[söyleşi]: “Yaktaş, bu sergide zemine basan insansı tasarımları bir araya getirdi.”

Yaratıcı Mahalleler Söyleşileri kapsamında Yaktaş Başkan Vekili Tunçay Taçay ve İş Geliştirme Müdürü Tamer Kurt ile Levent’teki yeni showroomlarında “İnsansı Tasarımlar” sergisini konuştuk.

 

3.İstanbul Tasarım Bienali kapsamındaki Yaratıcı Mahalleler programına 16 mahalle 39 marka katıldı. Katılımcılar arasında çeşitli sektörlerden markalar dikkat çekiyor. Yapı malzemesi alanında hizmet veren bir firma olarak bu etkinliğe katılma kararınızı ne etkiledi?

Bünyemizde bulunan ürünler geçmişten günümüze yenilikçi ve modern çizgiler taşımakta. İstanbul’un hızlıca gelişen ve sürekli yenilenen mahallelerine projeler üreten mimari ofislere çözüm ortağı olmaktan büyük keyif almaktayız. Bu manada, 3.İstanbul Tasarım Bienali kapsamında Yaratıcı Mahalleler programını ilk duyduğumuzda bu etkinlikte mutlaka olmamız gerektiğini düşündük.

Yaktaş İş Geliştirme Müdürü Tamer Kurt, Yaktaş Başkan Vekili Tunçay Taçay
Yaktaş İş Geliştirme Müdürü Tamer Kurt, Yaktaş Başkan Vekili Tunçay Taçay


“Yaratıcı Mahalleler Programı”na showroomunuzun olduğu Levent ile dâhil oldunuz. Bu süreçte mahalle/mahalleli ile nasıl bir etkileşiminiz oldu?

Biz Yaktaş olarak yaklaşık bir yıldır Levent’te showroom faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Daha öncesinde 14 yıllık İstiklal Caddesi maceramız var. Bu zaman zarfında İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Beyoğlu’nda Tünel ile Taksim Meydanı arasında tarih ile iç içe yaşadık ve şimdi Türkiye’nin ilk toplu konut projesi olarak 1947 yılında inşa edilen ve koruma altına alınan Levent Mahallesi villalar bölgesindeyiz. Mahallemizde ve civar semtlerde İstanbul’un en önemli mimari ofisleri bulunuyor. Kendileriyle sürekli iletişim halindeyiz. Zaman zaman showroomumuzda bu ofislerle bir araya gelmekteyiz.

Yaktaş Başkan Vekili Tunçay Taçay

Program kapsamında yürüttüğünüz projeden ve bu süreçteki iş birliklerinizden bahseder misiniz?

Yaktaş bu sergide zemine basan insansı tasarımları bir araya getirdi. Program kapsamında altı tasarımcının ürünlerini showroomumuzda ağırlamaktan büyük keyif aldık. Aslı Kutluay’ın kadınsı ve gizemli duruşlara sahip, demirle şekillenen ve dans eden formlarıyla hareket kazanan askıları, Yasemin Artut’un yumuşak tasarımıyla yorum ve önerileri teşvik etmek, şikâyet ve görüşlerin iletilmesi için bir araç olarak tasarladığı Link çok ilgi gördü. Kerem Ariş’in Diego objesi, kendi elinizin ölçülerinde var olabilen, fonksiyonel ve estetik bir tasarım askı olarak ziyaretçilerimizin beğenisine sunuldu. Feza Ökten Koca amorf ve kubik formların bir arada kullanılabilirliğinden yola çıkılarak tasarlanmış Clear sehpa ve anne ve çocuğun arasındaki enerjiden ilham alınarak tasarladığı Line aydınlatma ile showroomumuzdaki yerini aldı. Tanıl Çokşenim  “kişisel meditasyonum” olarak tanımladığı özgün mobilya tasarımı ile göz kamaştırdı. Tuna Ofis T Design Studio kurucusu Ozan Sinan Tığlıoğlu Dama oturma birimiyle sofistike bir düşüncenin, bir biçimin, bir formun yorumunu kattı. Ayşe Ören’in insan vücuduna gönderme olarak tasarladığı, fütürist bir aydınlatma olan Rockets yine çok ilgi gördü. Yine Nordist Mobilya’nın temsil ettiği Varier tasarımı Gravity ve Peel koltuklar mobilya tasarım tarihindeki önemlerini Yaktaş showroomuna da taşıdı.

Peki, Yaratıcı Mahalleler Programını katılımcı firma olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tasarıma değer veren bir firma olarak Yaratıcı Mahalleler programının mutlaka devam etmesini tercih ederiz. Önemli markaların özel çalışmalar sergilediği başarılı bir etkinlik dizisiydi.

Bu çalışmanızın bienal sonrasında da bir devamı olacak mı?

Biz bu çalışmamızla Yaktaş’ın showroomunun birleştirici misyonunu vurgulamış olduk. Tasarımcı-malzeme birlikteliği konusundaki çalışmalarımıza 2017’de de devam edeceğiz.

 


This slideshow requires JavaScript.