[Proje] : Impact Hub İstanbul

Proje Adı: IMPACT HUB İSTANBUL

KAĞITHANE, İSTANBUL, 2015

Mimari: PIN & IMPACT HUB İSTANBUL

İç Mimari: PIN & IMPACT HUB İSTANBUL

İşveren: IMPACT HUB İSTANBUL

 

2015 Kasım ayından beri fiilen Türkiye’de sosyal etki alanında çeşitli sektör, kurum ve disiplinden paydaşlar ile farklı toplumsal konularda yenilikçi çözümler bulma üzerine projeler geliştiren Impact Hub Istanbul, Haziran başı  itibariyle 4. Levent Sanayi metrosuna 100m mesafedeki yeni evine taşındı.

Yaratıcılığı destekleyen, yeni fikirlerin gelişmesi için ilham veren, kullanıcısını besleyen, geliştiren, dinlendiren ve disiplinlerarası kullanıma uygun çalışma alanlarının tasarımı bugün artık bir gereksinim haline gelirken, Impact Hub İstanbul’da 4. Levent Sanayi’de 4,5 kata yayılmış 650 m2’lik endüstriyel bir yapıda baştan aşağıya gerçekleştirdiği renovasyon ile hergün gelişen bu ihtiyaçlara cevap verme konusunda iddialı.

5 kıtada, 70’den fazla şehirde, 12,000’in üzerinde üyesiyle dünyanın sosyal etki odaklı çalışan lider girişimcilerini bir araya getiren, toplumsal fayda odaklı yaratıcı projelerin üretildiği global bir ağın Türkiye ayağı olan Impact Hub İstanbul, sosyal girişimciliğin ve sosyal etki odaklı düşüncenin iyi anlaşılması, yaygınlaşması ve Türkiye’nin mevcut girişimcilik ekosisteminde hak ettiği yeri edinmesi amacıyla çeşitli etkinlikler ve hızlandırma programlarına da ev sahipliği yapıyor.

Impact Hub İstanbul topluluk değerleri doğrultusunda fiziksel çalışma alanının tasarımından, inşaasının son aşamasına kadar üyelerini de sürece dahil ederek tasarladığı, samimi ve rahat olduğu kadar etkileyici binasında mikro ofisleri, sabit/esnek çalışma masaları ve çeşitli modüler kullanım alanları ile etkinlikler, atölyeler, toplantılar, birbirinden heyecanlı girişimler ve projeler ağırlamak için hazır.

Soru sormayı, araştırmayı seven, meraklı, hayat boyu gelişime inanan, özgürlüklere saygılı ve pozitif bireylerden oluşan Impact Hub Istanbul’un yeni binası, platformun temel değerlerine bağlı kalarak, iç ve dış mimari detaylarında doğaya olan etkisi minimize edilecek yalın bir yaklaşım ile, kullanılan her materyalin mümkün olduğu kadar orijinal formu ve yapısı korunarak tasarlanmış.

4. Levent Sanayi bölgesinin gelişim ve değişim süreci göz önünde bulundurulduğunda, yarı endüstriyel ayrıntıların sade ve zekice gerçekleştirilen adaptasyonu ile bir sosyal dönüşüm projesi de olma özelliği gösteren Impact Hub İstanbul, iç ve dış yapısal kurgusu ile sıradan bir restorasyon projesi olmanın çok ötesine geçmektedir.

Kaba inşaat anlamında bakıldığında Impact Hub İstanbul girişinden cephesine; gerek yeniden kurgulanan yapı elemanları, gerek mevcut betonarme taşıyıcı sistemine eklenen çelik yapısal güçlendirmeleri, gerekse tamamen yenilenen ahşap çatısı ile İstanbul’un hızla dönüşen en oturmuş sanayi bölgelerinden birinde özüne sağdık mimari bir kabuk değiştirme süreci sonrası görsel olarak uyumlu olduğu kadar gelişimin habercisi bir görüntüye sahiptir.

İç mekan çalışmalarında; kullanıcıyı fiilen ve nesnel olarak daima tasarımın merkezinde koyan, ergonomiye olduğu kadar engelli ulaşımına imkan veren, sağlıklı olduğu kadar ilham verici ve sosyal bir çalışma deneyimi kurgulanması amaçlanmıştır. Impact Hub İstanbul için özel olarak tasarlanan mobilyalardan aydınlatma elemanlarına, çeşitli şekillerde bir araya gelme kabiliyetleri ile farklı kurgulara imkan veren objeler; yaşayan, değişken ve kullanıcı ile uyumlu bir çalışma alanı meydana getirmişlerdir. Bu anlamda kullanım alanlarında, çeşitlilik ve esneklik esas olduğu gibi, mimari herhangi bir yönlendirme ve dikteden kesinlikle kaçınılmış, böylece mekanın devamlı kullanıcısı ile gelişmesine ve değişmesine olanak sağlanmıştır. Bu yaklaşıma paralel olarak yapının tüm altyapı sistemleri de baştan aşağıya yeniden projelendirilmiş ve inşa edilmiştir.

Toplamda bakıldığında Impact Hub İstanbul binası, olanı yıkarak yeni bir yapı inşa etmek yerine mevcut olanı değerlendirmek, yapının aslına uygun elemanları ortaya çıkarmak ve iyileştirmek ilkesiyle restore edilmiştir. Binanın genel tasarımında olduğu kadar ayrıntılarda da sadelik ve basitlik her daim ön planda tutulmuş, doğal yapı malzemelerinin kullanımına önem verilmiştir. Bu süreçte birbirinden yetenekli ve dikkatli zanaatkarlar, iyi bir işçilikle yapının en rafine mimari detaylarla inşasını gerçekleştirmiştir.

Istanbul’da da diğer Hub’larda olduğu gibi ana temanın var olduğu toplumda pozitif değişim yaratmak ve doğaya verilen zararı minimuma indirmek olduğuna değinen Impact Hub kurucularından, aynı zamanda mimar Yağız Saraçlar, Impact Hub İstanbul’un inovasyon laboratuvarı, kuluçka merkezi ve sosyal etki odaklı düşünce merkezi konseptlerini bir araya getiren sosyal olduğu kadar, fiziksel de bir alan olduğuna dikkat çekti.

Kaba Yapı

  • Güventürk Mobilya[demir konstruksiyon işleri, asma kat ve kolon guçlendirme, cephe izolasyonu, siva-boya işleri]

Cephe:

  • Doğrama: Turkuaz Alüminyum
  • Demir Korkuluklar: Güventürk Mobilya

Sirkülasyon: Güventürk Mobilya [Merdiven İnşaası, Masif Parke ve Demir Korkuluklar]

 Ulus Klima [Hitachi VRF, AFS ısı geri kazanim cihazları]

Mekanik: Ulus Klima [Hitachi VRF, AFS ısı geri kazanim cihazları]

Aydınlatma: Kitoko Aydınlatma

Bitirme İşleri:

  • Güventürk Mobilya: [mobilya masif parke işleri, dekoratif siva uygulamalari]

Islak Hacim: Güventürk Mobilya [mobilyalar], VitrA [tüm vitrifiye ve aksesuarlar], Granit Center [mermer ve granit tezgahlar]

Mobilya ve Aksesuar: Güventürk Mobilya [tüm taşınmaz ve taşınabilir mobilyalar], Tempo Aksesuar [özel tasarim mekanik aksesuarlar], BMS Mobilya [Herman Miller sandalyeler]