[söyleşi]: “İş dünyamızda bize insani bir soluk aldıran, komşularımızı görmemizi sağlayan bir program…”

3. İstanbul Tasarım Bienali Yaratıcı Mahalleler Programı kapsamında PETRA the Flooring Co. bir dizi etkinlik gerçekleştirdi. 19 Kasım’da Sarıyer’deki yeni çalışma mekânında, atölye ve sergiyi değerlendirmek, katılımcılara teşekkür etmek için düzenlenen kapanış buluşmasında PETRA The Flooring Co. Kurucu Ortağı Özden Başıbüyük ile Yaratıcı Mahalleler programındaki işlerini konuştuk.

3.İstanbul Tasarım Bienali kapsamındaki Yaratıcı Mahalleler programına 16 mahalle 39 marka katıldı. Katılımcılar arasında çeşitli sektörlerden markalar dikkat çekiyor. Yapı malzemesi alanında hizmet veren bir firma olarak bu etkinliğe katılma kararınızı ne etkiledi?


PETRA The Flooring Co.  yapı malzemeleri sektörüne zemin malzemeleri öneriyor, tasarlıyor, temin ediyor ve uyguluyor. 23 sene sonra yeni çalışma mekanı ve satış ofisimizi Hacıosman Bayırı Sarıyer’e taşıyınca, mahallemizle tanışmak ve kendimizi anlatmak için 3. İstanbul Tasarım Bienali Yaratıcı Mahaller Programı çok iyi bir fırsat oldu.

Bu süreçte mahalle ile nasıl bir etkileşiminiz oldu?

Yaratıcı Mahalle Programı sayesinde mahalleliyi, komşularımızı atölye çalışmasına dâhil ettik. Sergi boyunca kapılarımız hep açık oldu ve mahalleden ziyaretçilerimiz oldu. Sarıyer Belediyesi ile ilişkilerimiz gelişti ve bir farkındalık yarattığımızı düşünüyorum. Özet olarak; hem mahalleli ile tanıştık, onlara kendimizi anlatabildik hem de mahallemize bu proje ve eserlerle kalıcı hediyeler vermiş olduk.

Program kapsamında yürüttüğünüz projeden ve bu süreçteki iş birliklerinizden bahseder misiniz?

Aslında projeler diyelim…

Birincisi: ‘’Sarıyer’de Bir Hatırlatıcı: Renk’’ atölye çalışması. İşimiz renklerle ve mimarlarla iç içe olduğundan bu çalışma bizi çok heyecanlandırdı. Ayşegül Kuruç ve Aylin Ayna tarafından yürütüldü, mimarlık fakültesi öğrencileri ve Sarıyer sakinleri ile çalışıldı. Tasarım, mimarlık, kent konularında eğitim görenlerin gözünden şimdiki zaman ve semt sakinleri gözünden ise geçmiş zaman deneyimleriyle mekânların hissettirdikleri ve bu hislerin renk karşılıkları belirlendi, sergilendi ve kartela haline getirildi.

petra_sergikapanis_sahirugureren_027

İkincisi : PonceBloc işbirliği ile pomza taşından Nilüfer Kozikoğlu tarafından tasarlanan “alveTot” totem. PETRA The Flooring Co. çalışma mekânının açık alanında kalıcı bir eser oldu.

petra_sergikapanis_sahirugureren_006
“alveTot” Fotoğraf: Sahir Uğur Eren

Sergi kaideleri de pomza taşından…

petra_sergikapanis_sahirugureren_019
“Sarıyer’de Bir Hatırlatıcı: Renk” Sergisi Fotoğraf: Sahir Uğur Eren

Üçüncüsü: Nilüfer Kozikoğlu’nun kentsel peyzaj tasarımı olan ve PETRA The Flooring Co. çalışma mekânında açık alana yerleştirilen “Arilite” duvar çalışması.

"Arilite" Fotoğraf: Sahir Uğur Eren
“Arilite” Fotoğraf: Sahir Uğur Eren

Yaratıcı Mahalleler Programı kapsamında takip ettiğiniz başka etkinlikler oldu mu? Bu etkinliklerden yola çıkarak programın başarısını nasıl değerlendiriyorsunuz?


Zoom/TPU Mimarlık
“Eskizler ve Defterler” sunumunu izledim. Atilla Kuzu ve Levent Çırpıcı’nın ekipleriyle birlikte kendi mahallerinde yaptığı bu sunumda katılım çok etkileyiciydi.

“Ortaköy Nasıl Kurtulur?” da katılımı yüksek ve mahalleliyi bir araya getiren başarılı bir etkinlikti. Esin Tercan, Ahmet Tercan ve tüm Norm Architects ekibi mahalleli ile mimarları bir araya getirerek, farkındalık yaratmış oldular ve harika ev sahipliği yaptılar.

Biz PETRA The Flooring Co. olarak, Yaratıcı Mahalleler Programı’nın şahane olduğunu ve daha yaygınlaşması, iletişimi daha güçlendirerek daha çok insana ulaşması gerektiğini ve belediyelerin de destek vermesi gerektiğini düşünüyoruz.

Yaratıcı Mahalleler, her şeyin hızlandığı ve bazen kendimizi etrafımıza bakmadan koştururken bulduğumuz iş dünyamızda bize insani bir soluk aldıran, komşularımızı görmemizi sağlayan bir program. İKSV’ye böyle bir zamanda, toplum için terapi olan kültür ve sanat etkinliklerini yürüttükleri ve mahalle programlarıyla toplumsal kaynaşmaya önayak olduğu için teşekkürler ediyorum.

Son olarak… Bu çalışmalarınızın bienal sonrasında da bir devamı olacak mı?

“Sarıyer’de Bir Hatırlatıcı: Renk”  atölye sergisinin, PonceBloc pomza taşı kaideleri ile birlikte, mimarlık fakültelerinde dolaşması planlanıyor.

Atölyenin tüm çıktıları ise bir kartelaya dönüştü ve bu kartelayı farkındalık yaratabileceğini düşündüğümüz herkese ulaştırmaya gayret edeceğiz.

“AlveTot” totem ve “Arilite” duvarımız ise PETRA The Flooring Co.’nun Sarıyer’deki yeni çalışma mekânında, açık alanda kalıcı çalışmalar olarak her zaman görülebilecek.  Herkesi bekliyoruz…

petra_sergikapanis_sahirugureren_130

 


Yaratıcı Mahalleler Programı hakkında ayrıntılı bilgi için:
http://bizinsanmiyiz.iksv.org/etkinlikler/
PETRA The Flooring Co. hakkında ayrıntılı bilgi için:
http://www.petratr.com/
“Sarıyer’de Bir Hatırlatıcı: Renk” hakkında ayrıntılı bilgi için:
https://renkatolye.wordpress.com/