(AHEC) ve (T.ZED Architects), Downtown Tasarım Etkinliğinin ‘Koza’sını açtılar!

‘Koza’ (The Cocoon) adlı enstalasyon, T.ZED Architects ve Amerikan sertağaç endüstrisi için önde gelen uluslararası ticaret birliği Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC) arasındaki işbirliğinin ürünü olarak, Dubai Design District (d3) tasarım bölgesinde gerçekleşen Downtown Design tasarım etkinliğinde sergileniyor.

Açılışı 25 Ekim’de gerçekleşen ‘Koza’, 28 Ekim’e kadar d3 bölgesine gelen ziyaretçilerle buluşacak. T.ZED Architects ve AMBB Mobilya İmalatı, kurulumun yapı elemanları için, daha önce Türkiye’deki fuar standında faydalanılan termal-modifiye Amerikan dişbudağı ve Amerikan ak meşesini kullanırken, enstalasyonun sadece fuar etkinliğinde gösterilmekle kalmayacağı, etkinlik sonrasında da Dubai ve BAE etrafındaki kamusal alanda sergilenmeye devam edeceği belirtildi.

Projedeki temel konsept, dinamik ve coşkulu bir ortama nazikçe yerleştirilen bir koza yaratmaktı. Sonuçta ortaya çıkan genel yapı, bireyleri fiziksel ve metaforik olarak kendilerini çevreleyen kentsel ortamdan uzaklaşmalarına imkan yaratırken, onları sadece yansıma anlarının ortaya çıktığı sakin bir alanı içine davet etmektedir. Enstalasyon ayrıca, termal-modifiye dişbudağının ve beyaz meşenin daha sık kullanıldığı yerlerden çok farklı bir iklimde ve bağlamdaki, dayanıklılık ve performansını test etmek için bir fırsat sağlayacaktır. T.ZED Architects Kurucusu ve Müdürü Tarık Al Zaharna’ya göre, enstalasyonla ilgili en büyük zorluk termal-modifiye dişbudağını belirli bir miktarda kullanmak değil, aynı zamanda  en az miktarda fire ile yeni bir hayat kazandırmaktı.

Projeyle ilgili ilk eskizlerimizi çalışırken, tipik olarak ağır yapıya görsel hafiflik canlandırma isteğimize istinaden, Frei Otto ve Peter Zumthor büyük ilham kaynaklarımız oldular. Tasarımda, yukarıdan gelen doğal ışığın içsel olarak oluşturduğu sakin anlar, gökyüzünün ötesiyle bir bağlantı yaratırken, güneşin hareketi, mekan içindeki ışığın hareketi ile izlenir,” açıklamasını yapan Zaharna sözlerine şöyle devam etti: “Bizler T.ZED Architects ofisinin çalışanları olarak, mümkün olduğunca doğal malzemelerin kullanımı için çabalarız çünkü bunun, mimarlarla ustaların tasarım ve ilgili konularda sürdürülebilirliği sağlamalarının en iyi yolu olduğuna inanıyoruz. Sürekli olarak, geleneksel el sanatları ve doğal kaynakların kullanıldığı yolları zorlamaya devam ediyoruz ve bağlam dışı gibi görünen bağlam kavramıyla oynuyoruz. Mimari çalışmalarımızda rağbet gören Amerikan sertağaçlarının kullanımını teşvik ederek, hammadde nitelikleri ve değeri konularında bilinçlenmeyi arttırırken, AHEC ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğinden de büyük keyif aldık.

AHEC, Downtown Design haricinde, kentin en eskilerinden biri olan Ras Al Khor Sanayi Bölgesi’nin Dubai’nin yaratıcı merkezi olma potansiyeline dikkat çekmeyi hedefleyen Tasarım Ras Al Khor (DRAK) girişimi ile de çalışmalarını sürdürmektedir. Toplu tasarım girişimi olan DRAK, 2016 yılına ‘Ahşabı Kutlamak’ temasıyla damgasını vuruyor. DRAK16’nın bir parçası olarak AHEC, Yeni Zelandalı ödüllü tasarımcı David Trubridge’in yanı sıra, bu yılın başlarında AHEC’in Tohumdan Koltuğa (Seed to Seat) projesi için üretilen termal-modifiye Amerikan dişbudağından yapılmış ‘Aleni’ adlı bankı Dubai’ye getiriyor. David Trubridge, hem DRAK hem de Dubai Tasarım Haftası’ndaki konuşma programlarında yer alacak ve Amerikan sertağaçlarıyla olan çalışmalarıyla birlikte ürün yaşam döngüsü çevresel profil ile çalışma tecrübeleri hakkında konuşacak.

 

AHEC Afrika, Orta Doğu, Güney Asya ve Okyanusya Direktörü Roderick Wiles konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

AHEC, Tarık El Zaharna ve David Trubridge gibi yeteneklerle birlikte çalışmaktan ve tekrar Dubai Tasarım Haftası’nın bir parçası olmaktan büyük memnuniyet duymaktadır. Termal-modifiye Amerikan sert sertağaçları nispeten yeni bir kavramdır ve biz bu malzemenin, gerek zemin, gerek dış cephe, gerekse sokak mobilyaları konularında Ortadoğu’da gerçek bir potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz. ‘Koza’nın üretiminde, Cliff Caley ve onun AMBB Mobilya İmalat’taki ekibi ile çalışmak, çok olumlu bir deneyim olarak bölgede ne kadar yetenekli profesyonellerin olduğuna dikkat çekmeye yardımcı oldu.”


AHEC
Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), tüm önemli Amerikan sertağaç şirketlerini ve tüm büyük Amerikan sertağaç ürünleri ticari birliklerini temsil eden, ABD sertağaç endüstrisinin lider uluslararası ticaret birliğidir. AHEC dünya çapında Amerikan sertağaçlarının, 50’den fazla ihracat pazarında tanıtımını yapmaya yönelik, mimar, hazırlayıcı, tasarımcı ve son aşama kullanıcılarına türlerin çeşitli-liği, ürünler ve tedarik kaynaklarına dair teknik bilgi sağlamaya odaklanan bir program yürütmektedir. Ayrıca, AHEC tam seri teknik yayınlar da üretmektedir.
Daha fazla bilgi için: www.americanhardwood.org

Downtown Design
Downtown Design bölgedeki ticari profesyonelleri, dünyanın farklı yerlerinden gelen orjinal, yüksek kaliteli tasarımları keşfetmeleri için bir araya getiren OrtaDoğu’daki tek platformdur. Dördüncü yılını kutlayacak olan fuar Dubai Design District bölgesine dönüyor ve mobilya, ışıklandırma, banyo, mutfak, tekstil ve aksesuarlar dahil olmak üzere çok zengin ürün kategorilerinde kaliteden taviz vermeyen eski ve yeni markaları bir araya getiriyor. Büyük çaplı etkileşim, bağlantı ve ticari fırsatların teşvik edilmesini hedefleyen Downtown Design, satın almacı ve markalara, kolaylıkla ve ve-rimli iş yapmaları için dinamik bir ortam sağlamayı amaç edinmiştir. Fuar, Dubai Tasarım Haftası kapsamında 25-28 Ekim, 2016 tarihleri arasında Dubai Design District (d3) merkezinde gerçekleşecektir.
Daha detaylı bilgi için: www.downtowndesign.com 

DRAK
Tasarım Ras Al Khor (DRAK) 2005 yılında Dubai’de, dört BAE merkezli tasarımcı; Khalid Shafar, Khulood Thani, Nadine Kanso, ve Tarik Al Zaharna tarafından kurulmuş plan kolektif bir girişimdir. Kentin en eski bölgelerinden biri olan Ras Al Khor Sanayi Bölgesi’nin potansiyeline dikkat çekmek ve burayı Dubai’nin yaratıcı bölgelerinden biri haline dönüştürmek amacını güden DRAK, her yıl biraz daha büyüyerek, tasarım uygulayıcılarını içeren şekilde tasarımın farklı alanlarını kapsamayı planlıyor ve Tasarım Araştırması, İnovasyon, ve Malzeme Keşfi konularını teşvik eden bir tasarım hareketi haline gelmek istiyor.
Daha detaylı bilgi için: http://designrasalkhor.com

T.ZED Architects
T.ZED Architects, Mimarlık, İç Mimarlık ve Tasarım alanlarında çok ödüllü uluslararası bir mimarlık ofisidir ve Dubai ofisi aracılığıyla Ortadoğu’da, Lüksemburg ofisi ile de Avrupa’da faaliyet göstermektedir. Şirket, 2015 yılında, daha öncesinde ABD ve Avrupa’da çok sayıda başarılı projenin mimarı olan Tarik Al Zaharna tarafından kurulmuştur. T.ZED Architects, dünya çapında özel ve ticari müşterileri için farklı ölçeklerde ve sektörlerde, yüksek detaylı proje teslimatı gerçekleştirmektedir. Daha detaylı bilgi için www.tzed-architects.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Amerikan Ak Meşesi (Quercus spp.)
Ak meşe renk ve görünüm bakımından Avrupa meşesine benzer. Amerikan ak meşesi diri odunu açık renklidir. Öz odun açık kahverengiden koyu kahverengiye değişir. Ak meşe çoğunlukla düzgün liflidir,öz ışınları kırmızı meşeye göre daha uzundur ve farklı ve çekici desenler üretir. Orta veya kaba dokuya sahiptir. Ak meşe bu nedenle daha fazla desene sahiptir. Amerikan ak meşe yaygındır ve renk tutarlılığı ve yüksek hacimli kenarlı kereste üretimi ve kaplama ya uygunluğu gibi sebeplerle, bir çok mobilya, zemin döşeme ve doğrama üreticileri için dünya çapındaki ihracat pazarlarında popüler bir seçimdir. Ahşabı orta derece eğilme ve kırılma gücüyle, sert ve ağırdır. Sertliği az ancak buharda eğilmesi çok iyidir.

Amerikan Dişbudağı (Fraxinus spp)
Amerikan dişbudağının görünümü Avrupa dişbudağına benzerdir. Diri odunu açık renkliden, hemen hemen beyaza kadar, öz odunuysa grimsi kahverengiden açık kahverengiye ve soluk sarı şeritli kahverengiye kadar değişmektedir. Ağaç genel olarak düzgün liflidir ve kaba, yeknesak bir dokuya sahiptir. Açık renkli diri odun oranı ile miktarı ve diğer özellikleri, yetişme bölgelerine göre değişiklik gösterir. Örneğin, Güney dişbudağı kerestesi daha hızlı yetişir ve daha fazla diri odun içermektedir. Bu nedenle daha yüksek bir beyaz renk yüzdesine sahiptir fakat Kuzey dişbudağı ile karşılaştırıldığında, daha açık bir doku ve lif yapısına sahiptir.