(MOSDER): “Mobilya sektörü tek çatı altında toplanmalı…”

Türkiye mobilya sektörünün çatı kuruluşu olan Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Doğan, mobilya sektörünün gelişmesi ve tüketicilerin tüm ihtiyaçlarını tek bir çatı altında toplayabilmeleri için bütüncül AVM’lerin kurulması gerektiğini belirtti.

MOSDER’in Nielsen Araştırma şirketine yaptırdığı “2015 Tüketici Tutum Davranış, Marka, İmaj ve Konumlama Araştırması”na göre Türkiye’deki tüketicilerin mobilya alımını yüzde 70 oranında cadde mağazalarından gerçekleştirdiğini yineleyen Doğan, müşterilerin rahatlığı için tek çatı altında birleşmenin önemine vurgu yaptı.

Firmaların kış koşullarında da rahatlıkla müşterilerine hizmet sunması gerektiğini söyleyen Doğan, “Perakende sektöründe tüketicinin gücü yadsınamaz bir gerçek. Tüketiciyi memnun etmeyip, alışverişi için rahat bir ortam sunmazsanız bir süre sonra sizden alışveriş yapmamaya başlayacaktır. Bu nedenle mobilya sektörü olarak, müşterilerimizin ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecekleri ve birçok marka ile konsepti bir arada bulabilecekleri ihtisas AVM’lerinin oluşması önemli” dedi.

“AVM’ler bütünselci bakış açısıyla kurulmalı…”

MOSDER olarak sektörün bu ihtiyacının farkındalığıyla hareket ettiklerini söyleyen MOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Doğan, sektörün çatı kuruluşu olarak bu ihtiyaca çözüm üretmeye başladıklarını açıkladı. Doğan, “Sektörümüzde ortak kampanyalar önemli. Amacımız belli dönemlerde ortak kampanyaların yapılabileceği, tüketicilerin birçok ihtiyacını bir arada bulabileceği bir AVM oluşturmak. Ve fakat bu AVM’lerin içerisinde sadece mobilya satılması sektörün gelişimini yaralayabilir. Bu nedenle MOSDER olarak, ‘Mobilya AVM’lerinde sadece mobilyanın satılması doğru değildir’ sözünü benimsiyoruz. Biz burada mobilya ağırlıklı fakat mobilyayı destekleyen yan sanayi ile birlikte beyaz eşya, züccaciye gibi komple bir yapı inşa etmeyi hedefliyoruz” dedi.