Amerikan Sertağaçları, DUBAİ TASARIM HAFTASI’nda…

Amerikan sertağaçları, Ortadoğu’nun en büyük tasarım kutlaması olarak nitelendirilen ve bu yıl ikincisi düzenlenen Dubai Tasarım Haftası (DDW) kapsamında, 24-29 Ekim 2016 tarihleri arasında tüm şehirle buluşmaya hazırlanıyor.

Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), geçen yılki organizasyon sonrasında, Dubai Tasarım Haftası bünyesinde yer alan iki ana etkinlik; Tasarım Ras Al Khor (DRAK) ve Downtown Design 2016’ya katılma kararını açıkladı. MENASA bölgesinin tasarım başkenti olarak Dubai’nin bu statüsünü kuvvetlendiren Tasarım Haftası’nın bu yılki organizasyonunda, altı gün boyunca şehir genelinde ve Dubai Design District (d3) tasarım bölgesinde yer alan 100’den fazla etkinlik yer alırken, organizasyona çok sayıda ziyaretçi ile uluslararası katılımcının ilgisi bekleniyor.

Amerikan sertağaçlarının estetiği, çok yönlülüğü ve çevresel kimliğini vurgulamayı hedefleyen AHEC, Downtown Design 2016’daki enstalasyonu için T.ZED Architects mimarlarıyla buluştu. Enstalasyonda daha önce, 2014 ve 2015 yıllarında AHEC’in Türkiye’deki fuar standlarında kullanılmış olan termal-modifiye Amerikan dişbudak ağacı yeniden değerlendirildi. T.ZED Architects mimarlık ofisinin kurucusu ve yöneticisi olan Tarık Al Zaharna’ya göre asıl zor olan, Downtown Design 2016 ve sonrasında dayanacak uzun ömürlü bu özel kurulumu, belirli bir miktardaki termal modifiye keresteyi (TMT) kullanarak üretmekti. Kurulumun yalnızca fuarda sergilenmesi amaçlı değil, aynı zamanda etkinlik sonra da, Dubai ve BAE çevresindeki kamusal alanda uzun bir varlığa sahip olması hedefleniyordu.

Tarık Al Zaharna konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “Temel kavram, dinamik ve coşkulu bir ortama nazikçe yerleştirilen bir koza oluşturmaktır. Kurulumun genel yapısı, bireylerin, fiziksel ve metaforik anlamda kentsel ortamdan kendilerini soyutlamalarına izin verirken onları, sade bir sakinliğe davet etmektedir. AHEC ile olan işbirliğimiz sayesinde, TMT’nin farklı bir ortam ve iklimde kullanımını gerçekleştiriyor ve bununla birlikte dayanıklılığı ile üstün performansını gözler önüne serme şansını yakalıyoruz. Ahşabın özellikleri göz önüne alındığında, onu yeniden kullanarak, bu Amerikan sertağacının çok yönlülük ve dayanıklılık gibi onu özel kılan fiziksel özelliklerini sergileyebilecek benzersiz bir kuruluma imza atıyoruz.

2015 yılında başlatılan Tasarım Ras Al Khor (DRAK) girişimiyle, kentin en eski bölgelerinden biri olan Ras Al Khor Sanayi Bölgesi potansiyeline dikkat çekmek ve burayı Dubai’nin yaratıcılık merkezi yapmak amaçlanıyordu. Kolektif tasarım girişimi bu yılki temasını ise “Ahşabı Kutlamak” olarak belirledi. AHEC, DRAK16’nın bir parçası olarak, bu yılın başlarında Seed to Seat (Tohumdan Koltuğa) projesi kapsamında, termal modifiye Amerikan dişbudak ağacından üretilen “Aleni” bankıyla birlikte, Yeni Zelandalı tasarımcı David Trubridge’i de Dubai’ye getiriyor. David Trubridge aynı zamanda DRAK ve Dubai Tasarım Haftası konuşma programlarında yer alacak ve Amerikan sertağaçları ile yaptığı çalışmalarla birlikte ürün yaşam döngüsü çevresel profili üretim deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak.

DRAK, ben dahil olmak üzere, dört yaratıcı tasarımcı ve arkadaşlarımız tarafından kurulmuş olan bir ortak tasarım girişimidir. Bu ilerici tasarım hareketi Ras Al Khor Sanayi Bölgesi’nin potansiyeline dikkat çekmeyi hedeflerken, tasarım araştırması, yenilik ve malzeme keşfini teşvik etmektedir” diyen DRAK kurucusu Khalid Shafar sözlerine şöyle devam etti: “DRAK16’nın Resmi Ortakları’ndan biri olarak Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi’nin bizlerle aynı gemide yer almasına minnettarız. AHEC’in desteği ve ortaklığı ile birlikte, Dubai Tasarım Haftası’nın ‘Ahşabı Kutluyoruz’ teması kapsamında yerel ve uluslararası tasarımcılar tarafından gerçekleştirilen dört ana tasarım projesini sergileyeceğiz. Ayrıca, birkaç uluslararası projenin yer alacağı ‘Uluslararası Projeler Seçimi’ adlı özel platformumuzda, resmi ortağımız AHEC, ödüllü tasarımcı David Trubridge’in ‘Aleni’ adlı oturma projesini sergileyecek. AHEC aynı zamanda, uluslararası konuşmacı ve tasarımcıların yer aldığı bir grup ile birlikte katılacağı panel aracılığıyla, bölgedeki ahşap tüketimi için yeni ve taze yaklaşımlar sunacak. Bunlarla birlikte Dubai’yi, gelecek nesillere ilham oluşturacak bir yaratıcı merkez haline dönüştürmek için gayret gösteriyoruz.”

DDW’nin bu yılki dönüşü ile Dubai, en yeni ve canlı küresel tasarım merkezi statüsünü tam anlamıyla gerçekleştirebilecek. DDW geçen yılki açılışıyla, 150’nin üzerinde dünya stüdyosu, ajanslar, marka ve eğitim kurumlarından çok sayıda tasarımcı, mimar ve düşünce liderine ev sahipliği yapmıştı. Art Dubai Group (Dubai Sanat Grubu) Tasarım Yönetmeni Cyril Zammit’e göre, geçen yıl başlayan bu organizasyon hem Dubai hem de tasarım sektörünün beklediği  bir gelişime imza atarak, BAE ve Ortadoğu’daki tasarım için global bir platform oluşturdu ve çok sayıda ülke ve kültürden insanların bakış açıları ve fikirlerinin özgürce buluşmasını sağladı. Zammit ayrıca, Ekim ayında gerçekleşecek ikinci edisyonuyla bu yılki organizasyonun da dünyanın tasarım takviminde kaçırılmaması gerekenlerden olduğunun altını çizdi.

Konuyla ilgili olarak AHEC Afrika, Orta Doğu, Güney Asya ve Okyanusya Direktörü Roderick Wiles ise şunları söyledi: “Dubai Tasarım Haftası’ndaki varlığımız, Amerikan sertağaçlarının gerçek güzellikleri ve sürdürülebilir malzeme oluşlarıyla bölgedeki tanıtım ve pazarlamasına olan bağlılığımızı işaret etmektedir. T.ZED Architects, Downtown Design ve DRAK ile olan ortaklıklarımız, termal modifiye Amerikan sertağaçlarına dikkat çekecek ve bölgedeki  şartname hazırlayıcılar tarafından az bilinen yönlerinin tanınmasına yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, bu haftanın sonunda gerçekleşecek olan Ticari İç Tasarım Ödülleri’ne verdiğimiz destekle birlikte, en iyi tasarımcı ve mimarlarla olan bağlarımız güçlenecek ve bölge genelindeki yeteneklerin Amerikan sertağaçlarını tam anlamıyla değerlendirebilmesi ve takdir etmesine fırsat sağlanacaktır.