(RSG İç Mimarlık)’tan: İzmir Makine Fabrika ve Yönetim Binası

İç mekan ve cephe tasarımı RSG İç Mimarlık imzası taşıyan Manisa Turgutlu’daki İzmir Makine Fabrika ve Yönetim Binası, çalışanların konforu ve verimlilikleri çerçevesinde doğadan esinlenerek tasarlanan iç mekanları ve firmanın kurumsal kimliğine sadık kalınarak tasarlanan cephesiyle bütüncül bir kurguya sahip.

Markalı konutlar, ofis projeleri, turizm işletmeleri, sosyal mekanlar ve sağlık yapıları gibi birçok farklı alanda iç mimari ve uygulama projelerine imza atan İç Mimar R. Semih Güven ve İç Mimar Didem Güven ortaklığındaki RSG İç Mimarlık’ın fonksiyonel mühendislik plastikleri üreten İzmir Makine firması için 4000 m2’lik bir alanda tasarladığı Manisa Turgutlu’daki fabrika ve yönetim binası, çalışma kalitesini arttıran fonksiyonel iç mekan tasarımları, doğadan esinlenilen detayları, beyaz ve mavi tonlarının kullanıldığı modern çizgilerle ele alınan cephesiyle alışılagelmiş endüstri yapılarının aksine sıcak ve yalın bir tasarım sunuyor.

İdari bölüm ve fabrika olmak üzere iki ana bölümden oluşan İzmir Makine Fabrika ve Yönetim Binası’nın danışma, yönetim ofisleri, açık ofisler, Ar-Ge bölümü, yemekhane ve giyinme odalarından oluşan idari bölümünün tasarımında doğal malzemeler tercih edilmiş. Yapının genelinde hakim olan ‘endüstriyel yapı’ algısı kullanılan akıllı yeşil duvar sistemi ‘green wall’ ile minimize edilerek doğanın sıcaklığının çalışma alanlarında hissedilmesi amaçlanmış. Aynı zamanda iç mekanlarda kullanılan doğal taş ve ahşap malzeme ile de yakalanmak istenen ılımlı atmosferin yapının tüm mekanlarına hakim olması sağlanmış. İklimlendirme, havalandırma, aydınlatma gibi tüm iç mekan ögelerinin yer aldığı optimum bir çalışma alanı sunulması hedeflenen İzmir Makine Fabrika ve Yönetim Binası’nda kullanılan malzemeler ve tasarım çizgisiyle endüstrinin soğuk algısı ve mekanik etkisi kırılarak ferah ve fonksiyonel bir çalışma alanı elde edilmiş.

Yapının insan odaklı ve mekanlar arası etkileşiminin gözetilerek planlanması, mekanlar içerisinde iş güvenliği, hijyen ve ses kirliliği kontrolü kriterlerinin sağlanması tasarım sürecinde önem verilen diğer unsurlar olmuş. Erişim ve kullanım kolaylığı öncelikle engelliler olmak üzere tüm kullanıcılar için tasarım sürecinde hassasiyetle değerlendirilmiş.


RSG İç Mimarlık
RSG İç Mimarlık, 2002 yılında R. Semih Güven tarafından kuruldu. Bugüne kadar konut, turizm işletmeleri, çok amaçlı sosyal mekanlar, sağlık yapıları gibi farklı alanlarda iç mimari tasarım, proje ve uygulama hizmetleri verdi. 2007 yılında Didem Güven‘in ortaklığı ile mesleki pratiğine devam eden RSG İç Mimarlık, merkezi İzmir olmak üzere İstanbul ofisinde de hizmet vermeye devam etmektedir.

Semih Güven ve Didem Güven
Semih Güven ve Didem Güven

Profesyonel mimari kadrosuyla tasarım ve uygulama alanlarında, farklı ölçek ve kategorilerde çalışmalar yapan RSG İç Mimarlık, sanatı, yaşam alanına entegre ediyor. Üzerinde çalışılan her projede yaratıcılığı ve hayal gücünü, profesyonel tecrübelerle birleştirerek daha önce tasarlanmamış olanı sunmak adına çalışıyor. Her projenin farklı bir yaklaşım gerektirdiğine inanan RSG İç Mimarlık, dünyada her an değişmekte olan tasarım trendlerini takip ederek ve farklı örnekleri yorumlayarak onlara yeni bakış açıları getiriyor. Bu yönelimle; mimari tasarım anlayışına detay katarak, mekandaki uyumu yakalıyor ve yaşam alanıyla kullanıcılarını bütünleştirmeyi hedefliyor. RSG İç Mimarlık, tanımladıkları kavramsal tasarım bütünlüğü çerçevesinde esnek bir mimari yaklaşımla çalışmalarını sürdürüyor. Tasarımın mekan ile bir bütünlük oluşturması gerektiğine inanan RSG İç Mimarlık, bu konuda yaratıcı fikir ve tasarıma yönelik konsept danışmanlığı hizmeti de veriyor.
RSG İç Mimarlık, Kalekent Satış Ofisi projesiyle 2014 yılında A’Design Awards’ta “En İyi Tasarım” kategorisinde bronze ödüle layık görüldü. Aynı yıl düzenlenen Europan Property Awards’a yine aynı projeyle katılan RSG İç Mimarlık, ‘Highly Commended’ ödülünü Türkiye’ye getirdi. Aynı proje, 2015 yılında A’Design Awards’ta Interior Space and Exhibition Design” kategorisinde birinciliğe hak kazandı.