BÜYÜKYALI İstanbul’un örnek daireleri basına tanıtıldı…

Özak GYO, Ziylan Grup ve Yenigün İnşaat’ın, Emlak Konut GYO güvencesiyle Kazlıçeşme Sahil Yolu’nda hayata geçirdiği Büyükyalı İstanbul, lüksü ve iyi yaşamı yansıtan örnek dairelerini basına tanıttı. Etkinliğe, Özak GYO Tasarım Direktörü Tuba Bayraktar, örnek dairelerin tasarımcılarından Metex’in Yönetici Ortağı Yüksek Mimar Hülya Erk, Arkitepo Yönetici Ortağı İç Mimar Esin Sözer Kalender ve dekorasyonu gerçekleştiren Müge Krespi katıldı.

Örnek daireler, lüks konut ve otel tecrübesine sahip Metex ve Arketipo ile birlikte Özak GYO Ekibi tarafından tasarlandı. Farklı beklentilere hizmet edebilecek fonksiyon ve gustoda, en iyi kalitede tekstil ve aksesuarlar kullanılarak döşenen örnek dairelerin dekorasyonu, sektörün tanınmış isimlerinden, tasarımcı Müge Krespi tarafından yapıldı.

Farklı yaşam biçimlerine cevap verecek şekilde 4 konseptte tasarlanan Büyükyalı’nın örnek dairelerinde, üstün kalitenin yanı sıra zamansız bir tasarım anlayışının modern ve klasik yorumları görülüyor.

Denizkapı etabındaki 4,5+1 büyüklüğündeki daireler Golden Quartz tasarım yaklaşımıyla klasik tarzı yansıtırken, 3+1 büyüklüğündeki Platinium Quartz dairelerde modern bir tarz sunuluyor. Bahçekapı etabındaki, 2+1 büyüklüğündeki dairelerde White Opaline tasarım yaklaşımının klasik yorumu sunulurken, 3+1 büyüklüğündeki Clear Crystal daireler modern bir tarza sahip.

“Verimlilik ve fonksiyonellik tasarım anlayışımızın temelini oluşturdu”

Örnek dairelerin lansmanında konuşan Özak GYO Tasarım Direktörü Tuba Bayraktar, “Büyükyalı gibi her yönüyle farklılığını ortaya koyan özel bir projenin parçası olduğum için çok mutluyum. Projeye başlamadan önce kalite ve lüks kavramlarını temel gereklilik olarak kabul ettik. İç mimarlarımız, projenin en başında, daha mimari konsept aşamasında çalışmaya başladı ve alışılmışın aksine, mimari proje iç mimari konseptle birlikte şekillendi. Bu şekilde çalışarak, mimari tasarım bittikten sonra bir kabuğa sığma zorunluluğundan kurtulmuş olduk. İç mimarlarımıza, en baştan özgürce ve istedikleri gibi hayal etme, tasarlama esnekliğini sunduk.”

Büyükyalı’da farklı tasarım yaklaşımlarını yansıtabilmek için iki farklı mimari grupla çalıştıklarını anlatan Bayraktar, “Tasarım anlayışımızın dayandığı iki ana unsur verimlilik ve fonksiyonellik oldu. Bu iki kavramı odağına alan kullanışlı daireler tasarlamaya odaklandık ve alışık olduğumuz, klasik konut anlayışını birkaç adım ileri taşımayı, farklılaşmayı hedefledik. Bu anlayışla, Büyükyalı’daki dairelere, lüks otellerden aşina olduğumuz görsel ve yaşamsal konforu yansıtabilmeyi, amaçladık” dedi.

“Tasarımda farklı yaşam biçimlerini dikkate aldık.”

Bayraktar sözlerine, “Örnek dairelerimizi planlarken, teknik anlamda problem oluşturabilecek, günlük yaşamda sorun çıkartabilecek tüm malzemeleri eledik. Malzeme kullanımlarında, konfor ve sürdürülebilirlik ilkeleriyle hareket ettik. Burada yaşayacak insanların kültürünü, eğilim ve alışkanlıklarını, ihtiyaç ve beklentilerini düşünerek en doğru çözümleri bulmaya çalıştık. Dairelerde, ‘kişilere özel’ detaylara önem verdik. Örneğin bir evhanımını hayal ettik ve onun en pratik şekilde ve keyif alarak nasıl yaşayacağını düşündük. Bu evlerde, salonda zaman geçiren veya sık misafir ağırlayan bir aileyi hayal ettik. Kullanım ihtiyaçlarına yönelik en uygun çözümleri sunduk. Aradan yıllar geçse de değişen hayat tarzlarına uyum sağlayabilecek kullanışlı daireler planlayarak, zamansız bir tasarımı gerçekleştirmiş olduk. Her aşamada, bu evlerde yaşayacak kişilerin seçtiğimiz malzemeleri bugün olduğu gibi yarın da severek kullanmalarını amaçladık” diye sürdürdü.

buyukyali-2“Tasarımın kişiye özel yapılması, bize de ilham verdi.”

Örnek dairelerin dekorasyonunu ve tekstil giydirmelerini gerçekleştiren Müge Krespi, “Büyükyalı, günümüzün emlak projeleri arasında, bulunduğu bölge, müthiş deniz manzarası, ulaşım kolaylığı ve tarihi değerlere olan saygısıyla farklı bir konumda yer alıyor. Hedef kitlenin beklentilerinin doğru okunarak kurgulandığı ve bunlara cevap verecek altyapıların iyi düşünüldüğü böylesine özel bir projede yer almak, çok keyifli ve heyecan vericiydi. Ben ve ekibim, projenin konseptini dikkate alarak, örnek dairelerde hedef kitlenin beklentilerine cevap verecek bir dekorasyon yaklaşımı sergiledik. Dairelerin tasarımında karşımıza çıkan ‘kişiye özel’ detaylar bize de ilham verdi. Döşemelik kumaşlardan yatak örtülerine, çarşaf işlemelerinden aydınlatmalara ve sunulan konseptleri destekleyen en ince detaylara kadar, titiz bir çalışma uyguladık. Göz alıcı renk uyumlarında en iyi kalitede tekstil ve aksesuarları kullandık” dedi.

“Kişilerin bu dairelerde yaşama iştahlarını kabartmayı hedefledik”

Krespi, “Farklı yaşam biçimlerine hitap edecek şekilde tasarlanan dairelerde, burada oturma potansiyeline sahip kişilerin ve ailelerinin yaşam profiline uygun izler yaratmayı amaçladık. Buna hizmet edebilecek ürünleri bir araya getirdik, bulamadıklarımızı sıfırdan ürettik. Benzersiz ve yaşamın ruhunu taşıyan mekânlar ortaya çıkardık. Örnek daireleri gezen kişilerin, maksimum konfor ve fonksiyonellik dikkate alınarak tasarlanmış bir evde yaşama iştahlarını kabartmayı hedefledik” diye konuştu.


Büyükyalı İstanbul:
Emlak Konut güvencesiyle, Özak GYO, Ziylan Gayrimenkul ve Yenigün İnşaat, İstanbul Kazlıçeşme sahil yolunda, dünya standartlarında bir “yeni şehircilik” projesini, Büyükyalı adıyla hayata geçiriyor. “İnsan” ve “iyi yaşam” kavramlarını odağına alan, sakinlerine ve ziyaretçilerine her anlamda “iyi bir yaşam” sunmayı hedefleyen Büyükyalı’nın konseptini; yaya konforu, geleneksel mahalle kültürü, renkli sosyal yaşam, kültürel çeşitlilik, kalite, sürdürülebilirlik gibi değerleri bir araya getiren ve projenin “iyi yaşam” vizyonunu destekleyen “yeni şehircilik” akımı oluşturuyor.

Toplam 111 dönümlük arazide yükselecek Büyükyalı’da, 810 ünite satışa sunuldu. Yaşamın 2019 yılında başlamasının planlandığı Büyükyalı’nın mimarlığını, 200’den fazla uluslararası ödülün sahibi İngiliz mimarlık şirketi Chapman Taylor üstleniyor.

Projede farklı konsept ve büyüklüklerde konutlar, otel ve otelle birlikte işletilecek markalı rezidans konutlar yer alıyor. Ayrıca, ticari, sanatsal, kültürel ve sosyal tesislerle çocuk alanlarının yer alacağı kiralanabilir sosyal alanlar bulunuyor.

Şehrin, markalı projeler ve devlet yatırımlarıyla çehresi değişen ve yüksek değer artışı kaydeden bölgesi Kazlıçeşme’de yer alan Büyükyalı, sunduğu yüksek yatırım potansiyeliyle  de dikkat çekiyor. Nitelikli spor merkezleri, okul ve üniversitelerin yer aldığı bölge; yeni konut, marina, otel, alışveriş merkezi, hastane ve altyapı projeleriyle her geçen gün gelişmeye ve yatırım cazibesini korumaya devam ediyor.

Şehrin tüm ulaşım akslarının merkezinde yer alan Büyükyalı’da bu özelliklere, deniz ve ulaşım kolaylığı da ekleniyor. Özel deniz taksi ulaşımının yanı sıra kara ve raylı sistemin tüm alternatiflerinin kullanılacağı Büyükyalı, Tarihi Yarımada’nın yakınında, Marmara Denizi’nin kıyısında yer alıyor. Marmaray, banliyö hattı, 8 şeritli yeni sahil yolu ve deniz ulaşımı imkanlarını bir arada sunan ulaşım olanaklarına 2016’nın sonunda, İstanbul’un Asya ve Avrupa Yakası’nı tüp geçişle birbirine bağlayarak motorlu araçlara geçiş olanağı sağlayan Avrasya Tüneli de ekleniyor.

Büyükyalı’nın yükseldiği, geçmişte askeriye tarafından tank bakım atölyesi olarak kullanılan arazide, 1900 yılından önce inşa edilmiş, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1985’te “eski eser” olarak tescillenmiş yapılar bulunuyor. Bu binaların; kültür-sanat merkezi, sergi alanı, müze, çocuk kulübü, yeme-içme alanı ve moda-sanat atölyesi olarak değerlendirilmesi planlanıyor. Büyükyalı’ya İstanbul’un kent dokusunu katacak tarihi yapılar, kültürel ve sosyal aktivitelerle canlandırılarak, günlük hayatın bir parçası haline gelecek.