(İstanbul Araştırmaları Enstitüsü)’nde ARKA ODA TOPLANTILARI

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü “Arka Oda Toplantıları” devam ediyor. Doç. Dr. Emine Naza Dönmez’in katılımıyla gerçekleşecek sunum “İstanbul Yapılarında 17. Yüzyıl Çinileri” başlığını taşıyor.  22 Aralık Perşembe günü saat 18:30’da gerçekleşecek sunumda Dönmez, kentte yer alan dini ve sivil mimari örnekleri üzerinden dönemin teknik ve süsleme özelliklerini ortaya koyuyor.

Arka Oda Toplantıları:
İstanbul Yapılarında 17. Yüzyıl Çinileri
Doç. Dr. Emine Naza Dönmez
22 Aralık Perşembe
18:30

 

1481787769_arkaoda_004
1481787763_iaeİstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün, İstanbul araştırmalarına farklı bir boyut kazandırmak amacıyla düzenlediği, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemleri İstanbul’una odaklanan “Arka Oda Toplantıları” devam ediyor. Doç. Dr. Emine Naza Dönmez’in konuşmacı olacağı “İstanbul Yapılarında 17. yüzyıl Çinileri” başlıklı toplantı, Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya taşıdıkları en önemli mimarlık süslemelerinden biri olan çiniyi konu ediniyor. 17. yüzyıl çinilerinin büyük bir bölümünün yer aldığı İstanbul’a odaklanan araştırma, dönemin önemli yapılarında bulunan İznik ve Kütahya çini örneklerine de yer veriyor.


Emine Naza Dönmez
İstanbul’da doğdu. Orta öğretimini İstanbul Kız Lisesi’nde tamamladı. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Sanat Tarihi Anabilim Dalı’ndan mezun oldu. 1993 yılında aynı fakülte ve Türk ve İslam Sanatı Anabilim Dalı’nda Okutman olarak göreve başladı. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Prof.Dr. Tanju Cantay danışmanlığında “Anadolu Selçuklu Kervansaraylarındaki Figürlü Süslemenin Değerlendirilmesi” başlıklı tez ile Yüksek Lisansını tamamladı. 2001 yılında yine Prof.Dr. Tanju Cantay danışmanlığında hazırladığı “Türk Çini Sanatının Sürekliliği İçinde XVII. Yüzyıl Eserlerinin Yer” başlıklı tez ile Doktorasını bitirdi. Haziran 2003 yılında Yardımcı Doçent kadrosuna atandı. 2001-2005 yılları arasında “Samsun Yöresi Çandı Camii Araştırmaları” konulu arazi projesini gerçekleştirdi. Eylül 2005 – Ağustos 2006 tarihleri arasında Avustralya-Melbourne Üniversitesi Arkeoloji, Sanat Tarihi ve Klasik Diller Enstitüsü’nde “Samsun Yöresi Çandı Camii Araştırmaları” konulu projeyi tamamladı. 2009 yılından beri Amasya-Harşena Kalesi ve Kızlar Sarayı sistematik arkeolojik kazılarının başkanlığını yürütmektedir.  Mart 2016 da Doçent ünvanını aldı. Halen aynı üniversitede görevine devam etmektedir.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü aynı zamanda bir kütüphane! Kütüphane çalışma saatleri hakkında ayrıntılı bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://www.iae.org.tr