7,8 Milyon Euro’luk “AB BaaS Projesi” Sonlandı!

Defne Telekomünikasyon, KoçSistem, Bor Yazılım ve SmartSoft gibi Türk teknoloji şirketlerinin yer aldığı, geliştirme süreci tamamlanan Açık Bina Servis Platformu ile, binalar için verimlilik ve konfor sağlama amaçlı servisler geliştirmeyi hedefleyen AB projesi BaaS projesinde son aşamaya gelindi.

Avrupa Birliği’nin ITEA2 kümesi (Information Technology for European Advancement) çerçevesinde 2013 yılında onaylanan; Türkiye’de ise TÜBİTAK TEYDEB tarafından desteklenen ITEA BaaS (Building As A Service) projesinin tüm paydaşları projenin sonunu değerlendirmek üzere 22 Kasım 2016 da Münih, Almanya’da bir araya gelecek.

Defne Telekomünikasyon adına Proje Yöneticisi Erhan Ermişoğlu’nun katılacağı BaaS son değerendirme toplantısında BaaS Value Network üzerinden katma değerli servis sağlayıcıları, veri analistleri, data operatörleri, çözüm sağlayıcıları, bina işletmecisi ve binada yaşayan kişiler arasında nasıl bir katma değer alışverişi sağlanacağı konusunda gelinen son aşamalar değerlendirilecek ve servis demoları yapılacak.

Felaketlerde Güvenli Tahliye Sağlayacak

 

Projede BaaS Açık Bina Servis Platform (Open Building Service Platform) altyapısı tamamlanarak katma değerli servislerin gerçekleşmesi aşamasında sona yaklaşıldı. Defne’nin sorumluluğunda olan ve özellikle projenin en gelişmiş senaryolarından biri olan tahliye senaryosunun gerçeklenmesi bu safhada ortaya çıktı. Defne Akademi bünyesinde İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü ile işbirliği yapan Defne, legacy cihazların BaaS’a uyumlu hale getirilerek veri akışının güvenli olarak sağlanması, tahliye senaryosu içindeki servislerin gerçekleşmesi ve son olarak proje çıktılarının yayınlanmasından sorumlu. Bu aşamada Defne, veri analisti, katma değerli servis sağlayıcıları, data operatörü gibi oyuncuların üstlenebileceği görevleri proje sürecinde simüle ederek daha efektif hale getirilmesi hususunda önemli bir rol oynuyor. Defne’nin Alman ve İspanyol partnerleri de bu safhada aydınlatma,  bina otomasyonu, akıllı oda gibi senaryoların gerçekleşmesi üzerinde çalıştılar.

 Binalar Veri Üretecek

Geleceğin akıllı binalarına Açık Bina Servis Platformuyla yenilikçi servisler üretip bu servisleri bulut üzerinden kullanıma açmanın hedeflendiği bir Avrupa Birliği projesi olan BaaS ile bina içindeki ısıtma – soğutma, aydınlatma, yangın algılama, güvenlik gibi sistemlerin birbiri ile şimdikinden çok daha kolay entegre olabilmesi de amaçlanıyor. Kolay entegrasyon ve yenilikçi servislerin kullanıma açılması sayesinde binalarda yılda ortalama yüzde 6 enerji verimliliği sağlanabilecek.

BaaS’ın konfor, enerji verimliliği ve yaşayanların güvenliğinin yanında getirmiş olduğu en büyük yenilikler arasında bilişim firmalarının da bina yönetim pazarına kendilerini entegre edebilme açısından bir fırsat sağlaması bulunuyor. Binalardaki BaaS uyumlu sistemlerden veri akışının sağlanmasının akabinde, bu veriler belirli izinler dahilinde data operatörlerinin, data analistlerinin kullanımına açılarak, yenilikçi servislerin geliştirilip katma değer sağlanması hedefleniyor.

Defne CEO’su Oğuz Haliloğlu, “Amacı akıllı bina sistemlerinin yaygınlaşmasını, enerji tasarrufunun maksimum düzeye çıkmasını ve sistemlerin daha ulaşılabilir hale gelip sadece lüks binalarda, hastanelerde değil bundan sonra yapılacak tüm konutlarda uygulanmasını sağlayacak altyapıyı hazırlamak olan BaaS gibi önemli bir projenin parçası olmaktan büyük gurur duyuyoruz,” dedi.

 Kasım 2016’da Planlandığı Gibi Sona Eriyor!

ITEA2 BaaS projesi Türkiye Konsorsiyumu projede hemen hemen tüm iş paketleri içerisinde yer aldı. Projedeki iş paketi 4’ün liderliğini yürüten Türkiye Konsorsiyumu, yapılan tüm geliştirmelerde aktif rol oynadı, aynı zamanda bu konuda uluslararası düzeyde önemli çalışmaları bulunan büyük firmalar ve üniversitelerle iş birlikteliği yaptı. ITEA2 kapsamında toplam 7,8 milyon Euro proje bütçesi olan BaaS’ın 22 Kasım 2016’daki son değerlendirme toplantısıyla tamamlanması hedefleniyor.

BaaS – Building As A Service Projesi ile ilgili detaylı bilgilere http://baas-itea2.eu/ web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Defne Hakkında
Kurulduğu 1996 yılından itibaren iletişim ağları için telekom çözümleri, yazılım ürünleri ve hizmetler sağlayan Defne, kendi dalında önde gelen global bir firmadır. Defne’nin sunduğu yenilikçi çözümler abone deneyimini arttırırken, mobil operatörlerin ve servis sağlayıcılarının her potansiyel çağrıyı başarıyla sonlandırarak gelire dönüştürmelerini sağlar. Farklılaşmış yenilikçi ürün portföyüyle çağrı tamamlama, mesajlaşma, mobil pazarlama, roaming, filtreleme ve OSS çözümleri sunan Defne, ürünlerini profesyonel ve yönetilen servis hizmetleriyle destekler.

Orta Asya’dan Orta Doğu’ya, Asya-Pasifik Bölgesi’nden Afrika’ya, Avrupa’dan Güney Amerika’ya 20’den fazla ülkede 500 milyon üzerinde aboneye servis veren 25’ten fazla mobil operatör, Defne’nin çözümleri ve hizmetleri ile abone sadakatini ve yıllık gelirlerini arttırmaktalar. Yetenekli insan kaynaklarının zenginliği ve IN, IVR, mesajlaşma alanlarındaki uzmanlığı, Defne’ye mevcut müşteri altyapısı ile hızla entegre olabilecek güvenilir ve ölçeklenebilir çözümler sunma imkanı verir.

Şirket merkezi İstanbul, Türkiye’de bulunan Defne’nin Dubai, BAE ve Yeni Delhi, Hindistan’da da ofisleri bulunmaktadır. Defne birden fazla yılda Deloitte Teknoloji Fast 500 EMEA ve Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye programlarında sıralamaya girmiştir. Defne ve çözümleri hakkında detaylı bilgi için www.defne.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.