(Wavin Pilsa), Avrupa’da İŞ GÜVENLİĞİ hedefini bir adım öne taşıdı!

Wavin Pilsa, bağlı olduğu Mexichem Group’un 2015 yılında tüm iştirakleri için 2017 yılının sonuna kadar koyduğu hedefleri doğrultusunda yapılan denetimlerde, iş güvenliği derecelendirme sisteminde 8. seviyeye ulaştı. Wavin Pilsa, bu başarıyla sektöründe Türkiye’de ilk ve Avrupa’daki sayılı kuruluşlardan biri oldu.

Bağımsız uluslararası derecelendirme kuruluşu DNV-GL, kalkınma ve gelişime katkı sağlamak için yapılan denetimlerine devam ediyor. DNV-GL, iş sağlığı ve güvenliğinin öncülerinden Frank Bird tarafından 1978 yılında tasarlanan ve 38 yıldır geliştirilen güvenlik derecelendirme sistemi ISRS (Uluslararası Güvenlik Derecelendirme Sistemi) ile iş güvenliği açısından şirketleri değerlendirerek başarılarını tescilliyor. Temeli 1,75 milyon kazanın nedeni üzerine yapılan araştırmalara dayanan ISRS, incelemelerini 20 başlık altında gerçekleştiriyor. Kuruluşları 10 olgunluk seviyesinde değerlendiren sistem, 126 alt başlık ve 650 sorudan oluşuyor. Sistemin en önemli parçasını çalışanlar ile yapılan mülakatlar ve fiziksel durum turu oluşturuyor.

Türkiye’nin önde gelen firmalarından Wavin Pilsa’nın da bağlı olduğu Mexichem Group’un 2015 yılında tüm iştirakleri için 2017 yılının sonuna kadar koyduğu 7. seviyeye ulaşmaları hedefi kapsamında, Wavin Pilsa, bu hedefi bir adım öne taşıdı. DNV-GL tarafından yapılan denetim sonucunda, iş güvenliği derecelendirme sisteminde 8. seviyeye ulaşan Wavin Pilsa, sektöründe Türkiye’de ilk ve Avrupa’daki sayılı kuruluşlardan biri oldu.

18 ay gibi kısa bir sürede iş kazalarını yüzde 60 oranında azaltan Wavin Pilsa, geçtiğimiz günlerde tamamlanan denetimle birlikte hedeflerini, bir adım daha öteye taşıyarak beklenenden daha kısa bir sürede bu süreci tamamladı.

Fatih Asal
Fatih Asal

Şirket olarak gurur duydukları bu başarılarını çalışanlara borçlu olduklarının altını çizen Wavin Pilsa Genel Müdürü Fatih Asal, “Şirketimizin en önemli varlığı çalışanlarımızdır. Çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliği her şeyden daha önemlidir. Sadece iş güvenliği değil, aynı zamanda evde güvenlik, trafikte güvenlik, yolda güvenlik ve seyahatte güvenlik tedbirlerimiz sayesinde tüm Wavin Pilsa çalışanlarının her zaman ve her yerde güven içinde olmaları bizim temel önceliğimizdir. Şunu önemle belirtmek isterim ki, bu başarının mimarı işini özveriyle yapan ve hedefine odaklanan Wavin Pilsa ailesidir. Başta İSG ekibimiz olmak üzere, tüm arkadaşlarımın gayretli çalışmasıyla hedeflenen zamandan bir sene önce, üstelik en üst derecelendirmeye layık görülmemiz, bizler için müthiş bir gelişme oldu. Bağlı olduğumuz Mexichem’in 30’dan fazla ülkede faaliyet gösterdiğini düşündüğümüzde, örnek başarı öykümüzle ülkemizin bayrağını en yukarılarda dalgalandırmanın haklı gururunu yaşıyoruz. 18 ay gibi kısa bir sürede iş kazalarını yüzde 60 oranında azaltan şirketimiz, ‘Önce İnsan’ yaklaşımını ve ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’nde 0’a yolculuk’ hedefini bundan sonra da istikrarlı şekilde sürdürecektir” dedi.