Türkiye Tasarım Haftası için GERİ SAYIM başladı!

Tasarım dünyası, 18-22 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul’da ilk kez düzenlenecek olan Türkiye Tasarım Haftası’nda bir araya gelecek. Lütfi Kırdar Kongre Merkezi ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek Türkiye Tasarım Haftası’nda moda dünyasının vazgeçilmez tasarımcıları, endüstriyel tasarımın dâhileri, görsel iletişim tasarımının önde gelen isimleri, tasarımla fark yaratan ürünler, atölyeler, globalde yükselen Türkler, bu yıl beşincisi düzenlenen Design Turkey Ödülleri, sergisi ve konferansı , İhracatçı birliklerinin yarışmalarının finalist sergileri ve tasarıma dair daha pek çok öğe ziyaretçilerle buluşacak.

Tasarımın kalbi 18-22 Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul’da atacak! Moda, endüstriyel tasarım ve görsel iletişim tasarımı alanlarında Türkiye ve dünyadaki trendleri takip etmek, tasarım endüstrisine yön veren firmaların en yeni ürünlerini yakından görmek, dünyaca ünlü tasarım gurularının ilham veren konuşmalarını dinlemek ve tasarımla ilgili birbirinden yaratıcı sergileri gezmek için bu yıl ilki düzenlenecek olan Türkiye Tasarım Haftası’nı kaçırmayın!

T.C. Ekonomi Bakanlığı ve TİM işbirliğinde düzenlenecek olan Türkiye Tasarım Haftası’nda tasarıma dair her şey 5 gün boyunca İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi ve Sergi Sarayı’nda ziyaretçilerle buluşacak. Tasarımla fark yaratan ulusal ve uluslararası firmaların ürünlerinden oluşan “Tasarım Bölgesi” sergisi; moda, endüstriyel tasarım ve görsel iletişim tasarımı alanlarında öncü olmuş isimlerin deneyimlerini ve trendleri paylaşacağı  konferans, Türk ve yabancı tasarım ofisleri, uluslararası  tasarım alanında isim yapmış dünyanın en iyi tasarım okulları, yıl içinde düzenlenen İhracatçı birliklerinin tasarım yarışmalarının finalistlerinin ürün sergileri, Türkiye’nin farklı üniversitelerinde okuyan genç tasarımcıları ve yurtdışından gelen tasarım öğrencilerini buluşturan atölye çalışmaları Türkiye Tasarım Haftası’nda olacak. İstanbul’un çeşitli mekanlarında sergi ve etkinlikler de İstanbullularla buluşacak.

İnovasyon ve markalaşma alanında Türkiye’nin en büyük ödül organizasyonlarından biri olan ve 2008 yılından beri ülkemizde iyi tasarımı ödüllendiren, bu yıl beşincisi gerçekleşecek olan Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nin ödül töreni, sergisi ve konferansı da Türkiye Tasarım Haftası kapsamında yapılacak. Başvuruları değerlendiren bu yılki jüri üyelerinden bazı isimler, Design Turkey konferansı için İstanbul’da olacak. Türkiye Tasarım Haftası’nda dinleyicilerle buluşacak bu isimler arasında 50’yi aşkın ülkede satılan 1000’e yakın ürünün tasarımına yön veren ve bugün Asya Pasifik bölgesinin önde gelen tasarım danışmanlık firmalarından olan Cube’ün kurucularından Paul Cohen; startup şirketlerden Fortune 500 şirketlerine kadar çok sayıda şirketle tasarımcı düşünce metodları üzerine çalışan,  Carnegie Mellon Universitesi’nde ders veren Tim Fletcher ; “Indi Design”’ın kurucusu, Hindistan’ın en büyük profesyonel tasarımcı topluluğu Design India’nın  başkanı, Cannes Lions Festival,  Dutch Design Awards gibi önemli etkinliklerde jüri üyeliği yapmış Sudhir Sharma ; Yamaha’nın tasarımcısı  Yaroslav Yakovlev; Japonya Shizuoka Universitesi’nde Endüstriyel Tasarım profesörü, eski Toshiba Tasarım Merkezi ürün tasarımcısı, 3 Good Design Award sahibi Dr. Yasuko Takayama; medikalden mobiliteye, topluluktan şehir planlamasından farklı alanlarda deneyim tasarımcısı Chiho Sasaki; bugün Panasonic Corporation olarak bilinen Matsushita Electric Industrial Co.’da çalışmış, Gen Suzuki Studio’nun kurucusu, ev aletlerinden elektrikli ürünlere ve mobilyaya tasarımın pek çok alanında çalışmış  Gen Suzuki ve daha pek çok yerli ve yabancı isim yer alıyor. Design Turkey ödülleri, T.C. Ekonomi Bakanlığı, TİM ve ETMK işbirliği ile düzenleniyor.Uluslararası jüride konferansa konuşmacı olarak gelen isimlerin yanı sıra dünyadan önemli isimler bulunuyor. Dünyanın en prestijli tasarım ödülleri olan iF Design Awards’un direktörü Ralph Wiegmann; Porsche Design’nın tasarımlarını yapmış Achim Storz; 15 yıla yakın Norveç Tasarım Konseyi Direktörlüğünü yürütmüş Jan R. Stavik; bu isimlerden bazıları.

Türkiye Tasarım Haftası;  tasarımı sanayi, endüstri ve ihracatla buluşturmayı hedefliyor. Ülke genelinde yaratıcılığı teşvik etmeyi, düşünsel ve kültürel bir neslin oluşmasına katkı sağlamayı amaçlayan etkinlik, tasarım, hayal gücü ve yaratıcılıkla beslenen tüm meslek ve endüstrileri destekliyor.