[söyleşi]: “…bambaşka desen, renk, doku ve çağrışımlarla farklı iletişim şekilleri yarattık.”

Artstone Genel Müdürü Bilal Emre Türk ile Yaratıcı Mahalleler Programı kapsamındaki “Dress Your Wall” sergisini konuştuk.

 

3.İstanbul Tasarım Bienali Yaratıcı Mahalleler Programında çeşitli sektörlerden markalar yer aldı. Yapı malzemesi alanında hizmet veren bir firma olarak bu etkinliğe katılma kararınızı ne etkiledi?

Artstone, tasarıma değer veren duruşuyla dekoratif duvar ve tavan kaplamaları konusunda yıllardır öncü bir firma. Bu programa katılmayı ve yaşadığımız çevreye katkıda bulunmayı duyar duymaz çok istedik. Özellikle duvar panellerimizin üzerine yaratıcı çalışmalar oluşturulması fikri baştan beri bizleri çok heyecanlandırdı.dsc_0203

“Yaratıcı Mahalleler Programı”na showroomunuzun olduğu Beşiktaş ile dahil oldunuz. Bu süreçte mahalle/mahalleli ile nasıl bir etkileşiminiz oldu?

Artstone Showroom’u özellikle Beşiktaş’tan Levent istikametine giden ana yolun üzerinde, Balmumcu’da önemli bir konuma sahiptir. Bu anlamda mahalleli ile de iletişim halindedir. Showroomumuza malzeme seçme ve mekânı için çözüm bulma ana amacının dışında, dekorasyon anlayışının ve modern duruşunun getirdiği atmosferi yaşamak isteyenlerin de uğradığı çok olmuştur. Dress Your Wall sergimiz bu iletişimi daha da güçlendirdi. Sergimiz ve sanatçılarımızın eserleri büyük ilgi gördü.

dsc_0210

Bize biraz bu sergiden ve süreçteki iş birliklerinizden bahseder misiniz

DressYour Wall sergimizde sekiz tasarımcı duvar panellerimiz üzerinde çalışarak eserler meydana getirdiler. Bu sergide sanat yüzeylerimizle birleşti; yani duvar panellerini giydirdik. Bu sayede de bambaşka desen, renk, doku ve çağrışımlarla farklı iletişim şekilleri yarattık. Her bir duvarın bir hikayesi oldu. Sanatçılar panellerin üzerinde çalışarak hayalgücünü ve duygusallığı özgürce yaşadılar ve yaşattılar. Gamze Yalçın / “Sky, Earth, Water”, Neslihan Işık / “Hacivat&Karagöz”, Hakan Dilek / “Bir O Kadar Dünyalı Olmak”, Tuğba Hacısüleymanoğlu / “Uyum ve Denge”, Betül Çankara / “Aynı Gölgeyiz Yuvamızı Arayan”, Güneş Özmen / “İzleniyoruz”, Hüseyin Rüstemoğlu / “Moda ve İnşaat, Kadın ve Erkek”, Leo Lunatic/ “Gözetlenmek, Belirsizlik” adlı eserleriyle Artstone showroomunda yerlerini aldı.

dsc_0066

“Yaratıcı Mahalleler Programı” kapsamında takip ettiğiniz başka etkinlikler oldu mu? Bu etkinliklerden yola çıkarak programın başarısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bienali izlemeye çalıştık; Bienal kapsamındaki programda yer alan diğer firmaların etkinliklerini de ilgiyle izledik bu arada. Oldukça başarılı ve birleştirici bir etkinlik olduğunu düşünüyorum Yaratıcı Mahallelerin de.

dsc_0168

Bu çalışmanızın bienal sonrasında da bir devamı olacak mı?

Biz showroomumuzu mutlaka tasarım ve sanatla eşgüdümlü değerlendirmek konusunu daha en başında, firmamıza “Art” ön ismini verirken kararlaştırmıştık. 2017 yılında da farklı konseptlerle, yine bu algıyı kaybetmeden, ürünlerimizin teşhirinin yanı sıra markamızı destekleyecek ve tasarım ve sanatın izini kaybettirmeyecek özel enstalasyonlar düzenlemeyi düşünüyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıl bu tip bir etkinlikle oluşturacağımız sergimizi Contemporary İstanbul 2017 bünyesinde sergilemeyi de planlıyoruz.

Ayrıca sergi için oluşturduğumuz broşürümüz de, showroomumuzu ziyaret edenleri bekliyor.