3. BETONART Yazar Buluşması ve 7. Uluslararası Beton Tasarım Yarışması Ödül Töreni MIXER’de gerçekleşti!

BETONART’ın her sayının ardından kendi ofisinde düzenlediği, yazarlar ve konuk editörleri bir araya getiren “BETONART Yazar Buluşmaları” 2016 yılından itibaren MIXER’in Sıraselviler Caddesi’ndeki yeni mekânına taşındı ve okurları da dahil eden geleneksel bir buluşmaya dönüştü. Bu buluşmaların üçüncüsü 8 Ekim Cumartesi günü, Ezgi Tuncer ve Tayfun Gürkaş’ın konuk editörlüğünde hazırlanan “Dünyevileştirmeler ve Kutsallık” temalı 49. Sayı ile Orhan Kolukısa ve Ömer Kanıpak’ın konuk editörlüğünde hazırlanan “Suretler” temalı 50. özel sayı için gerçekleşti.

49.ve 50. Sayı için okurların, konuk editör ve yazarların tanışmak, temayı ve içeriği tartışmak, mimarlık üzerine konuşmak amacıyla bir araya geldiği sohbet ortamı, BETONART’ın genel yayın yönetmeni Neslihan Şık’ın moderatörlüğünde gerçekleşen açılış konuşmaları ile başladı.

TÇMB CEO’su İsmail Bulut, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nin beton, beton yollar ve bariyerler ile ilgili çalışmalarından, BETONART’ın mimarlar ile bir iletişim projesi olarak öneminden bahsetti.

img_315249.Sayının konuk editörlerinden Ezgi Tuncer, Agamben’in “Dünyevileştirmeler” metniyle mimarlıktaki bazı sorunları bir araya getirip, tartışmaya açma fikriyle ortaya çıkan “Dünyevileştirmeler ve Kutsallık” temasını ve temanın hangi açılardan incelendiğini anlattı. Konuk editör olma deneyimi üzerine de konuşan Tuncer, işin arka planına dahil olunabilen bu süreci değerlendirdi.

img_248550.Sayının konuk editörlerinden Orhan Kolukısa derginin hazırlandığı dönemden, temanın ve içeriğin nasıl geliştiğinden bahsetti. “Fotoğraf” diye başlayıp zamanla daha geniş bir yerden bakma olanağı veren “Suretler”e dönüşen temayı bitmiş bir işten ziyade konuşulacak bir alan açma çabası olarak değerlendirdi.

img_2494Konuk editörlerle yapılan sohbetin ardından haziranda sonuçlanan 7. Uluslararası Beton Tasarım Yarışması’nın ödül töreni, yarışmanın jüri üyeleri Cem İlhan, Nurbin Paker, Ferhat Hacıalibeyoğlu, Nilüfer Kozikoğlu ve Yeşim Hatırlı’nın katılımıyla gerçekleştirildi. Merve Eflatun, Tamar Gürciyan ve Yasin Ulutaş’tan oluşan ekibe birincilik ödülünü jüri başkanı Cem İlhan verdi. Hacer Bozkurt, Hüseyin Çifel ve Kamile Öztürk ikincilik ödülünü TÇMB CEO’su İsmail Bulut’tan alırken Erenalp Saltık’a üçüncülük ödülünü, TÇMB İletişim ve Dış İlişkiler Müdürü Sabit Uslu takdim etti. Mansiyon derecesi alan Aygen Erol, Ömer Yeşildal ise ödüllerini Banu Binat’tan aldı. Ödül alan projeler etkinlik boyunca MIXER’de sergilendi.

img_3199

TÇMB ve VitrA’nın katkılarıyla gerçekleşen etkinlik ödül töreninin ardından kokteyl ile devam etti. Katılımcılar konuk editör ve yazarlarla o sayının hikayesini paylaşırken MIXER’de, Berkay Buğdanoğlu’nun son dönem çalışmalarını içeren kişisel sergisi Reclamation’ı da görme imkanı buldu.

This slideshow requires JavaScript.