[kitap]: Zoom/TPU, Contemporary Interior Design From Istanbul

2014 Yılında 20. yılını geride bırakan Zoom TPU’nun iç mekan tasarımları Prestel Yayınevi tarafından basılan prestij kitabında buluştu.

1994 yılında Atilla Kuzu ve Levent Çırpıcı tarafından kurulan Zoom/TPU; 22 yıllık serüvenine konut, hastane, otel, ofis gibi önemli iç mekan tasarımlarının yanı sıra, mimari proje ve uygulama projesi sığdırdı. 2004 yılına kadar mağaza ve konut ağırlıklı projelerinin ardından, sağlık sektöründe birçok başarılı proje gerçekleştirdi. Fuarlar ve kültür yapıları alanında da önemli projelere imza attı. 2014 yılında kurulan Ozon Design ile ürün tasarımı konusunda keyifli işler hayata geçirildi. Zoom TPU; gelecekçi, idealist, dönüşümcü, rekabetçi bir yaklaşımla ve zamanın dilini yakalayan projelerle geçen bu uzun ve keyifli serüvende birçok ödül alarak hem yurt içinde hem de yurt dışında takdir gördü.

PRESTEL YAYINEVİ TARAFINDAN BASILAN ZOOM TPU PRESTİJ KİTABI

Aynı vizyon ve değerlerle, Atilla Kuzu ve Levent Çırpıcı liderliğinde, sadece mimari platformda değil ürün tasarımı ve sanatsal alanlarda da yeni başarı odakları oluşturma gayesi ile dünyadaki benzerlerini takip ederken kendi kulvarında yeni ilkler yaratmaya çalışan mimari tasarım stüdyosu Zoom TPU; Prestel’in de getirmiş olduğu teklif ile, artık uluslararası basın ve yayım platformlarında da varlık gösteriyor. Prestel Yayınevi imzasıyla basılan Zoom TPU kitabı, Acıbadem Maslak Hastanesi, Roche Türkiye, Dumankaya Modern Vadi Showroom ve Dumankaya Ikon satış ofisi, Intema Showroom Nişantaşı, Salt Galata Auditorium gibi birçok projeyi içeriyor.


Zoom/TPU
1994’te YKM, Derimod Mağazaları, Zara gibi önemli markalara yapılan retail ağırlıklı projeler ile çalışmalarına başlayan Zoom TPU, retailin yanı sıra bu dönemde restoran ve mağaza iç mekan tasarımları yaptı. 1996 Yılında Lütfi Kırdar kongre merkezi iç mekan tasarımı ile tanınırlığını ciddi şekilde arttıran Zoom TPU, 1998’de Servet Yazıcı Evi ile Levent Çırpıcı Aga Khan Ödülleri’ne aday gösterildi.

2004 yılına kadar mağaza ve konut ağırlıklı yapılan çalışmalardan sonra, Acıbadem Grubu ile sağlık sektörüne adım attı. Acıbadem International, Ataşehir, Bakırköy, Fulya, Bursa Hastaneleri projelerini tamamladı.
2009 yılında Acıbadem Maslak Hastanesi projesi ile WAF’ta (World Architecture Festival) finale kaldı. Çalıştığı diğer önemli sağlık grupları arasında Florance Nightingale Memorial Grubu, Medikal Park-Liv Hospital Grubu, Medicana, Medipol, Medistate ve daha pek çok grup bulunan Zoom TPU, 2011 yılında Liv Hospital Projesi ile ikinci kez WAF’ ta (World Architecture Festival) finale kaldı. 2014 yılında Florance Nightingale Istanbul hastanesi ile Sign of the City -Yılın En İyi Sağlık Projesi- seçildi.
Sağlık sektöründeki başarılarının yanı sıra yapı fuarları ve kültür yapıları ve ofis projelerinde etkin faaliyet gösterdi. Bu alandaki önemli çalışmaları arasında Salt Galata Oditorium, Urgan, Roche ve TR-Pharm Ofis ( Ünlü ilaç firması) projeleri bulunuyor. Showroom tasarımı alanında Henkel Showroom, Dumankaya Showroom (Dumankaya Ikon, Dumankaya Trend, Dumankaya Modern Vadi gibi ) projeleri öne çıkıyor. Yapı fuarlarında gerçekleştiren 2010 Aspen, 2011 Aspen ve 2015 Gentaş projeleri ile birincilik ödülüne layık görüldü.  
2014 yılında kurulan yeni markası Ozon Design oluşumu ile ürün tasarımı alanında aynı yıl Red Dot Mobilya Konsept ödülü ile 2015 yılında her yıl 25 ülkede belirlenen EDIDA (Elle Decor International Design Awards) ödülleri Aydınlatma kategorisinde Mantis çalışmasıyla Atilla Kuzu ve yılın tasarımcısı kategorisinde ise Mantis Koleksiyon – Atilla Kuzu, T80 Desk – Levent Çırpıcı, Angel Magic masa ve Aeroplano aydınlatma tasarımları ile Deniz Üner, Ozon Design ekibi olarak kategori birincisi ödülüne layık görüldü.
Devam eden projeleri arasında MCS yurtdışı mağaza konsept projeleri, Lösev Kompleksi (hastane, okul, otel), Bahat Hastaneleri ile 2016 yılında yapımı tamamlanarak faaliyete geçen Avrasya Hastaneleri bulunuyor. zoom-the-book-2

Atilla Kuzu, Marmara Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, İç Mimarlık Anasanat Dalı’ndan 1987’de mezun oldu. Ürün tasarımları ‘Taklamakan’ bank ve ‘Barringer’ sehpa tasarımları ile ile Japonya’da International Furniture Design Fair ödüllerinde finalist olan Kuzu 1994 yılında ortağı mimar Levent Çırpıcı ile Zoom / TPU (Tasarım Proje Uygulama) firmasını kurdu. Türkiye’de Nurus, B&T design, 888 Design, İntema firmalarına, Japonya’da Conde House firmasına mobilya tasarımlarının yanı sıra, Design Turkey, Elle Deco International Design Awards, Red Dot Design Awards gibi yarışmalarda birincilik ödülleri ile yerli ve yabancı platformlarda tanınırlık kazandı.

Levent Çırpıcı 1989’da Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Halen Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım stüdyolarında eğitmen olan, çeşitli üniversitelerin çalıştaylarına sıklıkla katılan ve konuşmacı olarak davet edilen Çırpıcı; 2001 yılında Figen-Servet Yazıcı Ev projesi ile prestijli Ağa Han Mimarlık Ödülleri’ne aday gösterildi. 2009 ve 2011 yıllarındaysa Maslak Acıbadem ve Liv Ulus projeleriyle WAF ödüllerinde finalist oldu. YAPI-TURKEYBUILD tarafından 2010, 2011 ve 2015 senelerinde fuar standı tasarımları ile üç kere birincilik ödülü aldı.