseyi tarafından Londra Moda Haftası resmi listesine kısa sürede kabul edilen nadir tasarımcılardan biri. Londra Moda Haftası’na aralıksız katılan Aksu, Yeni Kuşak Moda Tasarımcısı ödülüne de dört kez layık görüldü.

DESIGNİSTANBUL’DA YER ALACAK İSİMLERDEN BAZILARI

Rusya Mimarlar Odası mimarlarından büyük bir grubun da ziyaret edeceği ve Rusya Mimarlar Odası Başkanı’nın da bir konferans vereceği Designistanbul’da ayrıca şu isimler de yer alacak.

 • Hakan Gürsu:  Halen ODTÜ’de öğretim görevlisi olan Dr. Hakan Gürsu, Volitan Nokta dönüşü yapabilen ilk deniz aracı olan Volitan’ı tasarlayan Designnobis ekibinin de kurucusu. 2007 yılında tasarımın Oscarları olarak kabul edilen International Design Awards yarışmasında birincilik ödülü alan birçok tasarımı ile dünyada ve Türkiye’de onlarca farklı ödüllü projeye imza atan tasarımcı, Designistanbul’da AR-GE, inovasyon ve tasarım kavramları arasındaki farkı anlatacak.
 • Derin Sarıyer: Milano’da Cappellini firmasının ürün araştırma ve geliştirme bölümünde çalıştıktan sonra 2000 yılında İstanbul’a dönen tasarımcı, Aziz Sarıyer ile birlikte çağdaş mobilya koleksiyonu Derin’i oluşturmaya başladı. Sarıyer, şu anda Derin markasının tasarım direktörü ve aynı zamanda tasarımcılarından biri.
 • Aziz Sarıyer: 1971 yılında Derin Design’ı kurarak profesyonel olarak mobilya ve mekan tasarımına başlayan Sarıyer’in mesleğe duyduğu ilgi ve istikrarlı çalışmaları bugün kendisini dünya tasarım arenasında önemli bir konuma taşımıştır. 2004 yılında, İngiltere Terence Conran yayın kurulu tarafından 21. yüzyılın 100 tasarımcısı ansiklopedisine seçilen Sarıyer, Türkiye’deki tasarım olgusunun dünyadaki gelişmiş tasarım değerlerine ulaşmasına büyük bir katkıda bulunmuştur.
 • Yılmaz Zenger: Tasarım dünyasının duayenleri arasında kabul edilen sanatçı, “İstanbul’un Kültür Katmanları” isimli sergi için şehri, altı kültür katmanına yerleştiriyor. Katmanların ilki taş devrinden başlayan Tarım Kültürü, ardından Pagan Kültürü, Hristiyan Kültürü, İslam Kültürü, 1850-1950 arası Reform Kültürü, 1950-2010 arası Deform Kültürü takip ediyor. Zenger, “şüphesiz bu bir tarihçi okuması değil” diyor. Zenger, Bizans mozaiklerinden Osmanlı minyatürlerine, 19’uncu yüzyıl yapı ayrıntılarına kadar pek çok kaynağı yeniden yorumluyor.
 • Adnan Serbest: 25 yıldır mekan ve bu mekanları tamamlayan mobilyalar tasarlamakta olan Adnan Serbest’e göre tasarım; ustalığın, doğru kullanılan malzemenin ve formun detayıdır. Tasarımlarında dikkati çeken özellikler; sakinlik, sadelik ve arınmışlık olan tasarımcının asıl amacı kendisini yansıtan özgün tasarımlar yaratmak. Ürünlerinin yapımında daha çok ahşap, cam ve metali tercih ediyor. Ona göre, özellikle yurtdışında başarı sağlamanın tek yolu “özgünlük”…

Derin Sarıyer, Aziz Sarıyer, Yılmaz Zenger ve Adnan Serbest’e yani bir diğer deyişle tasarımın duayenlerine ‘Uluslararası Görünürlük’ üzerine yapacakları sohbetleri esnasında yine bir başka duayen isim, Mahmut Nüvit moderatörlük yapacak.

 • Gökhan Avcıoğlu: Uzun seneler İTÜ ve YTÜ de öğretim üyeliği yapan mimar, Paris’teki Ecole Speciale D’Architecture’da öğretim üyeliğine devam etmekte, öğrencileri ile birlikte Fransa ve Avrupa için çeşitli projeler üretmektedir. Avcıoğlu, 2002’de Galerist İstanbul ve Minima Art Philadelphia, Amerika’da; 2003 ve 2004’de Miami Bienali’nde, 2005’de Rotterdam Mimarlık Müzesi ve Londra Kraliyet Sanat Akademisi’nde, 2010’da Los Angeles’da sergilenen çeşitli mimari ödüllere sahip onlarca projeye imza atmıştır.

OLIVINN TOPLULUĞU DA DESIGNİSTANBUL’DA

Olivinn ekibi, Designistanbul’da hem performans sergileyecekler, hem de ‘Müziğin Yaratımı’ konusunda bir sohbet oturumu gerçekleştirecekler.

 • Müzisyen Sinem Altan: Olivinn topluluğu, Anadolu türkülerinden, klasik bati müziğine ve yeni bestelere kadar uluslararası platformda ilgi çeken ve yıllardır adından söz ettiren çeşitli çalışmalara imza atmıştır. Bilkent Üniversitesi ve Berlin’de eğitim gören sanatçı ‘Gençler Müzik Yapıyor’ ve ‘Gençler Beste Yapıyor gibi yarışmalarda birincilik ödülü almıştır. Halen çeşitli projelerde Berlik Gorki ve Atze Tiyatroları’nda müzik yönetmenliği yaparak kariyerini sürdürmektedir.
 • Müzisyen Begüm Tüzemen: Olivinn topluluğu, Anadolu türkülerinden, klasik bati müziğine ve yeni bestelere kadar uluslararası platformda ilgi çeken ve yıllardır adından söz ettiren çeşitli çalışmalara imza atmıştır. Grubun İstanbul doğumlu sopranosu olan Begüm Tüzemen, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuar’ında eğitim almış, geçtiğimiz senelerde Nikolaisaal Potsdam, Radialsystem Berlin, Ballhaus Naunynstrasse gibi sahnelerde hem oyunculuğu hem de usta ses tekniği hâkimiyeti ve yorumuyla başarı göstermesinin yanı sıra Heilbronn Württemberg Oda Orkestrası ve Freiburg Operası gibi Almanya’nın çeşitli sanat kurumlarında görev almaktadır.

SPONSOR VE DESTEKÇİLER

Organizasyonun medya sponsoru CNN Türk ve Doğan Medya Grubu radyoları olup, Ekonomi Bakanlığı, YEKON (Yaratıcı Endüstriler Konseyi) TAV Passport, TAV Prime Class, Kadıköy Belediyesi Tasarım Atölyesi en önemli destekçilerinden.

 • TAV İşletme Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Sayın Ali Bora İşbulan da designistanbul’da deneyim tasarımı üzerine önemli bir sunum yapacaktır.
 • YEKON’un düzenleyeceği,  “Yaratıcı Edüstrilerin Ekonomi ve İş Dünyasındaki Yeri Ve Önemi” konulu panelde sektörün ekonomik boyutu ve Türkiye için neden önemli olduğu, kamu, özel sektör ve halk ele alınarak tartışılacak. Panelde, Sabancı Üniversitesi Finans Mükemmeliyet Merkezi’nin kurucu başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş ve YEKON Başkanı Fırat Kasapoğlu da Aslı Öymenmoderatörlüğünde sohbet edecek isimler arasında.
 • Kadıköy Tasarım Atölyesinin Fuar alanı içerisinde gerçekleştireceği sohbetlerin konusu ise ‘Kentine iyi bak!

Detaylı bilgi için http://www.designistanbul.net/